Connect with us

Sport

Sportisti i Kosovës tregon kur ishte me disa emra të politikës së sotme në një dhomë në burgun e Nishit në Serbi – Bota Sot

Published

on

Agim Lumit, kur i kujtohet burgu i Nishit, për një moment i rrënqethet trupi!  Iu kujtohen shumë gjëra të rënda, që nga viti 1998 deri në janar të vitit 2000! 

Lumi në vitet e 90-ta dhe në vitet e pasluftës, ka qenë ndër volejbollistët më të mirë në Kosovë. 

Në vitin 1998 u arrestua për çështje kombëtare nga milicia e pushtuesit serb! 

Vitrina me mirënjohje, medalje e kupa të volejbollit, që u fituan nga Agim Lumi

Ai akuzohej për veprimtari armiqësore kundër Serbisë.  

Ish volejbollisti u burgos! Ai u dërgua në burgun e Dubravës ku e kishte pa me sy masakrën ndaj të burgosurve shqiptarë nga paramilitarët dhe milicia serbe!  Me 10 qershor të vitit 1999, të burgosurit shqiptarë së bashku me Agim Lumin, u dërguan në burgun e Nishit! 

Aty pas një kohë e bien edhe Albin Kurtin, ish zëdhënës i UÇK-së, ndërsa sot është kryetar i VV-së dhe ish kryeministri i Kosovës. 

Lumi me pak fjalë tregon atë periudhë të terrorit të shfrenuar serb.
”Fillimisht më dërguan në burgun e Dubravës.

Me 10 qershor të vitit 1999 na dërguan në Nish!

Kemi pasur kushte shumë të rënda, që nga 10 qershori e deri në dhjetor të vitit 1999. Nuk kemi pasur ushqim të mjaftueshëm, as higjienë dhe tortura të llojllojshme, që as njeriu nuk mund i mendon, dhunë e shfrenuar nga milicia serbe.

Kur ka ardhur kryqi i Kuq,  ndryshuan gjërat sa i përket ushqimit dhe higjienës. Nuk më kujtohet saktë, në shtator apo në tetor, Kurti nga Pozharevci u transferua në burgun e Nishit, ku ishim në një dhomë. 

Në një dhomë ishim rreth 30 veta, unë, Albin Kurti,  Enver Dugolli, Avni Klinaku, pastaj kemi qenë të pandashëm që nga burgu i Lipjanit e deri në fund, në atë te Nishit e ata janë Vehbi Muharremi dhe Isak Hoti, si dhe shokë të tjerë. Në janar të vitit 2000 jam liruar nga burgu”, tregon Lumi për gazetën kombëtare “Bota sot”.

Alsat

Click to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Sport

Ronaldo pritet të rinovojë me Juventusin deri në vitin 2023

Published

on

Juventusi thuhet se është i përgatitur të rinovojë me Cristiano Ronaldon dhe ylli portugez mund të nënshkruajë një kontratë të re të vlefshme deri në qershor të vitit 2023.

Ronaldo mbush 36 vjeç nesër (e premte) dhe gazeta Tuttosport pretendon se ndihet gjithnjë e më shumë në qendër të ekipit të trajnerit Andrea Pirlo.

Hipoteza e një zgjatje të kontratës merr formë, pasi sulmuesi i Bianconerëve ka shënuar 22 gola në 23 ndeshje konkurruese këtë sezon.

Zonja e Vjetër është në epërsi 2-1 pas ndeshjes së parë kundër Interit në Coppa Italia, për t’u përballur me FC Porto në 16-tën e fundit të Ligës së Kampionëve dhe aktualisht shtatë pikë prapa liderit të Ligës Milan me një lojë në dorë.

Marrëveshja aktuale e Ronaldos skadon në qershor të 2022, por veterani thuhet se ka qenë mjaft i rëndësishëm për t’u shpërblyer me një marrëveshje të re me klubin Torino.

Ndryshe, Ronaldo u transferua te Juventusi në verën e vitit 2018 për 100 milionë euro, ndërsa deri më tani ka shënuar 87 gola në 112 paraqitje.

Alsat

Continue Reading

Sport

Barça u kualifikua në shtesë, Koeman: E pabesueshme, me këtë karakter edhe në La Liga

Published

on

Barça u kualifikua në shtesë, Koeman: E pabesueshme, me këtë karakter edhe në La Liga – Iliria News Agency

Alsat

Continue Reading

Sport

Bardhi me Levanten kualifikohen në gjysmëfinale të Kupës së Mbretit

Published

on

Enis Bardhi me skuadrën e tij Levanten janë kualifikuar në gjysmëfinale të Kupës së Mbretit, pasi sonte pas 120 minutave lojë arritën të eliminojnë Viljarealin me rezultat minimal 1:0.

Koha e rregullt u mbyll me barazim pa gola, ndërsa u deshën plus më shumë 30 minuta shtesë që Levante të gjejë golin e fitores dhe të kualifikimit përmes Roxherit.

Reprezentuesi i Maqedonisë së Veriut e nisi ndeshjen nga fillimi dhe luajti për plot 120 minuta.

Alsat

Continue Reading

Trending