Connect with us

Tech

Ndryshimet e privatësisë së “Whatsapp”-it kthejnë aplikacionin “Signal” në më të shkarkuarin në botë

Published

on

Pas njoftimit të WhatsApp, një ndër aplikacioneve më të përdorura në botë për të shkëmbyer mesazhe, se do të ndryshonte politikat e privatësisë, shumë përdorues u drejtuan nga aplikacione të tjera komunikimi si Signal dhe Telegram.

Menjëherë pas këtij njoftimi, aplikacioni Signal regjistroi 7.5 milionë shkarkime, 43 herë më shumë se një javë më herët, ndërsa aplikacioni Telegram u raportua për 5.6 milionë shkarkime.

A duhet të shqetësohemi për privatësinë?

Në fillim të janarit WhatsApp njoftoi se aplikacioni do të ndante të dhëna të përdoruesve, përfshirë vendndodhjen dhe numrin e telefonit, me platformat Facebook, Instagram dhe Messenger.

Që nga viti 2016, WhatsApp ka ndarë të dhëna të caktuara me Facebook, por më parë përdoruesit mund të zgjidhnin të mos e pranonin këtë opsion.

Megjithatë duke filluar nga 8 shkurti, të gjithë përdoruesit duhet të pranojnë politikat e reja të privatësisë në mënyrë që të mund ta përdorin aplikacionin.

Në një deklaratë pasuese WhatsApp tha se ky përditësim nuk ndikon në privatësinë e mesazheve dërguar miqve dhe familjes, por do të përfshijë ndryshime “vetëm në mesazhet drejtuar një biznesi në platformë”.

“Të dhënat e ndara me Facebook përdoren për të ndihmuar në përmirësimin e platformës, promovimin e sigurisë dhe përsosjen e shërbimeve tona duke bërë sugjerime apo personalizime,” shkruhej në deklaratën e tyre.

Aplikacioni Signal

Pas njoftimit të WhatsApp, themeluesi i Tesla, dhe njeriu më i pasur në botë Elon Musk, u bëri thirrje ndjekësve të tij në Twitter “të përdornin Signal”.

Signal, për herë të parë, u bë aplikacioni më i shkarkuar në App Store dhe Google Play, duke e mbajtur këtë rekord për një javë. Ai është një aplikacion komunikimi, i disponueshëm për celularë dhe kompjuter.

Themeluar në vitin 2014 nga një inxhinier softueri enigmatik, Signal është zhvilluar nga një organizatë jofitimprurëse, që do të thotë se nuk ka gjasa të blihet nga një kompani më e madhe teknologjie dhe ndryshe nga këto kompani gjigande, Signal nuk përdor reklama dhe nuk shet të dhënat e përdoruesve. Më së shumti financohet nga donacione, duke përfshirë një hua prej 50 milionë dollarësh nga bashkëthemeluesi i saj, Brian Acton, i cili gjithashtu ka krijuar WhatsApp.

Të dy platformat, Signal dhe WhatsApp kanë disa të përbashkëta: Përdoruesit mund të dërgojnë mesazhe të koduara, të cilat fshihen në rast se dikush përgjon një bisedë.

Të dy aplikacionet i lejojnë përdoruesit të shkëmbejnë mesazhe falas nëpërmjet Wi-Fi apo internetit në celular./EURONEWS

Click to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Tech

Arrin Cupra Formentor VZ5 me 390 kuaj-fuqi

Published

on

Prodhuesi spanjoll i makinave sportive ka zbuluar kryqëzorin e tij më të fuqishëm.

Deri kohët e fundit, Formentor më i fuqishëm ishte me motor 2.0-litra me katër cilindra turbo-benzinë prej 310 kuaj fuqi, dhe Cupra tani ka pasuruar ofertën e kryqëzorit të saj me një version që merr energji nga pesë cilindra.

“Dhuruesi” është sigurisht Audi, i cili, ashtu si Cupra, është nën ‘kapuçin’ e Grupit VW, dhe motori është 2.5 litërsh që prodhuesi gjerman e përdor në disa nga modelet e tij me shenjën RS.

Ky pesë cilindër prodhon 390 kuaj fuqi dhe fuqia transmetohet në të katër boshtet si standarde përmes një transmetimi automatik me shtatë shpejtësi me tufë të dyfishtë.

Cupra Formentor VZ5 përshpejton nga 0 në 100 km/orë për 4.2 sekonda, ndërsa shpejtësia është e kufizuar në mënyrë elektronike në 250 km/orë.

Motori jep fuqinë maksimale në 5.700 rpm, dhe çift rrotullimi maksimal është i disponueshëm në 2.250 rpm.

Formentor më i fuqishëm arrin me rrota të veçanta, aliazh 20 inç, dhe falë një pezullimi të veçantë, automjeti është 10 mm më afër asfaltit krahasuar me benzinën 310 kuaj fuqi.

Prodhimi do të jetë i kufizuar në 7.000 njësi dhe vlerësohet se VZ5 do të kushtojë rreth 60.000 euro.

Çmimi është ende shumë më lirë sesa Audi RS Q3 me të njëjtin motor, çmimi i të cilit në Spanjë fillon nga 73.790 euro.

Continue Reading

Tech

Më 3 Mars AMD prezanton një kartë grafike të re

Published

on

AMD lajmëroi një eveniment hardueri që po vjen muajin e ardhshëm dhe kompania ka rezervuar një surprizë për adhuruesit e video lojërave.

Evenimenti sillet rreth kartës grafike të re të serive Radeon RX 6000 dhe do të mbahet më 3 Mars. Njëlloj si grafikat e tjera të linjës RX 6000, ky model i ri do të bazohet në arkitekturën RDNA 2 dhe ray-tracing.

Lajmi i AMD vjen pak ditë pasi Nvidia nisi shitjet e kartës grafike RTX 3060 me kosto të përballueshme.

Linja RX 6000 AMD debutoi në fund të Tetorit duke u pozicionuar si konkurrentë direktë të Nvidia RTX 30. Aktualisht RTX 6000 ka tre karta grafike: flagshipi RX 6900 XT, modeli 649 dollarësh RX 6800 XT dhe RX 6800 me çmim prej 579 dollarësh. /PCWorld Albanian

Continue Reading

Tech

Si do të duket IPHONE 13 ?

Published

on

Në një video të re , Filip Koroy (aka EverythingApple Pro) është bashkuar me zbuluesin me ndikim Max Weinbach për të zbuluar azhurnime të shumta që Apple po bën me iPhone 13.

Weinbach i thotë Koroy se Apple do të “përsosë” pjesën e prapme mat të modeleve iPhone 13 Pro me një teksturë më të hollë nga prapa që do të jetë pak më e rehatshme, për t’u mbajtur.

Ai paralajmëron që modeli “nuk do të ndryshojë, në përgjithësi, pamja e njëjtë në formacionin e iPhone 12″.

Në videon e mëposhtme mund ta shihni se si mund të duket Iphone 13:

Continue Reading

Trending