Connect with us

Maqedoni

gripi sezonal, vaksinat vijnë pas dy javësh

Published

on


Vaksina e gripit sezonal do të jetë e gatshme pas dy javësh. Kjo për shkak se kompania e autorizuar për blerjen nga Franca u vonua me furnizimin. Mbi 40 mijë vaksinat priten të arrijnë në fund të javës së parë të Nëntorit, thonë nga Qendra e Shëndetit Publik në Shkup. Drejtori i këtij institucioni tha se vonesat u bënë që nga porositja e vaksinave sepse kërkesa është rritur në nivel botëror dhe prioritet kanë vendet e BE-së. Stojanov tha se telashe do të kenë edhe me qytetarët që do të grumbullohen për t’i marrë vaksinat pa mbajtur distancë, gjë e cila mund të rrezikoj në përhapjen e virusit korona.

Gjatë viteve të kaluara, vaksinimin e kemi filluar pothuajse gjithmonë në fund të tetorit dhe fillimi i nëntorit. Vitin e kaluar vaksinimi i u bë më 6 nëntor. Zakonisht kemi filluar afërsisht në këtë javë. Puna jonë është përfunduar plotësisht, tenderët, dokumentacioni, të gjitha kanë përfunduar. Tani presim furnizuesi, EUGER, që të na furnizojë me vaksinat edhe për tanët për shfrytëzim komercial edhe për ato pa pagesë që i porosit Ministria e Shëndetësisë- deklaroi Sinkron – Aleksandar Stojanov, Drejtor i QSHP-Shkup

 Ndërkaq, qytetarët lëvizin nëpër ambulancat publike për të pyetur se kur do të vijnë vaksinat. Disa prej tyre thonë se nuk është dashur të vonohen vaksinat pikërisht në kulmin e pandemisë, me idenë se vaksina e gripit sezonal do tu rrit imunitetin edhe në mbrojtje nga Virusi Korona.

“Pikërisht për atë po shkoj. Nuk ia kam idenë se kur do të vijë.  Deri tani kam ardhur tre herë dhe ja, ta shohim tani se farë do të më thonë. – A është në rregull kjo?- E sit ë jetë në rregull diçka e tillë?

“Nuk di çfarë të ju them. Me shumë gjasë është vonuar procedura e furnizimit. Tani duhet të vaksinoheshim. Unë do të vaksinohem, gjithsesi, e pres me shpirt. Vaksinohem çdo vit. Përse është vonuar, nuk di çfarë të ju them. Kjo nuk është në rregull. Kjo është, ne qytetarët nuk informohemi për gjithçka.

“Po nuk është në rregull. Nuk them dot se është në rregull. 01:45 Unë nuk jam vaksinuar asnjëherë. Nuk besoj se do të vaksinohem, por sigurisht furnizimin duhet ta bëjnë.”

“Nuk është në rregull. Shtetin e kemi të tillë.”

Ministria e Shëndetësisë ka në plan rezervë që të porositë edhe 20 mijë vaksina shtesë të gripit sezonal. Këto që pritet të vijnë do të jenë falas për kategoritë e rrezikuara me sëmundje kronike, për të moshuarit mbi 65 vjeç, për fëmijët nën 5 vjeç, për gratë shtatzëna dhe për punonjësit shëndetësor, të gjithë këta që do caktojnë termin përmes mjekut amë. Të tjerët që duan të marrin vaksinën, do ta paguajnë 800 denarë, ose 200 denarë më shumë se sa vjet.

Përgatiti: Adnan Qaili

Maqedoni

Me 23 shkurt aktgjykimi për rastin “Monstra” – Alsat

Published

on

Aktgjykimi për rastin “Montsra” është caktuar për me 23 shkurt, transmeton Alsat. Sot në gjykimin për rastin “Monstra” pala mbrojtëse paraqiti fjalët përfundimtare. Mbrojtja e të akuzuarve përsëriti qëndrimin se rasti është i montuar dhe se të akuzuarit nuk janë autorët e vërtetë të vrasjes së pesëfishtë në Liqenin e Smillkovës. Avokatët e viktimave nga ana tjetër kërkuan dënim maksimal për të akuzuarit, pasi siç thanë u dëshmuan veprat penale.


Continue Reading

Maqedoni

20 viktima dhe 350 raste të reja me COVID në 24 orët e fundit – Alsat

Published

on

Ministria e Shëndetësisë njofton se në 24 orët e fundit janë kryer 2 291 testime të dyshuara për Covid-19 dhe prej tyre 350 kanë rezultuar pozitivë me Koronavirus, ose 15% e testeve të bëra. Po ashtu në 24 orët e fundit kanë ndërruar jetë edhe 20 pacientë të tjerë, ndërsa janë shëruar 266 persona.

Continue Reading

Maqedoni

Ekspertët: Vodno të mbrohet me ligj të posaçëm, nuk mjafton shpallja si zonë e mbrojtur – Alsat

Published

on

Profesorët e Fakultetit të Pylltarisë nuk pajtohen që Vodno të shpallet zonë e mbrojtur. Kërkojnë shkallë më të lartë të mbrojtjes duke miratuar ligj të veçantë për Vodnon, përgatitjen e një plani hapësinor për malin, plan për menaxhim, me të cilin mali do ta mbrojë Shkupin.

Vodno duhet të mbrohet e jo të jetë zonë e mbrojtur. Për shkak se, funksioni kryesor i Vodnos është siguria, mbrojtja nga reshjet dhe vërshimet – deklaroi Makedonka Stojanovska- profesoreshë universitare.

Të kemi tampon sigurie afër kufirit me Planin e Përgjithshëm Urbanistik që të mbrohet në mënyrë rigoroze, çdo veprimtari e paligjshme atje të dënohet ekskluzivisht vetëm me burg, që të parandalohet kapadaillëku. E dimë që Vodno mbrohet nga ligji i miratuar në vitin 2004. Pastaj, është zonë e sigurisë, zonë për ta mbrojtur qytetin nga vërshimet. Është një zonë shumë e rëndësishme – u shpreh Ivan Blinkov- profesor universitar.

Organizatat joqeveritare gjithashtu kërkojnë që Vodno të mos shpallet zonë e mbrojtur, duke argumentuar se mali nuk do ta ketë mbrojtjen e nevojshme.

Në mënyrë që të shmangen ngjarjet si përmbytja e vitit 1952, të mos ndodhë rastësisht përsëri sikur që ndodhi në Stajkovcë në vitin 2016, tani në Vodno, në kohë të ndryshimit të klimës në të cilën jetojmë sot, ku shirat e rrëmbyeshëm do të jenë shumë më të shpeshta dhe intensive, ne nuk duhet të lejojmë vendim të tillë tani ku mbrojtja e vetme e Vodno do të jetë biodiversiteti – tha Tatjana Stojanovska, “E dua Vodnon”.

Sipas planit për të mbrojtur biodiversitetin, një pjesë e Vodnos duhet të menaxhohet nga qyteti i Shkupit.

Sa më shpejt të jetë e mundur, pas shpalljes, do të vendoset regjim për mbrojtjen e zonave të përcaktuara. Situata do të monitorohet, do të zhvillohet një plan menaxhimi kurse ne do të vazhdojmë të rrisim ndërgjegjësimin e publikut – deklaroi Nikolla Naumoski- shef kabineti në Qytetin e Shkupit.

Të gjitha këto qëndrime të ekspertëve janë shprehur në debatin publik të organizuar nga Ministria e Mjedisit mbi propozimin për të shpallur Vodnon zonë të mbrojtur.

Igor Stefanovski


Continue Reading

Trending