Connect with us

Showbiz

Modelja Linda Evangelista thotë se i beson gratë që akuzojnë ish-partnerin se i ka përdhunuar kur drejtonte agjencinë e modelingut ‘Elite’

Published

on

Supermodelja Linda Evangelista ka vlerësuar ‘guximin dhe forcën’ e treguar nga disa gra që akuzojnë ish-burrin e saj, shefin e agjencisë Gerald Marie de Castellac, për ngacmim seksual dhe përdhunim.

Duke folur ekskluzivisht për revistën ‘Guardian’s Weekend’, Evangelista tha se ajo besonte në rrëfimet e grave për përvojat e tyre me Marie, i cili për më shumë se tre dekada ishte ndër figurat më të fuqishme në industrinë e modës.

“Gjatë marrëdhënies time me Gerald Marie, nuk dija asgjë nga këto akuza seksuale kundër tij, kështu që nuk isha në gjendje t’i ndihmoja këto gra”, tha ajo, e cila ishte e martuar me Marie midis 1987 dhe 1993.

Linda Evangelista (Foto: Associated/Rex/Shutterstock)

“Duke i dëgjuar tani dhe bazuar në përvojat e mia, besoj se ata po thonë të vërtetën. Më thyen zemrën sepse këto janë plagë që mund të mos shërohen kurrë dhe unë e admiroj guximin dhe forcën e tyre për të folur sot”.

Linda është një nga modelet më të famshme dhe me ndikim të të gjitha kohërave. Ndërhyrja e saj u nxit nga katër modele të tjera që akuzuan ish-burrin e saj për përdhunim ose sjellje të keqe seksuale në revistën ‘Weekend’. Ato janë vetëm disa gra që akuzojnë publikisht Gerald për abuzim seksual.

Muajin e kaluar, prokurorët në Francë hapën një hetim ndaj Marie mbi akuzat përfshirë përdhunimin nga katër gra. Aty përfshihet Carre Otis, një modele e famshme në vitet e ’90, e cila ishte vetëm 17 vjeçare kur tha se ai e përdhunoi.

Gerald Marie (Foto: Foc Kan/WireImage)

Evangelista kishte filluar takimet me Marie në atë kohë dhe nuk ishte atje kur ndodhi abuzimi i pretenduar.

Të tjerët që kanë bërë ankesa penale në Francë përfshijnë Jill Dodd, që pretendon se Marie e përdhunoi atë në 1980, Ebba Karlsson, e cila thotë se Marie e përdhunoi atë në vitin 1990 dhe ish-gazetarja Lisa në 1998.

Ish-modelet Wendy Walsh, Ann Maguire dhe EJ Moran janë ndër akuzueset e reja që flasin për herë të parë rreth kësaj çështje. /Telegrafi/

Linda Evangelista (Foto: ET Canada)