Connect with us

Tech

Vodhën 1.3 miliardë dollarë, SHBA akuzon tre koreano-veriorë

Published

on

Tre koreano-veriorë janë akuzuar në SHBA për një skemë për të vjedhur dhe zhvatur më shumë se 1.3 miliard dollarë (940 milion £) nga bankat dhe bizneset në të gjithë botën.

Të tre, të cilët nuk janë në paraburgim, akuzohen gjithashtu për vendosjen e programeve keqdashës për kriptomonedha.

Një qytetar kanadezo-amerikan u akuzua gjithashtu për pastrim parash, raporton BBC.

Burrat akuzohen gjithashtu se ishin pjesë e sulmit kibernetik Wannacry të vitit 2017, i cili gjymtoi sistemet kompjuterike të shërbimit shëndetësor në Mbretërinë e Bashkuar në shkallë kombëtare.

Duke njoftuar akuzat, Ndihmës Prokurori i Përgjithshëm për Sigurinë Kombëtare, John Demers, tha se Koreja e Veriut “është bërë një sindikatë kriminale me një flamur”.

Një nga të pandehurit, Park Jin Hyok, ishte akuzuar dy vjet më parë për rolin e tij në hakimin e vitit 2014 të Sony Entertainment Pictures, transmeton arbresh.info.

Park, Jon Chang Hyok dhe Kim Il akuzohen për komplot kriminal, komplot për të kryer mashtrime për transfere dhe mashtrime bankare.

Departamenti i Drejtësisë thotë se të pandehurit punojnë për Zyrën e Përgjithshme të Zbulimit, agjencia e inteligjencës ushtarake e Koresë së Veriut.

“Operatorët e Koresë së Veriut, duke përdorur tastierë në vend të armëve, duke vjedhur kuletat dixhitale të kriptomonedhës në vend të thasëve me para, janë grabitësit kryesorë të bankave në botë,” tha Z. Demers.

Të tre burrat besohet të jenë në Korenë e Veriut, e cila nuk ekstradon qytetarët e saj për t’u përballur me akuzat e SHBA.

Burri kanadezo-amerikan, 37-vjeçari Ghaleb Alaumary, nga Mississauga, Ontario, akuzohet si pastrues parash i grupit në një çështje të veçantë të njoftuar të Mërkurën. Zyrtarët thonë se ai ka rënë dakord të deklarohet fajtor për akuzën.

Click to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Tech

Instagrami me risi

Published

on

Instagram është duke prezantuar një mundësi të re, e cila do të lejojë më shumë njerëz të flasin drejtpërdrejt në të njëjtën kohë.

Ky është një funksion i quajtur “Dhoma të Drejtpërdrejta” dhe lejon deri në katër pjesëmarrës në një “thirrje video të drejtpërdrejtë”, në vend të dy paraardhësve.

Sipas raporteve nga ky rrjet social, ata shpresojnë që Dhomat Live do të inkurajojnë përdoruesit të fillojnë podkastet e tyre, të formojnë grupe muzikore ose në një farë mënyre të bashkohen përmes një platforme.

Ne nuk mund të mos vërejmë ngjashmërinë që Live Rooms ndan me aplikacionin gjithnjë e më popullor Clubhouse, përveç që nuk është e nevojshme të ndizni kamerën atje, ndërsa Instagram ende e kërkon atë.

Ndoshta kjo është një mënyrë që Facebook (pronari i Instagram) të luftojë konkurrencën që përfaqëson Clubhouse, ose të paktën të sigurojë një alternativë për përdoruesit e Android sepse, të paktën tani për tani, Clubhouse është i disponueshëm vetëm për iOS dhe vetëm nëse dikush dërgon ju një ftesë.

Continue Reading

Tech

Roveri i NASA-s fillon eksplorimin e sipërfaqes së Marsit

Published

on

Roveri “Perseverance” që është dërguar nga NASA në planetin Mars ka filluar të lëvizë nëpër sipërfaqe për misionin e vet eksplorues. Roveri lëvizi vetëm 6.5 metra, por shkencëtarja e kësaj agjencie, Katie Stack Morgan, tha se ky ishte moment domethënës.

“Përderisa roveri ende është duke kryer shumë kontrollime inxhinierike, minuta kur ai fillon të lëvizë mund të na bëjë ne që të cilësohemi si eksplorues të sipërfaqes së Marsit”, tha ajo për televizionin BBC.

Janë bërë dy javë që nga dita kur objekti eksplorues u lëshua me sukses në të ashtuquajturin “Planet i Kuq”. Inxhinierit gjatë kësja kohe e kanë inspektuar pajisjen dhe sistemet e saj të ndërlikuara, përfshirë instrumentet dhe dorën robotike të saj.

Roveri është lëshuar afër një krateri të quajtir Jazero për të kërkuar shenja të jetës që mund të ketë ekzistuar në të kaluarën. Gjatë kërkimeve, roveri do të endet nëpër sipërfaqe për rreth 15 kilometra dhe procesi do të zgjasë rreth dy vjet.

Shkencëtarët duan t’i hulumtojnë disa formacione të gurëve në krater të cilët mund të kenë regjistruar shenja të aktivitetit të lashtë biologjik.

Roveri “Perseverance” është më i shpejti që është dërguar ndonjëherë në Mars. Ky rekord nuk është aq shumë për shkak të shpejtësisë së tij të lëvizjes (rreth 5 centimetra në sekondë), por për shkak të avancimit të navigacionit autonom.

Continue Reading

Tech

WhatsApp sfidon Zoom dhe Skype?!

Published

on

Kompania “WhatsApp” sfidon kompanitë “Zoom” dhe “Skype” duke realizuar telefonata dhe video thirrje të disponueshme edhe në versionin për kompjuterat, në një periudhë në të cilën ka pasur një bum thirrjesh për shkak të pandemisë Covid-19.

Funksioni është aktiv për bisedat, por në të ardhmen do të shtrihet në grupe. Kompania shpjegon në një postim zyrtar:

“Në vitin e fundit kemi parë një rritje të fortë të thirrjeve në WhatsApp, shpesh edhe për biseda të gjata. Në 31 dhjetorin e kaluar kemi regjistruar rekordin për numrin më të madh të thirrjeve të bëra në një ditë me 1,4 miliardë e thirrjeve zanore dhe video. Meqenëse shumë njerëz janë ende larg të dashurve dhe shumë po përshtaten me mënyra të reja të punës në distancë, ne duam që bisedat në WhatsApp të jenë sa më efikase pa marrë parasysh se çfarë pajisje ka përdorur ose vendin ku je.”

Continue Reading

Trending