Connect with us

Maqedoni

Zaev: Veljanovski, Janakievski dhe Ristovski nuk janë organizatorët kryesorë të “27 prillit” – Alsat

Published

on

Kryeministri Zoran Zaev sot dëshmoi në Gjykatën Penale për rastin “27 prilli”. Në fund të dëshmisë, Zaev kërkoi të tregonte informacionet e tij rreth ngjarjeve të 27 prillit në Kuvend, gjë kjo që nuk është praktikë gjyqësore. Sidoqoftë, gjyqtari Ilija Trpkov e lejoi këtë veprim.

“Si person që ësthë viktimë e kësaj ngjarjeje, besoj se kam qenë shënjestër dhe logjikisht mendoj se ka organizatorë. Si kryetar i pozitës parlamentare, dmth. kryetar i partisë, nuk mendoj se organizatorët kryesorë janë Mile Janakieski Spiro Ristovski dhe Trajko Veljanoski. Në dijeninë time, me respekt të plotë për provat, këta njerëz janë manipuluar nga organizatori kryesor Nikolla Gruevski dhe absolutisht për mendimin tim, unë jam i detyruar të them të vërtetën në Gjykatë, nga çdo aspekt edhe pa hyrë në ndjenjat e tyre, nuk mendoj se ata janë organizatorë të ngjarjeve të tmerrshme të 27 prillit, por ato kanë qenë të motivuara nga organizatori kryesor Nikolla Gruevski. Unë kam qenë prezent gjatë gjithë atyre 30 ditëve në Kuvend. Unë jam i vetëdijshëm për atë që ka ndodhur. Unë e di se si kryetari i atëhershëm i Kuvendit e menaxhoi punën. Informimet e mia si kreu i partisë më të madhe politike në vend më vendosin absolutisht në përgjegjësinë time të them atë që ndodhi më 27 prill. Që një akuzë kaq serioze të përfundojë në këtë mënyrë, mendoj se nuk është e korrekte për sistemin ligjor, as për qytetarët”, tha Zaev në sallën e gjyqit.

Prokurorja Vilma Ruskovska u përpoq të reagonte ndaj këtyre deklaratave, por gjykata nuk e lejoi të fliste. Pas dëshmisë, Zaev nuk pranoi të jepte deklarata për media.

Maqedoni

Me 23 shkurt aktgjykimi për rastin “Monstra” – Alsat

Published

on

Aktgjykimi për rastin “Montsra” është caktuar për me 23 shkurt, transmeton Alsat. Sot në gjykimin për rastin “Monstra” pala mbrojtëse paraqiti fjalët përfundimtare. Mbrojtja e të akuzuarve përsëriti qëndrimin se rasti është i montuar dhe se të akuzuarit nuk janë autorët e vërtetë të vrasjes së pesëfishtë në Liqenin e Smillkovës. Avokatët e viktimave nga ana tjetër kërkuan dënim maksimal për të akuzuarit, pasi siç thanë u dëshmuan veprat penale.


Continue Reading

Maqedoni

20 viktima dhe 350 raste të reja me COVID në 24 orët e fundit – Alsat

Published

on

Ministria e Shëndetësisë njofton se në 24 orët e fundit janë kryer 2 291 testime të dyshuara për Covid-19 dhe prej tyre 350 kanë rezultuar pozitivë me Koronavirus, ose 15% e testeve të bëra. Po ashtu në 24 orët e fundit kanë ndërruar jetë edhe 20 pacientë të tjerë, ndërsa janë shëruar 266 persona.

Continue Reading

Maqedoni

Ekspertët: Vodno të mbrohet me ligj të posaçëm, nuk mjafton shpallja si zonë e mbrojtur – Alsat

Published

on

Profesorët e Fakultetit të Pylltarisë nuk pajtohen që Vodno të shpallet zonë e mbrojtur. Kërkojnë shkallë më të lartë të mbrojtjes duke miratuar ligj të veçantë për Vodnon, përgatitjen e një plani hapësinor për malin, plan për menaxhim, me të cilin mali do ta mbrojë Shkupin.

Vodno duhet të mbrohet e jo të jetë zonë e mbrojtur. Për shkak se, funksioni kryesor i Vodnos është siguria, mbrojtja nga reshjet dhe vërshimet – deklaroi Makedonka Stojanovska- profesoreshë universitare.

Të kemi tampon sigurie afër kufirit me Planin e Përgjithshëm Urbanistik që të mbrohet në mënyrë rigoroze, çdo veprimtari e paligjshme atje të dënohet ekskluzivisht vetëm me burg, që të parandalohet kapadaillëku. E dimë që Vodno mbrohet nga ligji i miratuar në vitin 2004. Pastaj, është zonë e sigurisë, zonë për ta mbrojtur qytetin nga vërshimet. Është një zonë shumë e rëndësishme – u shpreh Ivan Blinkov- profesor universitar.

Organizatat joqeveritare gjithashtu kërkojnë që Vodno të mos shpallet zonë e mbrojtur, duke argumentuar se mali nuk do ta ketë mbrojtjen e nevojshme.

Në mënyrë që të shmangen ngjarjet si përmbytja e vitit 1952, të mos ndodhë rastësisht përsëri sikur që ndodhi në Stajkovcë në vitin 2016, tani në Vodno, në kohë të ndryshimit të klimës në të cilën jetojmë sot, ku shirat e rrëmbyeshëm do të jenë shumë më të shpeshta dhe intensive, ne nuk duhet të lejojmë vendim të tillë tani ku mbrojtja e vetme e Vodno do të jetë biodiversiteti – tha Tatjana Stojanovska, “E dua Vodnon”.

Sipas planit për të mbrojtur biodiversitetin, një pjesë e Vodnos duhet të menaxhohet nga qyteti i Shkupit.

Sa më shpejt të jetë e mundur, pas shpalljes, do të vendoset regjim për mbrojtjen e zonave të përcaktuara. Situata do të monitorohet, do të zhvillohet një plan menaxhimi kurse ne do të vazhdojmë të rrisim ndërgjegjësimin e publikut – deklaroi Nikolla Naumoski- shef kabineti në Qytetin e Shkupit.

Të gjitha këto qëndrime të ekspertëve janë shprehur në debatin publik të organizuar nga Ministria e Mjedisit mbi propozimin për të shpallur Vodnon zonë të mbrojtur.

Igor Stefanovski


Continue Reading

Trending