Connect with us

Bota

Koreja e Veriut qëllon dhe djeg një zyrtar civil të Koresë së Jugut

Published

on

Ushtria e Koresë së Jugut njoftoi se Koreja e Veriut qëlloi, vrau dhe dogji menjëherë eshtrat e një zyrtari civil të Koresë së Jugut i cili u zhduk në fillim të kësaj jave pranë kufirit të debatueshëm detar mes të dy vendeve.

Ministria e Mbrojtjes e Seulit tha të enjten se personi në fjalë u mor në pyetje në ujërat e Koresë së Veriut, para se të qëllohej për vdekje, të lyhej me naftë dhe të digjej, me sa duket të gjitha me urdhër të një eprori. Zyrtarët e Koresë së Jugut nuk zbuluan se si i mësuan këto detaje, duke përmendur vetëm “inteligjencën e larmishme”.

Incidenti vjen pas një momenti të qetë në marrëdhëniet ndër-koreane. Pheniani në fillim të këtij viti rriti tensionet me Seulin, por udhëheqësi i Koresë së Veriut Kim Jong Un në qershor ndërpreu papritur fushatën e presionit. Qysh atëherë, Koreja e Veriut ka qenë e përqendruar në çështjet e brendshme, të tilla si pandemia e koronavirusit dhe përmbytjet shkatërruese.

Tani ekzistojnë shqetësime se incidenti mund të përkeqësojë përsëri marrëdhënie ndër-koreane.

“Ushtria jonë dënon me forcë këtë akt brutal dhe nxit fuqimisht Veriun ta shpjegojë këtë dhe të ndëshkojë personat që janë përgjegjës,” tha Gjeneral Lejtnant Ahn Young-ho me Shtatmadhërinë e ushtrisë së Koresë së Jugut në një konferencë shtypi. “Ne gjithashtu paralajmërojmë Korenë e Veriut se e gjithë përgjegjësia për këtë incident bie mbi të.”

Sipas zyrtarëve të mbrojtjes të Koresë së Jugut, ushtria e Koresë së Veriut nuk i është përgjigjur kërkesës së Seulit për më shumë informacion. Pheniani nuk e ka komentuar publikisht incidentin.

Zyrtari 47-vjeçar i paidentifikuar, i cili punoi për Ministrinë e Oqeaneve dhe Peshkimit, u zhduk të hënën ndërsa ishte në detyrë në bordin e një anije patrulluese në afërsi të ishullit kufitar Yeonpyeong të Koresë së Jugut. Ai u raportua i zhdukur rreth 10 kilometra në jug të vijës kufitare veriore, de facto kufiri detar ndër-korean.

Rrethanat e zhdukjes së tij nuk janë të qarta. Zyrtarët ushtarakë të Koresë së Jugut besojnë se ai mund të ketë qenë duke u përpjekur të largohet në Korenë e Veriut, duke qënë se kolegët e tij gjetën vetëm këpucët e tij në anije. Sipas agjencisë së lajmeve Yonhap, burri ishte divorcuar së fundmi dhe kishte probleme financiare.

Incidentet e kaluara

Ai nuk do të ishte personi i vetëm i fundit që largohet nga Koreja e Jugut në Veri.

Më parë këtë javë, policia e Koresë së Jugut tha se arrestoi një dezertues i cili po përpiqej të kthehej në Korenë e Veriut përmes një vendi të manovrave ushtarake në qytetin kufitar Cheorwon.

Në korrik, një burrë 24-vjeçar që ishte arratisur nga Koreja e Veriut notoi përsëri mbrapsht, pasi u akuzua për përdhunim në Korenë e Jugut. Ky incident e shtyu Veriun të bllokonte një zonë kufitare, gjoja për shkak të shqetësimeve për koronavirusin.

Koreja e Veriut ka lëshuar urdhra “për të vrarë” për të parandaluar hyrjen e koronavirusit në vend nga Kina, tha komandanti i lartë amerikan në Korenë e Jugut, Gjenerali Robert Abrams, në fillim të këtij muaji.

Zonat e sigurisë që lidhen me koronavirusin u raportuan së pari nga Daily NK, një faqe elektronike lajmesh me bazë në Seul me burime në Korenë e Veriut. Aty thuhet se rregullat e reja përcaktojnë se kushdo “që shkel rregullat ose prish rendin publik pranë kufirit do të pushkatohet pa paralajmërim”. Rregullat zbatohen për të gjitha zonat e vendit, thuhet në faqen e Daily NK.

“Koreja e Veriut është mbyllur pothuajse si në një situatë lufte për të parandaluar shpërthimet e COVID-19”, tha Yang Moo-jin, një profesor në Universitetin e Studimeve të Koresë së Veriut në Seul.

