Connect with us

Showbiz

Rihanna shkakton irritim te komuniteti mysliman – përdori vargjet e shenjta islamike të hadithit në sfilatën e të brendshmëve

Published

on

Modelet femra reklamuan të brendshmet dhe kërcyen me këngën “Doom”, të punuar nga producentja me qendër në Londër, Coucou Chloe gjatë një pjese të shfaqjes së Rihannës, e cila u transmetua në Amazon Prime të premten. Kënga, e publikuar në vitin 2017, përfshin një përmbledhje të një rrëfimi të hadithit që flet për fundin e kohërave dhe ditën e gjykimit.

Hadithi, është një nga thëniet dhe veprimet e Profetit Muhamed dhe shokëve të tij më të ngushtë, konsiderohet jashtëzakonisht i shenjtë për myslimanët dhe renditet e dyta për nga rëndësia në Kuran për sa i përket autoritetit tekstual.

Kënga u rendit në listën e këngëve ‘Savage x Fenty Volume 2’ në Amazon, ku edhe u transmetua shfaqja e modës.

Ekipi i Rihannës nuk iu përgjigj kërkesave të shumta të CNN për të dhënë komente mbi këtë çështje.

Një zëdhënës i Coucou Chloe iu referua CNN në deklaratën e kërkim faljes në Twitter.

“Unë dua të kërkoj ndjesë të thellë për veprën e shkaktuar nga mostrat vokale të përdorura në këngën time ‘DOOM’”, tha Coucou Chloe në statusin e saj. “Kënga u krijua duke përdorur shembuj nga gjurmët e Baile Funk që gjeta në internet. Në atë kohë, nuk isha në dijeni që këto mostra përdorën me tekst nga një Hadith Islam”.

Këngëtarja shtoi se ajo merr përgjegjësinë për të mos bërë kërkime se çfarë kuptimi kanë fjalët dhe po punon për heqjen e këngës nga të gjitha platformat e transmetimit.
Kënga u përball me atë që stilisti i veshjeve Farrukh Ershad e përshkroi si “zemërimin kolektiv të myslimanëve”.

“Për ne myslimanët, Ahadeeth është një shkrim i shenjtë dhe pjesë themelore e fesë tonë”, tha Ershad, i cili është CEO i 5ive Pillars, një markë mode e frymëzuar nga kultura lindore dhe islamike, për CNN.

Rihanna (Foto: Kevin Mazur/Getty Images/Guliver)

“Për të parë një Hadith të përdorur në këtë lloj konteksti si nga artisti, ashtu edhe nga ekipi i Fenty i Rihanna ishte e papëlqyeshme dhe mosrespektuese”, shtoi ai.

Të tjerët jashtë industrisë së modës, përfshirë ata që e përshkruajnë veten si adhurues të vjetër të Rihannës, gjithashtu u ndjenë të fyer.

“Personalisht, unë u ndjeva shumë e parespektuar, veçanërisht pasi shfaqja supozohej të ishte revolucionare”, tha Myesha Choudhury, 19 vjeçe, për CNN.

“Ndërsa vlerësoj jashtëzakonisht shumë faktin sesi shfaqja shfaqi të gjitha llojet e racave, etnive dhe llojeve të trupit, unë isha e zhgënjyer që një shfaqje e tillë gjithëpërfshirëse do të tjetërsonte audiencën e saj muslimane”, tha ajo.

Choudhury gjithashtu kritikoi njerëzit që thanë se komuniteti mysliman po reagonte tepër.

“Sinqerisht nuk u habita. Myslimanët janë mësuar aq shumë të mos respektohen në media, saqë komuniteti është bërë i mpirë ndaj tij”, shtoi ajo. “Myslimanët janë mosrespektuar dhe tallur në mediat kryesore për kohën më të gjatë, nga portretizimet e tmerrshme në shfaqjet televizive deri në mosrespektimin e përjashtimin e modës modeste, dhe unë jam i kënaqur që artistët tani po mbahen përgjegjës dhe mësojnë nga gabimet e tyre”, tha Chodhury. /Telegrafi/

Showbiz

Ylli i “Gilligan’s Island”, Dawn Wells ndërron jetë në moshën 82 vjeçare

Published

on

Dawn Wells, e cila luajti Mary Ann Summer, ka ndërruar jetë në moshën 82 vjeçare.

