Connect with us

Sport

Messi lë prapa dramën te Barcelona për ta ndihmuar Argjentinën

Published

on

Superylli i futbollit, Lionel Messi, do të pushojë nga telenovela e tij në Barcelonë, ndërsa ai bën përpjekje për ta kualifikuar Përfaqësuesen e Argjentinës në Kampionatin Botëror “Katari 2022”, turne që mund të jetë edhe rasti i tij i fundit për të provuar ta fitojë trofeun e lakmuar. 33-vjeçari, që është edhe rekordmen me gjashtë “Topa të Artë”, ka fituar gjithçka në nivel klubesh me Barcelonën, por kapiteni i tij ndërkombëtar i trofeve është i zbrazët. Kështu që, Messi i është bashkuar Argjentinës me synimin e qartë në kokën e tij.

“Qëllimi i vetëm që kam tani është të fitoj Kupën e Botës me ekipin kombëtar”, ka thënë Messi.

Në Botërorin e vitit 2014 të mbajtur në Brazil, Messi ishte afër titullit të botës, por Argjentina pësoi humbje në finale nga Përfaqësuesja e Gjermanisë. Ndeshja e së enjtes kundër Ekuadorit i jep atij mundësinë për të filluar realizimin e synimit. Messi do të jetë 35 vjeç kur të përfundojë Botërori në Katar dhe do të mbushë 39 vjeç gjatë shfaqjes globale në Amerikën e Jugut, shkruan AFP.

“Duhet të japim gjithçka nga vetja për t’i fituar këto ndeshje kualifikuese që janë shumë të rëndësishme”, ka shtuar Messi, që është edhe kapiten tek Argjentina.

Në ndërkohë, ai ka dy ndeshje në kuadër të këtyre kualifikimeve – Argjentina gjithashtu luan me Bolivinë në udhëtim të martën e ardhshme – për ta tërhequr vëmendjen nga skuadra e tij aktuale, Barcelona. Messi u përpoq të detyronte largimin e tij nga gjigandi spanjoll para fillimit të këtij edicioni, por Barcelona mbajti vendosmëri dhe një klauzolë lirimi prej 700 milionë eurosh siguroi që ai të qëndronte, megjithëse i pakënaqur./Koha.net

Alsat

Click to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Sport

Ronaldo pritet të rinovojë me Juventusin deri në vitin 2023

Published

on

Juventusi thuhet se është i përgatitur të rinovojë me Cristiano Ronaldon dhe ylli portugez mund të nënshkruajë një kontratë të re të vlefshme deri në qershor të vitit 2023.

Ronaldo mbush 36 vjeç nesër (e premte) dhe gazeta Tuttosport pretendon se ndihet gjithnjë e më shumë në qendër të ekipit të trajnerit Andrea Pirlo.

Hipoteza e një zgjatje të kontratës merr formë, pasi sulmuesi i Bianconerëve ka shënuar 22 gola në 23 ndeshje konkurruese këtë sezon.

Zonja e Vjetër është në epërsi 2-1 pas ndeshjes së parë kundër Interit në Coppa Italia, për t’u përballur me FC Porto në 16-tën e fundit të Ligës së Kampionëve dhe aktualisht shtatë pikë prapa liderit të Ligës Milan me një lojë në dorë.

Marrëveshja aktuale e Ronaldos skadon në qershor të 2022, por veterani thuhet se ka qenë mjaft i rëndësishëm për t’u shpërblyer me një marrëveshje të re me klubin Torino.

Ndryshe, Ronaldo u transferua te Juventusi në verën e vitit 2018 për 100 milionë euro, ndërsa deri më tani ka shënuar 87 gola në 112 paraqitje.

Alsat

Continue Reading

Sport

Barça u kualifikua në shtesë, Koeman: E pabesueshme, me këtë karakter edhe në La Liga

Published

on

Barça u kualifikua në shtesë, Koeman: E pabesueshme, me këtë karakter edhe në La Liga – Iliria News Agency

Alsat

Continue Reading

Sport

Bardhi me Levanten kualifikohen në gjysmëfinale të Kupës së Mbretit

Published

on

Enis Bardhi me skuadrën e tij Levanten janë kualifikuar në gjysmëfinale të Kupës së Mbretit, pasi sonte pas 120 minutave lojë arritën të eliminojnë Viljarealin me rezultat minimal 1:0.

Koha e rregullt u mbyll me barazim pa gola, ndërsa u deshën plus më shumë 30 minuta shtesë që Levante të gjejë golin e fitores dhe të kualifikimit përmes Roxherit.

Reprezentuesi i Maqedonisë së Veriut e nisi ndeshjen nga fillimi dhe luajti për plot 120 minuta.

Alsat

Continue Reading

Trending