Tensione të shtuara

Incidenti i të shtënave është koha e papërshtatshme për Presidentin e Koresë së Jugut, Moon Jae-in, i cili këtë javë përdori një fjalim përmes videos në Asamblenë e Përgjithshme të Kombeve të Bashkuara për të bërë thirrje për shpalljen e përfundimit të luftës midis Koresë së Veriut dhe Jugut.

Zoti Moon me prirje të majta, i cili dëshiron dëshpërimisht të përmirësojë lidhjet me Phenianin para se të largohet nga detyra në vitin 2022, është përpjekur të bindë Veriun të kthehet në dialog dhe bashkëpunim.

Në një deklaratë, Shtëpia Blu e presidentit tha se “dënon me forcë” vrasjen, e cila “shkeli normat themelore ndërkombëtare dhe humanitare”.

Koreja e Veriut në fillim të këtij viti ndërpreu kanalet e komunikimit me Jugun dhe hodhi në erë ambasadën de facto të dy vendeve pasi u ankua për aktivistët e Koresë së Jugut të cilët lëshuan balona të mbushura me propagandë anti-Phenianit përtej kufirit.

Kjo e bën më të vështirë qetësimin e situatës gjatë një krize, paralajmërojnë analistët.

“Tani që nuk ka asnjë kanal komunikimi midis dy Koreve dhe asnjë dialog, marrëdhëniet pothuajse nuk mund të ishin më keq”, tha zoti Yang.

Të dy Koretë kanë qenë në një gjendje teknike lufte, pasi konflikti i tyre i viteve 1950 përfundoi në një armëpushim dhe jo një traktat paqeje.

Megjithëse tensionet shpërthejnë në mënyrë sporadike, vdekjet – veçanërisht të civilëve – janë të rralla. Hera e fundit që një civil i Koresë së Jugut u qëllua për vdekje në Korenë e Veriut ishte në vitin 2008, kur një ushtar i Koresë së Veriut vrau një turist të Koresë së Jugut i cili ishte endur në një zonë të kufizuar në një vendpushim malor.

Ishulli Yeonpyeong, ku thuhej se ishte vrarë zyrtari i Koresë së Jugut, ka qenë skenë e dhunës në të kaluarën. Gjatë një periudhe tensionesh të shtuata në vitin 2010, Koreja e Veriut përdori artilerinë në Yeonpyeong, duke vrarë disa njerëz.

Click to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Bota

G7 shton kontributin për programin global të vaksinimit – COVAX – Alsat

Published

on

Udhëheqësit e G7-ës janë zotuar të rrisin bashkëpunimin për të luftuar pandeminë dhe të shtojnë kontributin e tyre në kuadër të programit global COVAX për shpërndarjen e vaksinave kundër COVID-19. Në një deklaratë të përbashkët të lëshuar pas një samiti virtual të mbajtur të premten (19 shkurt), udhëheqësit e G7-ës shpallën zotimin për ndarjen e 7.5 miliardë dollarëve.

Vendet e pasura janë nën presion për të siguruar vaksina edhe për vendet e varfëra.

Presidenti amerikan, Joe Biden, ka premtuar 4 miliardë dollarë ndihmë në kuadër të këtij fondi. Më 2021 do të dhurohen 2 miliardë, ndërsa gjatë dy viteve të ardhshme dy miliardë të tjera. Kancelarja gjermane, Angela Merkel tha se vendi i saj do të ndajë 1.2 miliardë dollarë shtesë.

“Pandemia nuk mbaron derisa të gjithë njerëzit në botë të vaksinohen”, u tha ajo gazetarëve. Edhe Bashkimi Evropian ka premtuar se do të shtojë kontributin.

COVAX është një projekt global për blerjen dhe shpërndarjen vaksinave për së paku 20 për qind të popullatës së rrezikuar në secilin vend.

Plani është hartuar për t’iu mundësuar vendeve të varfra të arrijnë hapin në vaksinim, përballë vendeve të pasura.

Vendet e G7-ës janë Shtetet e Bashkuara, Gjermania, Japonia, Britania, Franca, Kanadaja dhe Italia.

Sipas të dhënave të Universitetit Johns Hopkins, me seli në SHBA, deri më tani, të paktën 110 milionë njerëz janë infektuar me koronavirusin e ri dhe më shumë se 2.4 milionë kanë vdekur në gjithë botën.

Continue Reading

Bota

Danimarka forcon kufizimet në kufirin gjerman – Alsat

Published

on

Danimarka do të shtrëngojë kufizimet e saj në kufirin gjerman, pas rritjes së rasteve COVID-19 në një lokalitet në kufi me mbretërinë skandinave, njoftoi sot Ministria daneze e Drejtësisë.