Ajo ka vdekur të mërkurën në mëngjes në Los Angeles nga COVID-19, sipas publicistit të saj.

Aktorja ka qenë e pranishme në “Gilligan’s Island” për tre sezone me radhë, nga 1964 deri në 1967.

Foto: NBC

Për rolin e Mary Ann, ajo mundi 350 aktore të tjera, përfshirë këtu Raquel Welch.

Wells ka qenë pjesë edhe e shumë filmave të tjerë si: “Silent But Deadly”, “Return to Boggy Creek”, “The Harlem Globetrotter”, “Super Sucker”, “American Christmas” etj.

Ylli amerikan po ashtu ka qenë e martuar me Larry Rosen nga 1962 deri në 1967. /Telegrafi/

Foto: Getty Images

Continue Reading

Showbiz

Nora Istrefi me biznes të ri

Published

on

Këngëtarja e njohur shqiptare, Nora Istrefi, ka korrur ndër vite suksese të mëdha në profesionin e saj.

Ajo përmes rrjeteve sociale ka bërë të ditur se ka hapur një biznes të ri, që është krejtësisht i ndryshëm nga ajo që ka bërë.

Krijuesja e hitit “Anna” ka njoftuar fansat për një studio të re për fotografi, duke qenë se ishte dëshirë e kamotshme.

Nora Istrefi (Foto: Instagram)

Ky është postimi i plotë i artistes Nora Istrefi (pa ndërhyrje):

“Duke mare per baze qe kam perfunduar fakultetin e dizajnit te modes ,gjithemone me mu ka flejt deshira per te bere edhe dicka ma shume se muzika !

Po e nisi kete vit te ri me nje bisnes te vogel qe lidhet ngushte me fushat e mia te jetes ,perkatesisht me fotografine!

Nisur nga vetja dhe Renee, e di qe cdo nene do deshironte nje set fotografik gjate shtatzanise, te foshjnes se posalindur, me foshjen por edhe me komplet familjen !

Jam munduar dhe po mundohem te krijoj skena te bukura me ekipen time, momente te paharushme per me te dashurit tone.. Shpresoj do ju pelqej dhe do gjeni imagjinaten tuaj ne setet tona dhe projektet ne vazhdimësi”. /Telegrafi/

Continue Reading

Showbiz

Vëllai i Dua Lipës feston ditëlindjen e 15-të, këngëtarja i bën një dedikim të veçantë

Published

on

Ditën e sotme (e mërkurë) feston ditëlindjen e 15-të vëllai i këngëtares Dua Lipa, Gjin Lipa.

Artistja shqiptare me këtë rast i ka bërë një dedikim të veçantë, ku ndërkohë ka zgjedhur edhe disa imazhe të tyre të përbashkëta të realizuara ndër vitesh.

25 vjeçarja në fotografitë që zgjodhi përfshihet edhe motra e Duas, Rina Lipa, e cila vite më parë ka bërë debutimin si fashioniste.

Foto: Instagram

“Urime ditëlindjen për vëllain tim të dashur, Gjin Lipa. 15! Ju jeni më qesharaku, më i miri, më i sjellëshmi e më i kujdesshmi dhe jam shumë krenare për ty. Të dua dhe jam shumë me fat të jem motra jote”, ka thënë ajo.

Urimet për të vëllain e Lipës nuk munguan as nga fansat që numëron në rrjete sociale, duke marrë parasysh që vetëm në Instagram ka mbi 57 milionë.

Dua ndërkaq këtë vit ka qenë mjaft aktive me projekte muzikore, madje në mes të pandemisë solli albumin e dytë “Future Nostalgia”.

Albumi u prit shumë mirë dhe thuajse të gjitha këngët janë shndërruar në hite e me miliona klikime në YouTube. /Telegrafi/

Continue Reading

Trending