Connect with us

Bota

Mjekët amerikan: Trumpi ka luhatje të shëndetit, por nesër mund të lirohet për trajtim në Shtëpinë e Bardhë

Published

on

Donald Trump tashmë është diagonostifikua se është infektuar me coronavirus gjersa sot, mjekët që po kujdesen për shëndetin e presidentit, kanë mbajtur edhe një konferencë për shtyp nga Qendra Kombëtare Mjekësore Ushtarake Walter Reed në Bethesda, Maryland.

Mjeku i Donald Trump, Sean Conley, tha se gjendja e presidentit po vazhdon të jetë stabile por, si me çdo sëmundje, “ka përkeqësime dhe përmirësime kalimtare”, raporton CNN.

Dr. Sean Conley

“Gjatë rrjedhës së sëmundjes së tij, Presidenti ka përjetuar dy episode të rënies kalimtare të oksigjenit në gjak. Ne debatuam rreth kësaj dhe nëse do të ndërhynim. Ishte një përcaktim i ekipit bazuar në kronologjinë nga diagnoza fillestare që ne të fillojmë me deksametazon”, tha Conley, transmeton Telegrafi.

“Të Premten, Presidenti kishte ethe të larta dhe oksigjenin në gjak e kishte nën 94 për qind”, tha Conley dhe më tutje shtoi se “Duke pasur parasysh këto zhvillime, unë isha i shqetësuar për progresin e mundshëm të shpejtë të sëmundjes. I rekomandova presidentit që të provojmë oksigjen shtesë, të shohim se si do të përgjigjej. Ai ishte mjaft i bindur se nuk i duhej. Pas rreth një minute, rezultoi se oksigjeni i shkoi mbi 95 për qind”.

Brian Garibaldi

Gjersa mjeku Brian Garibaldi, i cili është pjesë e ekipit mjekësor të presidentit, tha se Trumpi mund të lëshohet nga spitali që nga e hëna.

Trump përfundoi dozën e dytë të remdesivir të shtunën dhe “sot po ndihet mirë”, tha Garibaldi.

Shtëpia e Bardhë pranoi se gjendja e Trumpit ishte më e keqe sesa fillimisht kishin raportuar
Shtëpia e Bardhë pranoi se gjendja e Trumpit ishte më e keqe sesa fillimisht kishin raportuar

“Plani ynë sot është që ta ushqimin ta merr nga shtrati”, tha Garibaldi. “Ai vazhdon të duket dhe ndihet mirë, ashtu siç bën sot shpresa jonë është që të planifikojmë ta lirojmë që nesër, ku mund të vazhdojë trajtimin në Shtëpinë e Bardhë”.

Ndryshe, Shtëpia e Bardhë gjatë ditës së sotme ka dhënë raportime kundërthënëse sa i përket gjendjes shëndetësore të Trumpit. /Telegrafi/

Click to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Bota

Holanda lejon përdorimin e eutanazinës tek fëmijët e sëmurë nën moshën 12 vjeçe

Published

on


Qeveria e Holandës miratoi planet për të lejuar eutanazinë për fëmijët me sëmundje të pashërueshme, të moshës një deri në 12 vjeç.

Eutanazia është përshpejtimi i vdekjes së një pacienti, për të parandaluar vuajtjet e mëtejshme.

Ministri i Shëndetësisë i Holandës, Hugo de Jonge, tha se ndryshimi i rregullit do t’i parandalojnë “vuajtjet pa shpresë” të disa fëmijëve.

Aktualisht, eutanazia në Holandë është e ligjshme për fëmijët mbi 12 vjeç, me pëlqimin e pacientit dhe të prindërve të tij.

Ajo është e ligjshme edhe për foshnjat deri në një vjeç, me pëlqimin e prindërve.

Plani për fëmijët një deri në 12 vjeç ka shkaktuar debate me muaj të tërë në koalicionin qeverisës – partitë e krishtera konservatore e kanë kundërshtuar fuqishëm atë.

Pas miratimit të planit nga qeveria, ministri de Jonge tha se do të hartojë rregullore të reja për eutanazinë.

Ai tha se një studim i ekspertëve ka vërejtur nevojën për ndryshimin e rregullit.

Studimi, sipas tij, ka treguar se pesë deri në 10 fëmijë në vit do të preken nga rregulli i ri.

Rregulli i ri pritet të nisë së zbatuari në muajt e ardhshëm.

Eutanazia dhe vetëvrasja e asistuar janë të ligjshme në Holandë qysh në vitin 2002. Belgjika fqinje e ka ndjekur shembullin e saj disa muaj më vonë.

