Connect with us

Maqedoni

“Tanku”, nuk dihet fati i Mercedesit të Gruevskit

Published

on


Procesi gjyqësor “Tanku” tashmë ka mbaruar, ndërsa fati i Mercedesit për momentin është i pasigurt. Qeveria nuk e di se çfarë të bëjë me Mercedesin luksoz prej 600,000 eurosh, specifikimet e të cilit u porositën personalisht nga ish-kryeministri Nikola Gruevski.

Qeveria:

“Qeveria ende nuk e ka shqyrtuar këtë çështje pas situatës së re. Sapo të shqyrtohet dhe të ketë qëndrim mbi këtë çështje, publiku do të njoftohet menjëherë”.

Nga Qeveria nuk treguan nëse do ta përmbushnin premtimin për të shitur automjetin e blinduar. Ata e paralajmëruan këtë, ndërsa me paratë planifikohej të blihen ambulanca.

Ky Mercedes është simbol i harxhimit iracional të parave të qytetarëve të Republikës së Maqedonisë në një kohë që duam ta lëmë pas nesh”-pohonte Mile Boshnjakovski, zëdhënës i atëhershëm i Qeverisë.

Më pas, Qeveria vendosi ta ndalojë shitjen, derisa të përfundonte procesi gjyqësor “Tanku”. Mercedesin e menaxhon Shërbimi për Çështje të Përgjithshme dhe të Përbashkëta. Drejtori Pece Mirçevski nuk iu përgjigj pyetjeve tona gjatë gjithë ditës, lidhur me atë cili është plani për automjetin, nëse dhe kush e drejton atë. Gjatë gjykimit, Mercedesi nuk hyri në Agjencinë për Menaxhimin e Pronës së Konfiskuar, që sipas avokatit Zvonko Davidoviq, automjeti duhej të ishte aty, në vend që të përdoret. Sipas tij, asnjë premtim për hulumtimin e krimit me funksionarët publik nuk është përmbushur.

Është për të ardhur keq që të prishësh gjërat e prokuruara tashmë, t’i shkatërrosh ose, nuk e di … Nëse kjo kontribuon në blerjen e ambulancave ose automjeteve tjera të nevojshme, pajtohem me këtë. Por të lihet ashtu me të vërtetë nuk pajtohem, sepse këto janë gjëra që janë blerë nga paratë tona, nga buxheti”-tha Zvonko Davidoviq, avokat.

Mercedesi, Gruevskit i kushtoi dy vjet burg dhe arratisje në Hungari ndërsa Jankuloska tashmë po e vuan dënimin me katër vjet burg.

 

Igor Stefanovski

Click to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Maqedoni

Me 23 shkurt aktgjykimi për rastin “Monstra” – Alsat

Published

on

Aktgjykimi për rastin “Montsra” është caktuar për me 23 shkurt, transmeton Alsat. Sot në gjykimin për rastin “Monstra” pala mbrojtëse paraqiti fjalët përfundimtare. Mbrojtja e të akuzuarve përsëriti qëndrimin se rasti është i montuar dhe se të akuzuarit nuk janë autorët e vërtetë të vrasjes së pesëfishtë në Liqenin e Smillkovës. Avokatët e viktimave nga ana tjetër kërkuan dënim maksimal për të akuzuarit, pasi siç thanë u dëshmuan veprat penale.


Continue Reading

Maqedoni

20 viktima dhe 350 raste të reja me COVID në 24 orët e fundit – Alsat

Published

on

Ministria e Shëndetësisë njofton se në 24 orët e fundit janë kryer 2 291 testime të dyshuara për Covid-19 dhe prej tyre 350 kanë rezultuar pozitivë me Koronavirus, ose 15% e testeve të bëra. Po ashtu në 24 orët e fundit kanë ndërruar jetë edhe 20 pacientë të tjerë, ndërsa janë shëruar 266 persona.

Continue Reading

Maqedoni

Ekspertët: Vodno të mbrohet me ligj të posaçëm, nuk mjafton shpallja si zonë e mbrojtur – Alsat

Published

on

Profesorët e Fakultetit të Pylltarisë nuk pajtohen që Vodno të shpallet zonë e mbrojtur. Kërkojnë shkallë më të lartë të mbrojtjes duke miratuar ligj të veçantë për Vodnon, përgatitjen e një plani hapësinor për malin, plan për menaxhim, me të cilin mali do ta mbrojë Shkupin.

Vodno duhet të mbrohet e jo të jetë zonë e mbrojtur. Për shkak se, funksioni kryesor i Vodnos është siguria, mbrojtja nga reshjet dhe vërshimet – deklaroi Makedonka Stojanovska- profesoreshë universitare.

Të kemi tampon sigurie afër kufirit me Planin e Përgjithshëm Urbanistik që të mbrohet në mënyrë rigoroze, çdo veprimtari e paligjshme atje të dënohet ekskluzivisht vetëm me burg, që të parandalohet kapadaillëku. E dimë që Vodno mbrohet nga ligji i miratuar në vitin 2004. Pastaj, është zonë e sigurisë, zonë për ta mbrojtur qytetin nga vërshimet. Është një zonë shumë e rëndësishme – u shpreh Ivan Blinkov- profesor universitar.

Organizatat joqeveritare gjithashtu kërkojnë që Vodno të mos shpallet zonë e mbrojtur, duke argumentuar se mali nuk do ta ketë mbrojtjen e nevojshme.

Në mënyrë që të shmangen ngjarjet si përmbytja e vitit 1952, të mos ndodhë rastësisht përsëri sikur që ndodhi në Stajkovcë në vitin 2016, tani në Vodno, në kohë të ndryshimit të klimës në të cilën jetojmë sot, ku shirat e rrëmbyeshëm do të jenë shumë më të shpeshta dhe intensive, ne nuk duhet të lejojmë vendim të tillë tani ku mbrojtja e vetme e Vodno do të jetë biodiversiteti – tha Tatjana Stojanovska, “E dua Vodnon”.

Sipas planit për të mbrojtur biodiversitetin, një pjesë e Vodnos duhet të menaxhohet nga qyteti i Shkupit.

Sa më shpejt të jetë e mundur, pas shpalljes, do të vendoset regjim për mbrojtjen e zonave të përcaktuara. Situata do të monitorohet, do të zhvillohet një plan menaxhimi kurse ne do të vazhdojmë të rrisim ndërgjegjësimin e publikut – deklaroi Nikolla Naumoski- shef kabineti në Qytetin e Shkupit.

Të gjitha këto qëndrime të ekspertëve janë shprehur në debatin publik të organizuar nga Ministria e Mjedisit mbi propozimin për të shpallur Vodnon zonë të mbrojtur.

Igor Stefanovski


Continue Reading

Trending