Connect with us

Tech

Prezantohet laptopi gjigant me 7 ekrane dhe peshë 12 kg

Published

on

Kompania “Expanscape” ka prezantuar laptopin të quajtur Aurora 7, që peshon 12 kilogramë dhe vjen me shtatë ekrane – më shumë sesa kemi parë ndonjëherë në një kompjuter portativ. Ekrani kryesor 17.3 inç 4K bashkohet me tre ekrane të tjerë me të njëjtën rezolucion.

Mbi pamjet majtas dhe djathtas, ekziston një monitor 1200p shtatë inç. Së fundmi, ekziston një tjetër monitor 1200p i vendosur në pjesën e poshtme të laptopit. GTX 1060 është përgjegjës për grafikë të çiftuar me një procesor Intel Core i9-9900K dhe 64 GB RAM, raporton “Verge”.

Expanscape në versionin përfundimtar vjen me RTX 2070, me një procesor opsional AMD Ryzen 9 3950x ose Intel i9-10900K. Laptopi është krijuar për të monitoruar objekte dhe që të mos lëvizë pasi të instalohet. Kjo shpjegon peshën prej 12 kg dhe dy bateri që mund të zgjasin rreth një orë para se të kenë nevojë për një karikues. Laptopi pritet të dalë në shitje gjatë muajve të ardhshëm.

Click to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Tech

Vetura elektrike që kushton 4500 dollarë

Published

on

Numri i kopjeve të shitura të një makine elektrike të lirë kineze me një çmim prej 4,500 dollarësh, tejkaloi numrin e makinave Tesla të shitura në Kinë.

Kjo makinë shumë kompakte provoi të ishte një hit i vërtetë i vogël dhe solli një të ardhur të madhe për prodhuesin kinez të makinave, SAIC Motor. Hong Guang Mini EV me simbolin Wuling në Kinë, prodhohet në bashkëpunim me prodhuesin amerikan të makinave General Motors. Sipas Autoblog, vetëm muajin e kaluar, numri i makinave të shitura u dyfishua në krahasim me numrin e makinave të shitura Tesla.

Edhe pse modeli më i popullarizuar është për 4500 dollarë, me një shtesë prej rreth 500 dollarë, ju mund të merrni një model që ka një sistem të integruar të kondicionimit të ajrit. Sipas ekspertëve, megjithëse vetura me një ngarkesë tejkalon vetëm 160 km (por, e mjaftueshme për qytetin), cilësinë dhe madhësinë, një makinë e vogël elektrike e kompenson atë për nga çmimi dhe madhësia. Për shkak të madhësisë së saj, makina mund të parkohet kudo dhe është praktike për qytete të mëdha dhe të mbingarkuara.

EV i vogël elektrik shiti 25.778 copë vetëm në janar, ndërsa Tesla, për krahasim, shiti 13.843 copë. Megjithëse ka një ndryshim të madh në numrin e makinave të shitura, shitjet e makinave të nivelit të lartë janë në rritje në Kinë, ku Tesla vetëm dyfishoi shitjet vitin e kaluar.

Continue Reading

Tech

Vlera e Bitcoinit për një javë bie me rreth 15,000 dollarë

Published

on

Bitcoin gjatë fundjavës së kaluar shënoi vlerën 58,354 dollarë, më e larta deri më tani, pothuajse dyfish nga viti i kaluar.

Mirëpo, aktualisht ka rënë afër nivelit 40 mijë dollarëve, gjë që është zhvlerësimi më i shpejtë që ka ndodhur për këtë kriptovalutë.

Sipas CoinMarketCap, Bitcoin po tregtohet me mbi 44 mijë dollarë, pra një rënie prej 15 mijë dollarësh brenda një jave.

Të dhënat tregojnë, se Bitcoin brenda një jave kishte rënie rreth 22 për qind, ndërsa brenda 24-orëve u zhvlerësua me mbi 5 për qind.

Continue Reading

Tech

Gjithçka që dimë deri më tani për iPhone 13

Published

on

Më pak kohë ka kaluar që nga prezantimi i të vjetrit sesa na mbetet derisa të shohim modelin e ri të iPhone. Kjo, natyrisht, nuk i ndalon personat e brendshëm të ndryshëm të “lëshojnë” informacione, kështu që këtu është një përmbledhje e shkurtër e asaj që do të sjellë (ndoshta) iPhone 13.

YouTube i famshëm Philip Coroy (kanali i të cilit quhet Everything Apple Pro) është bashkuar me Max Weinbach, i njohur për zbulimin e shpesh informacionit në lidhje me produktet e reja të Apple ndërsa ato nuk janë ende zyrtare.

Të dy ata na zbuluan disa risi që iPhone 13 do të sjellë, transmeton Telegrafi.

Ekrani

Modeli i ri iPhone Pro do të sjellë ndoshta risinë më të pritur – ekranet 120 Hz Pro Motion që përdorin të njëjtën teknologji si Samsung Galaxy S21.

Gjithashtu, do të prezantohet funksioni “Always-On Display”, ku ora dhe bateria do të jenë akoma të dukshme, dhe kur njoftimi të vijë, do të shfaqet shkurtimisht, megjithëse ekrani nuk do të ndriçohet plotësisht.

Ende nuk dihet nëse e gjithë kjo do të zbatohet për modelet e zakonshme, pra ato që nuk kanë prapashtesën “Pro”.

Continue Reading

Trending