Connect with us

Tech

Ndërrojnë vendet në listën e njerëzve më të pasur në botë Bezos dhe Musk

Published

on

Ndërrojnë vendet në listën e njerëzve më të pasur në botë Bezos dhe Musk – Iliria News Agency

Click to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Tech

iPhone 13 duhet të ketë bateri më të madhe dhe sensor ultrawide

Published

on

Linja e re e Apple duhet të mbërrijë në katër modele, me nivel më të vogël dhe ekran 120 Hz.

iPhone 13 mund të vjen në treg me një bateri më të madhe, për kënaqësinë e konsumatorëve. Kjo është një nga më të parashikimeve të fundit nga analisti Ming-Chi Kuo, i famshëm për të bërë parashikime në lidhje me Apple. Kuo gjithashtu beson se gjenerata e ardhshme do të ketë një ekran 120 Hz.

Me rritjen e mundshme të madhësisë së përbërësit, celularët e rinj të Apple duhet të jenë më të rëndë se paraardhësit. Aktualisht, modelet Pro dhe Pro Max të linjës iPhone 12 peshojnë përkatësisht 187 dhe 226 gram.

Kuo thotë se gjenerata e re duhet të sjellë katër modele dhe ekrane me të njëjtën madhësi si ato të linjës iPhone 12. Prandaj, versioni Mini prej 5.4 inç duhet të kthehet për një vit tjetër, edhe pse nuk ka gjeneruar aq shumë kërkesa.

Të katër modelet e brezit të ri duhet të sjellin një nivel të konsiderueshëm të reduktuar dhe versionet iPhone 13 Pro dhe iPhone 13 Pro Max duhet të kenë një ekran me teknologji LTPO, duke qenë më efikas në energji dhe me mbështetje për 120 Hz.

Sa i përket fotografisë, Kuo beson se stabilizimi i imazhit me zhvendosjen e sensorit i pranishëm në iPhone 12 Pro Max duhet të zgjerohet në të gjithë linjën e iPhone 13. Pritet gjithashtu që modelet Pro dhe Pro Max të arrijnë me një sensor të azhurnuar ultrawide, me hapje më e lartë se f / 1.8 dhe fokusi automatik.

Continue Reading

Tech

Sërish Bitcoin arrin në nivelin e 50,000 dollarëve

Published

on

Pas një rënie të theksuar brenda javës së kaluar, Bitcoin sërish i është rikthyer fitimeve.

Sipas CoinMarketCap, përcjell Telegrafi, aktualisht kjo kriptovalutë po tregtohet me 50,457.15 dollarë.

Dy javë më parë, Bitcoin kishte arritur në vlerën e 58,354 dollarëve, ndërsa javën e fundit ishte zhvlerësuar me 15 mijë dollarë.

Ditë më parë, Tesla kishte blerë 1.5 miliard dollarë në vlerë të Bitcoinit dhe tha se së shpejti do të pranonte pagesa në këtë monedhë.

Kurse, sekretarja amerikane e Thesarit, Janet Yellen ka lëshuar një paralajmërim në lidhje me rreziqet që paraqet Bitcoin për investitorët dhe për publikun.

Sipas Yellen, mbetet pikëpyetje në lidhje me legjitimitetin dhe stabilitetin e kriptovalutës.

Aktualisht vlera e tregut të kriptovalutave është 1.36 trilion dollarë, ndërsa Bitcoin përbën mbi 60 për qind të tregut. /Telegrafi/

Continue Reading

Tech

Gjermanët përdorin material të ri dhe krijojnë celular 30% më të lehtë

Published

on

Telefoni i parë celular i bërë nga fibra karboni më në fund do të dalë në treg.

Prodhuar nga prodhuesi gjerman Carbon Mobile, telefoni inteligjent Carbon 1 MK II peshon vetëm 125 gram, rreth 30% më pak se mesatarja e tregut.

Përveç kësaj, ai ka një trashësi prej vetëm 6.3 mm, transmeton Telegrafi.

Kompania njoftoi produktin në shkurt të vitit 2020.

Ai pritej të tregtohej në qershor të të njëjtit vit, por nisja u vonua për shkak të pandemisë.

Tani ekziston një pritje që ajo të dalë në treg në mars.

Përparësitë kryesore të fibrave të karbonit janë lehtësia dhe qëndrueshmëria.

Ky lloj i materialit sintetik në thelb përbëhet nga filamente karboni.

Elementi nuk oksidohet, siç ndodh me metalet, dhe nuk humbet fortësinë e lidhjeve me kalimin e kohës, si plastika.

Ai është një opsion shumë rezistent për të kompozuar trupin e telefonave inteligjentë.

Përveç kësaj, pasi nuk ka metale të tjera në strukturën e saj, fibra karboni është më e lehtë se materialet e tjera.

Mesatarja e telefonave inteligjentë të disponueshëm në treg është rreth 180 gram kundrejt 125 gramë të modelit të ri. Diferenca është 30%.

Për t’ju dhënë një ide, për shembull, Galaxy S21 (Samsung), peshon 171 gram dhe është i trashë 7.9 mm. Xiaomi Mi 10 (Xiaomi) është 208 gram dhe 8.96 mm trashë.

Continue Reading

Trending