Këto dy vende kanë qenë të parat në botë që e kanë legalizuar praktikën, megjithëse me kushte shumë të rrepta.

Continue Reading

Bota

Rajonet spanjolle vendosin masa të reja kundër koronavirusit

Published

on


Rajonet spanjolle të Katalonjës dhe Navarres kanë vendosur masa të reja kufizuese kundër koronavirusit për shkak të rritjes së rasteve të reja të infektimeve.

Sekretari për Shëndetësi në Katalonja, Josep Maria Argimon, tha se u ka kërkuar të gjitha kompanive që t’i urdhërojnë punëtorët që të punojnë nga shtëpitë e tyre në 15 ditët e ardhshme.

“Pa vendosjen e këtyre masave, brenda dy-tre javësh, situata këtu do të jetë si në Madrid”, tha ai, duke shtuar se prandaj kanë vendosur këto masa të reja, që përveç masave kufizuese në punë, përfshijnë edhe masa sa i përket tubimeve të njerëzve.

Në kryeqyteti spanjoll, Madrid, autoritetet të premten shpallën gjendje të jashtëzakonshme me qëllim që të frenojnë përhapjen e mëtejme të koronavirusit. Kryeqyteti spanjoll është njëri prej qyteteve të goditura më së keqi nga pandemia në Evropë.

Katalonja ka raportuar 2,360 raste të reja me COVID-19 (sëmundjen që e shkakton koronavirusi) dhe 13 viktima në 24-orët e fundit, thanë autoritetet të shtunën.

Në rajonin Navarre, që ka një popullsi prej 650,000 banorësh, liderja rajonale, Maria Chivite njoftoi se ka vendosur masa të reja kufizuese, pasi ditën e fundit janë regjistruar 463 raste të reja me koronavirus – shifra më e lartë e infektimeve në këtë rajon që prej fillimit të pandemisë.

Që prej ditës së martë, në këtë rajon të Spanjës, nuk do të lejohen tubime prej më shumë se gjashtë personave, restorantet dhe baret do të mbyllen në ora 22:00 si dhe ato do të ulin kapacitetin e konsumatorëve që pranojnë në 50 për qind. Ndërkaq, kapaciteti në parqe të fëmijëve do të zvogëlohet për 30 për qind.

Continue Reading

Bota

Rekord i ri rastesh ditore të koronavirusit në nivel global

Published

on


Rëndohet bilanci edhe në vendet e rajonit me virusin korona, me rreth 10% nivelin e rritjes së pandemisë në baza ditore. Në Kosovë, Instituti Kombëtar i Shëndetësisë Publike raportoi se gjatë 24 orëve të fundit nga testimi i 764 mostrave, janë konfirmuar 79 persona me korona virus edhe për tre raste të vdekjes nga sëmundja COVID-19. Deri më tani në Kosovë janë regjistruar mbi 16 mijë të infektuar, prej të cilëve 641 kanë vdekur.

Ndërkaq, edhe vendet e Evropës tani më janë zhytur në valën e re të pandemisë, ku vetëm Qendra për kontrollin e sëmundjeve në Gjermani, raportoi 4.516 raste të reja me COVID-19 gjatë 24 orëve të fundit ndërsa shumë qytete tani kanë arritur nivelin kritik të 50 rasteve të reja për 100 mijë banorë.

Qeveria spanjolle shpall gjendje të jashtëzakonshme në Madrid. Kjo vjen ndërsa gjykata e lartë në Madrid refuzoi të enjten masat e detyruara në rajon nga qeveria qendrore, të cilat përfshinin bllokimin e pjesshëm të kryeqytetit spanjoll dhe nëntë komunave fqinje.

Numri i infeksioneve të reja me koronavirusin e ri (COVID-19) të raportuara në Republikën Çeke ishte më i larti për të tretën ditë radhazi. Me 5.394 raste të reja, numri i përgjithshëm në vend që nga fillimi i pandemisë ka shkuar në mbi 100 mijë.

Rekord i ri rastesh ditore të koronavirusit janë regjistruar edhe në nivel global: në 24 orët e fundit, sipas OBSH janë regjistruar të paktën 338,779 raste, niveli më i lartë i regjistruar ndonjëherë që nga fillimi i pandemisë.Evropa regjistron tani më shumë se 6.5 milionë raste të koronavirusit sipas organizatës botërore të shëndetësisë. Rastet po rriten thuajse në të gjitha vendet e kontinentit, me shifra shqetësuese që raportohen çdo ditë.

Continue Reading

Trending