Connect with us

Business

Kryetari i Odës Ekonomike të Kosovës: Nuk do të ketë në asnjë rast aprovim që vazhdon mbylljen

Published

on

Kryetari i Odës Ekonomike të Kosovës, Berat Rukiqi tha se këto dy-tri ditë do t’i dërgojnë kërkesat e tyre pasi Qeveria mori vendim për mbylljen e vendit, nga nesër deri më 18 prill.

Rukiqi thotë se në asnjë rast nuk do të ketë mirëkuptim në atë që e vazhdon mbylljen e vendit.

“Brenda këtyre tri-katër ditëve, ne do t’i dërgojmë. Do të shkojmë me kërkesa reale, e kemi të qartë atë që thash, nuk do të ketë në asnjë rast aprovim apo mirëkuptim që e vazhdon mbylljen, kjo është e padiskutueshmen” tha Rukiqi.

Po ashtu, Rukiqi tha se nuk pranojnë vendimet ‘blanko’.

“Nuk pranojmë vendime blanko…Pas datës 18 është me rëndësi që vendimet të jenë të qarta të thjeshta dhe të respektueshme”, tha Rukiqi.

Alsat

Click to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Business

Bie përqindja e turistëve për muajin shkurt

Published

on

Numri i turistëve për muajin shkuar ka shënuar rënie prej 41.7 për qind, ndërsa numri i qëndrimeve në hotele ka rënë me 36.8 për qind, krahasuar me të njëjtin muaj gjatë vitit të kaluar. Sipas të dhënave nga Enti Shtetëror i Statistikave, në shkurt vendi ka regjistruar 27,569 turistë ndërsa janë realizuar 60,013 akomodime.

 

Alsat

Continue Reading

Business

Bie çmimi i benzinë, çmimi i dizelit mbetet i pandryshuar

Published

on

Çmimi i benzinës nga mesnata do të lirohet për gjysmë denari, ndërsa çmimi i dizelit mbetet i pandryshuar, vendosi Komisioni Rregullator i Energjetikës.

Sipas vendimit të fundit të KRRE-së, çmimet e derivateve për litër do të jenë:

EUROPUSPER BS-95 do të shitet për 67,00 denar për litër.

EUROSUPER BS-98 do të shitet për 69,00 denarë për litër.

EURODISEL do të shitet për 58 denarë për litër.

 

Alsat

Continue Reading

Business

Gjatë marsit u rritën çmimet e konsumit, ranë vetëm çmimet e perimeve

Published

on

Për 0,4% janë rritur çmimet e konsumit gjatë muajit mars 2021 në krahasim me muajin shkurt të po të njëjtit vit.

Agjencia e Statistikave të Kosovës ka bërë të ditur se gjatë marsit të këtij viti janë rritur çmimet e këtyre produkteve: vajra dhe yndyra me 2.8%, pemë me 3.8%, pije alkoolike me 1.6%, këpucë me 3.1%, karburante dhe lubrifikantë për pajisjet e transportit personal me 4.7%.

Ndërsa, rënie e çmimeve gjatë marsit është vërejtur vetëm tek perimet me 1.5%.

Sipas, ASHK-së, norma vjetore e inflacionit, e matur në muajin mars 2021, me muajin mars 2020, ishte 1.2%.

Ndërkohë për 1.2% janë rritur çmimet e konsumit në janar të këtij viti, në krahasim me të njëjtin muaj të vitit 2020.

Alsat

Continue Reading

Trending