Connect with us

Bota

SHBA, nis debati për shkarkimin e Trumpit – Alsat

Published

on

Dhoma e Përfaqësuesve në Shtetet e Bashkuara ka nisur debatin rreth procedurave për shkarkim të presidentit amerikan, Donald Trump, për herë të dytë gjatë presidencës së tij.

Ligjvënësit pritet të votojnë fillimisht për rregullat e debatit të së mërkurës.

“Ne jemi duke debatuar për një masë historike në një skenë aktuale krimi, dhe nuk do të arrinim deri këtu nëse nuk do të ishte presidenti i Shteteve të Bashkuara”, ka thënë kongresisti demokrat, Jim McGovern.

Ai ka akuzuar Trumpin për “rritje të zemërimit të turmës së dhunshme” dhe ka thënë se “është mrekulli që nuk kanë vdekur më shumë persona”.

“Nuk do ta harroj kurrë çfarë kam parë kur kam shikuar në sytë e atyre sulmuesve në këto hapësira. Kam parë djallëzi”.

Nëse rregullat e debatit miratohen, atëherë më vonë gjatë ditës do të votohet për një artikull që akuzon Trumpin për nxitje të kryengritjes gjatë një fjalimi që ka bërë javën e kaluar, i cili ka rezultuar me trazira në ndërtesën e Kongresit.

Për pasojë, pesë persona kanë vdekur gjatë sulmit.


Click to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Bota

Arrestohen dy shqiptarë në Itali, iu sekuestrohen 6.5 kg kokainë – Alsat

Published

on

Dy shqiptarë u arrestuan gjatë natës në qytezën e Torinezes në Italinë fqinje, teksa u pikasën të shkëmbenin një sasi lënde narkotike të llojit kokainë.
Sikurse bën me dije policia italiane, shpërndarësi i drogës u ndalua në Susa kur u pikas të largohej me shpejtësi pas shkëmbimit të një pakoje të dyshimtë. Policia u vu në ndjekje dhe i gjeti 1kg kokainë në makinë. E njëjta gjë edhe me personin tjetër me të cilin shkëmbyen mallin, të cilit iu gjet një sasi prej 5.5 kg kokainë e fshehur në kroskotin e makinës.


Continue Reading

Bota

Fauci: SHBA-ja do t’i bashkohet programit COVAX – Alsat

Published

on

Nën udhëheqjen e presidentit Joe Biden, Shtetet e Bashkuara synojnë t’i bashkohen programit global për shpërndarjen e vaksinave kundër koronavirusit në vendet e varfëra, i njohur si COVAX.

Kështu i tha Organizatës Botërore të Shëndetësisë (OBSH), këshilltari kryesor mjekësor në SHBA, Anthony Fauci.

Ky vendim u mirëprit nga shefi i OBSH-së, Tedros Adhanom Ghebreyesus, i cili tha se kjo “është një ditë e mirë për OBSH-në dhe shëndetësinë në botë”.

“Presidenti Biden do të lëshojë një urdhër i cili do të përfshijë synimin e Shteteve të Bashkuara për t’u bashkuar me programin COVAX “, tha përmes një video adresimi Fauci.

Përmes programit COVAX, dërgesa e parë e vaksinave në vendet e varfëra pritet të bëhet në muajin shkurt. Edhe Kosova synon të marrë vaksina nga ky program.

OBSH-ja ka ngritur shqetësime se vendet e pasura po furnizohen me një pjesë të madhe të vaksinave që janë në dispozicion, duke rrezikuar furnizimin e vendeve të varfëra.

Paraardhësi i Bidenit, Donald Trump ndaloi financimin për OBSH-në dhe njoftoi për procesin e tërheqjes nga kjo organizatë deri në korrik të vitit 2021. Por, administrata e presidentit Biden ka vendosur të qëndrojë si anëtare në këtë organizatë.

Trump e ka akuzuar OBSH-në se nuk ka menaxhim të mirë dhe se e ka ndihmuar Kinën në fshehjen e të dhënave për shpërthimin e koronavirusit, në fund të vitit 2019.


Continue Reading

Bota

Gjermani regjistron mbi 1.000 viktima të reja nga COVID-19 – Alsat

Published

on

Në 24 orët e fundit në Gjermani humbin jetën 1.013 persona si pasojë COVID-19 kanë humbur jetën 1.013 persona. Sipas Institutit Robert Koch (RKI) në Gjermani i cili kryen hulumtime në fushën e sëmundjeve infektive, thuhet se me 1.013 vdekjet në 24 orët e fundit numri i viktimave ka arritur në 49.783 ndërsa me 20.398 raste në 24 orët e fundit numri i rasteve arrin në 2.088.400. Numri i personave të prekur nga COVID-19 që ndodhen në kujdesin intensiv në Gjermani arrin në 4.836 prej të cilëve 2.777 janë të intubuar. Deri më tani në vend kundër COVID-19 janë vaksinuar 1.3 milionë persona.


Continue Reading

Trending