Connect with us

Showbiz

Meghan Markle u bë anëtarja e parë e Familjes Mbretërore që votoi në zgjedhjet amerikane

Published

on

Meghan Markle ‘votoi herët me postë në zgjedhjet presidenciale të vitit 2020’ dhe do të ‘presë me padurim’ rezultatet në shtëpinë e saj në vlerë 14,5 milionë dollarë në Santa Barbara që ajo ndan me Princin Harry, kanë zbuluar burimet.

Raportet vijnë vetëm disa javë pasi Meghan, 39 vjeçe dhe Harry, 36 vjeç, nxitën reagime të furishme kur filluan zgjedhjet – duke shkelur traditën shekullore që bën thirrje që anëtarët e Familjes Mbretërore të qëndrojnë politikisht neutral, shkruan DailyMail.

Sidoqoftë, ndërsa Harry nuk është në gjendje të marrë pjesë në zgjedhje sepse ai nuk është një shtetas amerikan, Meghan mezi priste të hidhte votën e saj, gjë që ajo e bëri përmes votimit me postë, i tha një burim New York Post.

I njëjti burim pohoi gjithashtu se Meghan – e cila ka bërë gjithnjë e më të qartë ambiciet e saj politike gjatë muajve të fundit ndërsa merrte pjesë në samite të shumta virtuale dhe konferenca të ndryshme – nuk do ta linte asgjë që ta ndalonte atë të votojë në këto zgjedhje, duke këmbëngulur se ajo do të votonte edhe nëse ajo dhe Harry do të vazhdonin të jetonin në Mbretërinë e Bashkuar.

“Meghan ishte një amerikane shumë kohë para se të ishte mbretërore”, tha burimi pa emër. “Ajo nuk do të humbte votën në këto zgjedhje pa marrë parasysh se ku jetonte”.

Harry mund të mos jetë në gjendje të votojë në të vërtetë në zgjedhje, por një burim i afërt i çiftit, i cili u zhvendos përsëri në Kaliforni me djalin e tyre Archie në fillim të këtij viti, tha se të dy ai dhe Meghan kanë pasur një ‘interes të madh’ për ngjarjet politike.

“Ata kanë marrë një interes të madh në këto zgjedhje dhe unë jam i sigurt se ata po presin me padurim rezultatin”, tha një ‘mik’ për Revistën People.

Edhe pse Meghan nuk është zyrtarisht mbretërore, pasi ka humbur statusin e saj si anëtare e vijës së parë të frontit kur ajo dhe Harry zgjodhën të largoheshin nga detyrat e tyre në fillim të vitit, ajo është personi i parë me një lidhje kaq të ngushtë me monarkinë që merr pjesë në një zgjedhje amerikane në historinë moderne.

Dukesha e Sussex-it së pari konfirmoi planin e saj për të votuar në zgjedhje përsëri në gusht gjatë një interviste me Marie Claire.

Meghan, e cila ka lindur në Los Anxhelos dhe ka të ngjarë të ketë votuar në shtetin e Kalifornisë, foli për rëndësinë e votimit dhe ndau një citim prekës nga udhëheqësja më e famshme e Zelandës së Re, Kate Sheppard, duke zbuluar se të dy ajo dhe burri Princi Harry ‘u janë referuar [fjalëve të saj] shpesh’ për frymëzim dhe udhëzim.

“Unë e di se si është të kesh një zë, dhe gjithashtu si është të ndihesh pa zë”, tha Meghan. “Unë gjithashtu e di se kaq shumë burra dhe gra kanë vënë jetën e tyre në vijë që ne të dëgjohemi”.

“Dhe ajo mundësi, ajo e drejtë themelore, është në aftësinë tonë për të ushtruar të drejtën tonë për të votuar dhe për t’i bërë të gjithë zërat tanë të dëgjuar”.

Që atëherë, Meghan ka folur për zgjedhjet dhe rëndësinë e votimit gjerësisht, pasi thuhet se është ‘zhgënjyer’ nga paaftësia e saj për t’u përfshirë në politikë ndërsa ishte duke punuar si një mbretërore e vijës së parë.

Opinionet e saj politike janë përsëritur gjithashtu nga burri i saj në një lëvizje që shkaktoi zemërim mes disa njerëzve, të cilët kritikuan mbretin britanik për peshimin e politikës amerikane.

Në shtator, çifti regjistroi një mesazh me video për ‘Times 100’ duke u bërë thirrje amerikanëve të votojnë, ndërsa lë të kuptohet se të dy mbështesin demokratin Joe Biden.

Duka i nxiti njerëzit të ‘refuzojnë gjuhën e urrejtjes’ ndërsa Dukesha e quajti atë ‘zgjedhja më e rëndësishme e jetës sonë’ në vërejtje që bënë valë në të dy anët e Atlantikut.

‘Çdo katër vjet, na thuhet: “Kjo është zgjedhja më e rëndësishme e jetës sonë”. Por kjo është’, tha Meghan. ‘Kur votojmë, vlerat tona vihen në veprim dhe zërat tanë dëgjohen’, tha ajo.

Edhe pse Harry vuri në dukje në video se ai ‘nuk ka qenë në gjendje të votojë në Mbretërinë e Bashkuar’ gjatë gjithë jetës së tij, ai u bëri thirrje atyre që mund të marrin pjesë në zgjedhjet e SH.B.A.-së të ‘refuzojnë … dezinformimin dhe negativitetin në internet’ në krye -për në ngjarjen politike.

Pallati i Buckingham-it gjithashtu u distancua nga vërejtjet e Harry dhe Meghan në një përgjigje therëse duke thënë që Duka nuk është “një anëtar i familjes mbretërore” dhe duke përshkruar komentet e tij si “të bëra në një kapacitet personal”.

Akoma, komentet e theksuara politike të çiftit ngjallën zemërim dhe ekspertët mbretërorë thanë për DailyMail.com se çifti duhet të heqë dorë nga titujt e tyre dhe të ndërpresë lidhjet e tyre me monarkinë për mirë nëse duan të komentojnë mbi politikën amerikane, ndërsa personat e brendshëm i thanë Times se pallati do të shqetësohet për ndërhyrjen e tyre. /Telegrafi/