Connect with us

Showbiz

Rihanna shkakton irritim te komuniteti mysliman – përdori vargjet e shenjta islamike të hadithit në sfilatën e të brendshmëve

Published

on

Modelet femra reklamuan të brendshmet dhe kërcyen me këngën “Doom”, të punuar nga producentja me qendër në Londër, Coucou Chloe gjatë një pjese të shfaqjes së Rihannës, e cila u transmetua në Amazon Prime të premten. Kënga, e publikuar në vitin 2017, përfshin një përmbledhje të një rrëfimi të hadithit që flet për fundin e kohërave dhe ditën e gjykimit.

Hadithi, është një nga thëniet dhe veprimet e Profetit Muhamed dhe shokëve të tij më të ngushtë, konsiderohet jashtëzakonisht i shenjtë për myslimanët dhe renditet e dyta për nga rëndësia në Kuran për sa i përket autoritetit tekstual.

Kënga u rendit në listën e këngëve ‘Savage x Fenty Volume 2’ në Amazon, ku edhe u transmetua shfaqja e modës.

Ekipi i Rihannës nuk iu përgjigj kërkesave të shumta të CNN për të dhënë komente mbi këtë çështje.

Një zëdhënës i Coucou Chloe iu referua CNN në deklaratën e kërkim faljes në Twitter.

“Unë dua të kërkoj ndjesë të thellë për veprën e shkaktuar nga mostrat vokale të përdorura në këngën time ‘DOOM’”, tha Coucou Chloe në statusin e saj. “Kënga u krijua duke përdorur shembuj nga gjurmët e Baile Funk që gjeta në internet. Në atë kohë, nuk isha në dijeni që këto mostra përdorën me tekst nga një Hadith Islam”.

Këngëtarja shtoi se ajo merr përgjegjësinë për të mos bërë kërkime se çfarë kuptimi kanë fjalët dhe po punon për heqjen e këngës nga të gjitha platformat e transmetimit.
Kënga u përball me atë që stilisti i veshjeve Farrukh Ershad e përshkroi si “zemërimin kolektiv të myslimanëve”.

“Për ne myslimanët, Ahadeeth është një shkrim i shenjtë dhe pjesë themelore e fesë tonë”, tha Ershad, i cili është CEO i 5ive Pillars, një markë mode e frymëzuar nga kultura lindore dhe islamike, për CNN.

Rihanna (Foto: Kevin Mazur/Getty Images/Guliver)

“Për të parë një Hadith të përdorur në këtë lloj konteksti si nga artisti, ashtu edhe nga ekipi i Fenty i Rihanna ishte e papëlqyeshme dhe mosrespektuese”, shtoi ai.

Të tjerët jashtë industrisë së modës, përfshirë ata që e përshkruajnë veten si adhurues të vjetër të Rihannës, gjithashtu u ndjenë të fyer.

“Personalisht, unë u ndjeva shumë e parespektuar, veçanërisht pasi shfaqja supozohej të ishte revolucionare”, tha Myesha Choudhury, 19 vjeçe, për CNN.

“Ndërsa vlerësoj jashtëzakonisht shumë faktin sesi shfaqja shfaqi të gjitha llojet e racave, etnive dhe llojeve të trupit, unë isha e zhgënjyer që një shfaqje e tillë gjithëpërfshirëse do të tjetërsonte audiencën e saj muslimane”, tha ajo.

Choudhury gjithashtu kritikoi njerëzit që thanë se komuniteti mysliman po reagonte tepër.

“Sinqerisht nuk u habita. Myslimanët janë mësuar aq shumë të mos respektohen në media, saqë komuniteti është bërë i mpirë ndaj tij”, shtoi ajo. “Myslimanët janë mosrespektuar dhe tallur në mediat kryesore për kohën më të gjatë, nga portretizimet e tmerrshme në shfaqjet televizive deri në mosrespektimin e përjashtimin e modës modeste, dhe unë jam i kënaqur që artistët tani po mbahen përgjegjës dhe mësojnë nga gabimet e tyre”, tha Chodhury. /Telegrafi/