Connect with us

Tech

Windows 7 rritet në popullaritet

Published

on

Fakti që Windows 7 është popullore ende tregon edhe dështimin e Microsoft për të bindur përdoruesit të largohen në drejtim të Windows 10-ës.
Windows 7 rritet në popullaritet
Kur ka qenë dita e fundit që keni përdorur një kompjuter me Windows 7? Për shumë njerëz ajo ditë është sot dhe një anketë e fundit zbulon se sistemi operativ i dekadës së kaluar nuk po lëshon terren.

Sipas NetMarketShare, Windows 7 gjatë muajve Gusht 2020 – Tetor 2020 është rritur nga 22.31% në 22.77% të tregut. Kështu Windows 7 mbetet sistemi operativ i dytë më popullor në botë.

Vendi i parë padyshim i takon Windows 10-ës e cila u rrit nga 60.57% në 61.26% gjatë të njëjtën periudhë.

Windows 7-ës mund ti ketë ikur koha por njerëzit nuk janë ende të gatshëm të heqin dorë prej saj. Jo vetëm që ka ruajtur popullaritetin por madje është përmirësuar në muajt e kaluar.

Fakti që Windows 7 është popullore ende tregon edhe dështimin e Microsoft për të bindur përdoruesit të largohen në drejtim të Windows 10-ës.

Kompania ka provuar mënyra të ndryshme e madje edhe sot mund të kaloni në Windows 10 pa paguar asgjë. /PCWorld Albanian

Click to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Tech

Bitcoini arrin vlerën e 61 mijë dollarëve

Published

on

Kriptovaluta më e madhe në botë, Bitcoin, është rritur për 6.64 për qind të shtunën, duke e arritur për herë të parë vlerën e 61 mijë dollarëve.

Bitcoin gjatë ditës së shtunë arriti në 61.073 dollarë.

Bitocin po vazhdon të rritet dukshëm. Më 4 janar kishte vlerën më të ulët këtë vit, 27.734 dollarë.

Continue Reading

Tech

Sqarohet Facebook pas u bllokua mbrëmë

Published

on

Rrjeti social “Facebook” është sqaruar për problemin e mbrëmshëm, ku shumë përdorues u ankuan se nuk funksiononte Facebook, Instagram dhe WhatsApp.

Facebook thotë, ne jemi kthyer ndërkaq sqarojnë, se problemi erdhi si rezultat i ndryshimeve në konfigurim.

“Dhe ne jemi kthyer! Pak më herët, sot një ndryshim në konfigurim bëri që shërbimet e Facebook të mos ishin të disponueshme për disa njerëz. Që nga ai moment, ne kemi e hetusm dhe zgjidhur shpejt problemin”, njoftuan nga Facebook.

Continue Reading

Tech

Bien nga funksioni “Facebook”-u, “Instagram”-i e “WhatsApp”-i

Published

on

Platformat sociale, “Facebook”, “Instagram” e “WhatsApp”, ranë nga sistemi të enjtën mbrëma.

Kjo ndërprerje e shërbimit duket se ka nisur rreth orës 23.30, ku me mijëra persona e kanë raportuar këtë ndërprerje në faqen “DownDetector”.

Kjo rënie e gjigantit të mediave sociale është e dyta në më pak se 1 muaj; një rënie e këtillë ndodhi edhe më 19 mars ku faqet mbetën “offline” për disa orë.

Duket se sot, platformat janë rikthyer në normalitet.

Continue Reading

Trending