Connect with us

Maqedoni

Dështon bojkoti i paralajëmruar, mbi 75 për qind e nxënësve e ndjekin mësimin online

Published

on


Bojkoti i paralajmëruar në pesë shkolla të mesme të Shkupit duket se ka dështuar. Ishte shumë i vogël numri i nxënësve që nuk ndoqën mësimin nga largësia. Madje, udhëheqësit e shkollave thanë se mungesa e tyre në mësim kishte të bëj me mungesën e internetit dhe mjeteve për punë.

“U paralajmërua bojkot por sot pjesa më e madhe e nxënësve u kyçën, edhe ata që nuk ishin prezent, kishin probleme me pajisjet, nuk kishte lidhje me bojkotin. Bëj apel deri tek prindërit, sidomos edhe nxënësit që mos të bojkotojnë por të marrin pjesë në procesin edukativo arsimor online sepse bojkoti në këto momente do ta thellonte edhe më shumë krizën”, deklaroi Tesnim Etem, ndihmës drejtor i shkollës “Zdravko Cvetkovski”.

Bojkotin e paralajmëruar nuk e mbështeti as Unioni i Nxënësve të Shkollave të Mesme. Sipas Hodait, bojkoti është i suksesshëm vetëm nëse mbështetet nga 51 % e nxënësve. Ai shtoi se qëndrojnë pas vendimit të UNSHM-së që mësimi këtë muaj të zhvillohet nga largësia. Në rast se gjendja epidemiologjike këtë muaj është e qëndrueshme, atëherë mësimi të jetë i kombinuar.

“Në qofte se vetëm 20 % bojkotojnë nuk do të jetë i suksesshëm dhe i vetmi grup që do të humb janë nxënësit nga bojkoti që bëhet vetëm në disa qytete. Është e rëndësishme që të gjithë të jemi të unifikuar, nuk e kemi luksin që të përçahemi, sidomos nxënësit, sepse kjo nuk është politikë, nxënësit duhet të jenë të unifikuar pa marrë parasysh begraundet politike dhe ekonomike. Të gjithë duhet të jenë të unifikuar për të arritur qëllimin që gjithë e kemi”, tha Blendi Hodai, kryetar i UNSHM.

Ministrja e Arsimit, Carovska tha se mësimi nga largësia po realizohet pa probleme. Madje, në të tashmë janë përfshirë rreth 78 % e nxënësve.

“75 deri 78 % e mësimit nga distanca po realizohet pa problem. Pjesa tjetër e mbetur prej 20 %, në të shumtën e rasteve kanë problem me qasjen në internet ose mungesën e pajisjeve IT. Gradualisht do ta kalojmë edhe këtë sfidë. Në ndërkohë mësimi vazhdon në Radio Televizionin e Maqedonisë dhe u dorëzohen materialet mësimore”, u shpreh Mila Carovska, ministre e Arsimit dhe Shkencës.

Ndërkohë Komisioni për Shqyrtimin e kërkesave të shkollave për mësim me prani fizike ka vendosur që të lejojë mësimin edhe në 88 shkolla të tjera fillore, ndërsa ka refuzuar kërkesat e 175 shkollave fillore dhe 52 shkollave të mesme.

Melihate Rustemi

Maqedoni

Me 23 shkurt aktgjykimi për rastin “Monstra” – Alsat

Published

on

Aktgjykimi për rastin “Montsra” është caktuar për me 23 shkurt, transmeton Alsat. Sot në gjykimin për rastin “Monstra” pala mbrojtëse paraqiti fjalët përfundimtare. Mbrojtja e të akuzuarve përsëriti qëndrimin se rasti është i montuar dhe se të akuzuarit nuk janë autorët e vërtetë të vrasjes së pesëfishtë në Liqenin e Smillkovës. Avokatët e viktimave nga ana tjetër kërkuan dënim maksimal për të akuzuarit, pasi siç thanë u dëshmuan veprat penale.


Continue Reading

Maqedoni

20 viktima dhe 350 raste të reja me COVID në 24 orët e fundit – Alsat

Published

on

Ministria e Shëndetësisë njofton se në 24 orët e fundit janë kryer 2 291 testime të dyshuara për Covid-19 dhe prej tyre 350 kanë rezultuar pozitivë me Koronavirus, ose 15% e testeve të bëra. Po ashtu në 24 orët e fundit kanë ndërruar jetë edhe 20 pacientë të tjerë, ndërsa janë shëruar 266 persona.

Continue Reading

Maqedoni

Ekspertët: Vodno të mbrohet me ligj të posaçëm, nuk mjafton shpallja si zonë e mbrojtur – Alsat

Published

on

Profesorët e Fakultetit të Pylltarisë nuk pajtohen që Vodno të shpallet zonë e mbrojtur. Kërkojnë shkallë më të lartë të mbrojtjes duke miratuar ligj të veçantë për Vodnon, përgatitjen e një plani hapësinor për malin, plan për menaxhim, me të cilin mali do ta mbrojë Shkupin.

Vodno duhet të mbrohet e jo të jetë zonë e mbrojtur. Për shkak se, funksioni kryesor i Vodnos është siguria, mbrojtja nga reshjet dhe vërshimet – deklaroi Makedonka Stojanovska- profesoreshë universitare.

Të kemi tampon sigurie afër kufirit me Planin e Përgjithshëm Urbanistik që të mbrohet në mënyrë rigoroze, çdo veprimtari e paligjshme atje të dënohet ekskluzivisht vetëm me burg, që të parandalohet kapadaillëku. E dimë që Vodno mbrohet nga ligji i miratuar në vitin 2004. Pastaj, është zonë e sigurisë, zonë për ta mbrojtur qytetin nga vërshimet. Është një zonë shumë e rëndësishme – u shpreh Ivan Blinkov- profesor universitar.

Organizatat joqeveritare gjithashtu kërkojnë që Vodno të mos shpallet zonë e mbrojtur, duke argumentuar se mali nuk do ta ketë mbrojtjen e nevojshme.

Në mënyrë që të shmangen ngjarjet si përmbytja e vitit 1952, të mos ndodhë rastësisht përsëri sikur që ndodhi në Stajkovcë në vitin 2016, tani në Vodno, në kohë të ndryshimit të klimës në të cilën jetojmë sot, ku shirat e rrëmbyeshëm do të jenë shumë më të shpeshta dhe intensive, ne nuk duhet të lejojmë vendim të tillë tani ku mbrojtja e vetme e Vodno do të jetë biodiversiteti – tha Tatjana Stojanovska, “E dua Vodnon”.

Sipas planit për të mbrojtur biodiversitetin, një pjesë e Vodnos duhet të menaxhohet nga qyteti i Shkupit.

Sa më shpejt të jetë e mundur, pas shpalljes, do të vendoset regjim për mbrojtjen e zonave të përcaktuara. Situata do të monitorohet, do të zhvillohet një plan menaxhimi kurse ne do të vazhdojmë të rrisim ndërgjegjësimin e publikut – deklaroi Nikolla Naumoski- shef kabineti në Qytetin e Shkupit.

Të gjitha këto qëndrime të ekspertëve janë shprehur në debatin publik të organizuar nga Ministria e Mjedisit mbi propozimin për të shpallur Vodnon zonë të mbrojtur.

Igor Stefanovski


Continue Reading

Trending