“Për shkak të situatës epidemiologjike në Flensburg (Gjermania veriore), qeveria ka vendosur të rrisë përpjekjet e saj në kufirin Danimarkë-Gjermani, ku policia, ndër të tjera, do të mbyllë një numër vendkalimesh kufitare dhe të kalojë përmes kontrollit të kufirit të intensifikuar në mënyrë të konsiderueshme”, tha ministria në një deklaratë, raporton ATSh.

Që nga mesnata e së shtunës (ora lokale), autoritetet do të mbyllin një duzinë postash kufitare.

Në Gjermani, me të cilën mbretëria ndan gati 70 kilometra kufij tokësorë, kryetarja e Flensburgut, Simone Lange, tregoi se të gjitha infektimet e reja të zbuluara në qytetin e saj ditët e fundit, pra 80, kanë të bëjnë me variantin B.1.1.7 të virusi, që u shfaq në Britaninë e Madhe dhe që konsiderohet të jetë më ngjitës.

Si rezultat, banorët do t’u nënshtrohen kufizimeve më të ashpra me zbatimin e një ndalimqarkullimi nate nga e shtuna, fillimisht për një javë.

Continue Reading

Bota

CNN: Të harruar nga BE, vendet e Ballkanit mbështeten në vaksinën ruse dhe kineze – Alsat

Published

on

CNN i ka kushtuar një analizë të gjatë çështjes së vaksinës dhe faktit që ende nuk është shpërndarë në shumë vende të botës, duke përfshirë këtu dhe Ballkanin Perëndimor.

Në një kohë kur Mbretëria e Bashkuar po feston se 15 milionë persona kanë marrë dozën e parë, ndërsa në BE janë shpërndarë 23 milionë vaksina, shumë vende të tjera europiane nuk kanë marrë asgjë.

Kosova, Mali i Zi dhe Bosnje Hercegovina janë ende në pritje të ngarkesave të para, ndërsa në Shqipëri dhe Maqedoninë e Veriut procesi i vaksinimit deri në këto momente ka qenë i limituar.

Vendet e Ballkanit Perëndimor konsiderohen aleatë kyçë dhe anëtarë të mundshëm në të ardhmen të Bashkimit Europian, por janë lënë jashtë nga plani i bllokut për furnizimin e menjëhershëm me vaksina.

BE ka siguruar deri në këto momente 2.3 miliardë doza vaksina dhe ka premtuar se do të ndajë disa prej tyre me vendet e tjera. Gjithashtu ka caktuar një fond prej 85 milionë dollarësh për rajonin e Ballkanit Perëndimor për të blerë vaksina në një të ardhme, por në një kohë kur shpërndarja ka qenë e ngadaltë dhe me vonesa, këto vende janë akoma në pritje.

Dhe si vende relativisht të pasura, të paktën në kontekstin global, këto vende nuk janë gjithashtu përparësi në programet e hartuara për të ndihmuar vendet më të varfra të botës.

Ato janë bërë pjesë e programit COVAX, i cili ka si qëllim të bëjë më të barabartë aksesin te vaksinat për të gjithë botën, por furnizimi i kufizuar i skemës nënkupton që fokusi i saj kryesor janë 92 vende me të ardhura të ulëta dhe të mesme që nuk mund të përballojnë vaksinat pa financim dhe vendet e Ballkanit Perëndimor nuk janë ndër ato. Si anëtare me vetëfinancim në COVAX, ato do të marrin 850,000 doza të vaksinave të ndryshme, por se kur këto mund të mbërrijnë është e ende paqartë.

Përballë një pritje të gjatë, Serbia mori kontrollin e situatës dhe kërkoi vaksinat diku tjetër. Kina dhe Rusia ishin gati të ndihmonin. Qeveria serbe deri në këto momente ka marrë nga Kina 1.5 milionë doza të vaksinës Sinopharm, duke e katapultuar vendin prej 7 milionë banorësh në krye të garës globale të vaksinimit. Sipas të dhënave zyrtarë rreth 1 milionë qytetarë janë vaksinuar kundër Covid-19 në Serbi që 19 janari, kur nisi dhe zyrtarisht vaksinimi.

Ditët e fundit, Serbia ka ndihmuar dhe disa nga vendet fqinje si Maqedonia e Veriut dhe Mali i Zi, duke iu dhënë atyre dhe disa sasi simbolike vaksinash. Ndërkohë, Bashkimi Europian ka premtuar se do ta ndihmojë rajonin me blerjen e vaksinave antiCovid, por pa dhënë detaje.

Continue Reading

Trending