Connect with us

Shendetsi

Vdes nga Covid-19, këngëtari i muzikës Country, Charley Pride

Published

on

Charley Pride, i pari afrikano-amerikan që hyri në Sallën e Famës të Muzikës Country, ka vdekur në moshën 86-vjeçare, ka njoftuar faqja e tij në internet.

– Advertisment –

Pride, i cili u bë i famshëm në vitet 1960, ndërroi jetë të shtunën nga ndërlikimet e Covid-19.

Edhe pse Pride nuk ishte këngëtari i parë me ngjyrë në muzikën country, ai u bë një nga yjet më të mëdhenj të saj gjatë në SHBA.

Ai fitoi tre çmime Grammy, pasuar nga një çmim karriere në 2017-ën në Nashville, në 11 nëntor, në atë që do të ishte shfaqja e tij e fundit publike.

Dolly Parton, i cili e përshkroi Pride e përshkroi atë si një nga miqtë e dashur dhe më të vjetër, tha se ajo ishte zemërthyer nga lajmi i vdekjes së tij.

Pride lindi në vitin 1934 dhe shërbeu në ushtri, luajti bejsboll dhe punoi në një fabrikë para se të kthehej më vonë në muzikë.

Pesëdhjetë e dy nga këngët e tij arritën në Top 10 të vendit, duke përfshirë hitet All I Have To Offer You (Is Me) dhe Kiss An Angel Good Mornin ‘.

“Ne nuk jemi akoma të verbër, por kemi përparuar disa hapa përgjatë rrugës dhe më pëlqen të mendoj se kam kontribuar diçka në atë proces,” shkroi ai në kujtimet e tij.

Homazhe të shumta janë bërë për këngëtarin, ndërsa Reba McEntire shkruan: “Charley Pride do të jetë gjithmonë një legjendë në muzikën Country”.