Connect with us

Sport

Kosova bëhet pjesë e 160 vende të botës që shënojnë “Ditën e Ecjes” – Bota Sot

Published

on

Sot në sheshin “Skenderbeu” në Prishtinë është shënuar “Dita Botërore e Ecjes”, nën organizimin e Komitetit Olimpik të Kosovës në bashkëpunim me komunat.

Në hapjen e këtij aktiviteti morën pjesë ministrja e Kulturës, Rinisë dhe Sportit, Vlora Dumoshi dhe presidenti i Komitetit Olimpik të Kosovës, Besim Hasani.

Dumoshi deklaroi se ajo mbështet çdo iniciativë e cila jep një mesazh të tillë sikur ky sot i organizuar nga Komiteti Olimpik i Kosovës dhe se ecjen e saj nga shtëpia deri te sheshi “Skënderbeu”, ia dedikon personave me aftësi të kufizuara.

Ajo më tutje i ka ftuar të gjithë qytetarët që t’i bashkohen kësaj ecje.

Dumoshi: I ftoj të gjithë që t’i bashkohen kësaj ecje dhe t’ia dedikojnë ndonjë personi të veçantë

“Çdo iniciativë e cila është e tillë dhe jep një mesazh, gjithmonë si ministre do t’i përkrahi. Ne jemi mbështetës të aktiviteteve të cilat i organizon Komiteti Olimpik në krye me presidentin. Unë sot ecjen time nga shtëpia deri te sheshi “Skënderbeu” me shumë dashuri ia dedikova personave me aftësi të kufizuara që të krijohen kushte për ata për më shumë sport dhe për të gjithë qytetarët e Republikës së Kosovës. Është shumë e rëndësishme që Kosova është pjesë e këtij aktiviteti që ndodhë në 160 vende të botës. Andaj i ftoj të gjithë që t’i bashkohen kësaj ecje dhe t’ia dedikojnë ndonjë personi të veçantë”, tha ajo.

Ndërsa, presidenti i Komitetit Olimpik të Kosovës, Besim Hasani foli për rëndësinë që ka aktiviteti fizik dhe sporti në shëndetin e njeriut, e po ashtu edhe në zhvillimin ekonomik.

Hasani: Sporti është një industri që ndikon në punësim dhe zhvillimin ekonomik

Sot jemi tubuar që ta festojmë 4 tetorin, “Ditën Botërore të Ecjes”, e organizuar nga “TAFISA” një organizatë ndërkombëtare për sportin për të gjithë dhe normalisht çdo njeri i cili ka dal nga shtëpia për të shëtitur, për të ecur, për sport, me biçikletë, e gëzon të drejtën për të bërë një foto dhe ta memorizojë këtë moment, por edhe të ftojë me dhjetëra e qindra shokë të tij dhe familjarë që t’i bashkangjiten kësaj kampanje. Normalisht nderi më i madh për ne është që sot është prezente ministrja për Kulturë, Rini dhe Sport, Vlora Dumoshi, e cila me prezencën e saj po dëshmon sa është e përkushtuar për sportin dhe sa është i rëndësishëm sporti. Normalisht, sporti tejkalon arsyen primare për ruajtjen dhe përmirësimin e shëndetit, tashmë sporti është një industri e cila ndikon në punësim dhe zhvillimin ekonomik. Ne vendet e Unionit Evropian, kjo është mbi 2% që ia kalon industrisë së bujqësisë. I ftojë të gjithë qytetarët që t’i bashkangjiten kësaj kampanje dhe ta dërgojmë një mesazh në botë se ne e duam sportin, e duam rekreacionin dhe e duam stilin e jetës së shëndetshme nëpërmjet sportit”, tha Hasani.

Përndryshe, ky është ndër aktivitetet e para që KOK, ka organizuar që nga lirimi i masave nga Qeveria për të gjitha federatat e sportit në vendin tonë.

Alsat

Click to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Sport

Ronaldo pritet të rinovojë me Juventusin deri në vitin 2023

Published

on

Juventusi thuhet se është i përgatitur të rinovojë me Cristiano Ronaldon dhe ylli portugez mund të nënshkruajë një kontratë të re të vlefshme deri në qershor të vitit 2023.

Ronaldo mbush 36 vjeç nesër (e premte) dhe gazeta Tuttosport pretendon se ndihet gjithnjë e më shumë në qendër të ekipit të trajnerit Andrea Pirlo.

Hipoteza e një zgjatje të kontratës merr formë, pasi sulmuesi i Bianconerëve ka shënuar 22 gola në 23 ndeshje konkurruese këtë sezon.

Zonja e Vjetër është në epërsi 2-1 pas ndeshjes së parë kundër Interit në Coppa Italia, për t’u përballur me FC Porto në 16-tën e fundit të Ligës së Kampionëve dhe aktualisht shtatë pikë prapa liderit të Ligës Milan me një lojë në dorë.

Marrëveshja aktuale e Ronaldos skadon në qershor të 2022, por veterani thuhet se ka qenë mjaft i rëndësishëm për t’u shpërblyer me një marrëveshje të re me klubin Torino.

Ndryshe, Ronaldo u transferua te Juventusi në verën e vitit 2018 për 100 milionë euro, ndërsa deri më tani ka shënuar 87 gola në 112 paraqitje.

Alsat

Continue Reading

Sport

Barça u kualifikua në shtesë, Koeman: E pabesueshme, me këtë karakter edhe në La Liga

Published

on

Barça u kualifikua në shtesë, Koeman: E pabesueshme, me këtë karakter edhe në La Liga – Iliria News Agency

Alsat

Continue Reading

Sport

Bardhi me Levanten kualifikohen në gjysmëfinale të Kupës së Mbretit

Published

on

Enis Bardhi me skuadrën e tij Levanten janë kualifikuar në gjysmëfinale të Kupës së Mbretit, pasi sonte pas 120 minutave lojë arritën të eliminojnë Viljarealin me rezultat minimal 1:0.

Koha e rregullt u mbyll me barazim pa gola, ndërsa u deshën plus më shumë 30 minuta shtesë që Levante të gjejë golin e fitores dhe të kualifikimit përmes Roxherit.

Reprezentuesi i Maqedonisë së Veriut e nisi ndeshjen nga fillimi dhe luajti për plot 120 minuta.

Alsat

Continue Reading

Trending