Connect with us

Maqedoni

Carovska paralajmëron gjoba për shkollat që nuk respektojnë vendimet e Qeverisë

Published

on


Sanksione për të gjitha shkollat të cilat nuk do të respektojnë vendimet e Qeverisë për procesin mësimor. Ministrja e Arsimit Milla Carovska këto paralajmërime i bëri pas thirrjes së që drejtori i Shkollës “28 Nëntori” në Dibër i u bëri nxënësve që nga e Hëna të kthehen në Shkollë për ndjekjen e mësimit me prani fizike.
“Sigurisht se mundësi për sanksionim ka dhe atë në përputhje më dispozitat ligjore.  Unë bisedova me kryetarin e komunës, ai është qëndrim personal i drejtorit të shkollës dhe kryetari i Komunës potencon se pranimi i fizik i fëmijëve në gjimnaz  nuk do të ndodhë. Për momentin, në asnjë shkollë nuk ka bojkot të plotë të mësimit. Janë nxënës të caktuar të cilët, jam e sigurtë se duke ndjekur trendin e paraqitjes dhe gëzimin e nxënësve të cilët paraqiten në mësimin online, do të kyçen në mësim. Kanë kaluar vetëm dy ditë. Ato janë dy ditë me orë klasore, gjatë të cilave nxënësit përshtaten- deklaroi Milla Carovska- ministre e Arsimit.
Carovska tha se për momentin me rëndësi është të mësimi të fillojë pa pengesa. Pas paralajmërimit se në pesë shkolla të mesme në kryeqytet, nga e Hëna do të bojkotohet mësimi online, drejtori i Shkollës “Cvetan Dimov”, Visar Durak kërkon nga nxënësit që të vijojnë mësimin dhe mos të hedhin poshtë mundin e mësimdhënësve.
Apelojmë deri të nxënësit, por edhe te profesorët që të kontribuojnë në fillimin e procesit, bojkoti nuk jep zgjidhje.  Individualisht ka ndonjë pjesë nxënësish që nuk janë të kënaqur. Por vetëm diçka dua të ju them nxënësve, posaçërisht atyre të shkollës tonë, se profesorët I kanë aleatë, nuk I kanë armiq- pohoi Visar Durak- drejtor i Shkollës së mesme “ Cvetan Dimov”.
Edhe ministri i Shëndetësisë Venko Filipçe, kërkoi nga nxënësit që t’i respektojnë të gjitha rekomandimet e komisionit për sëmundje ngjitëse, pasi sipas tij vendi ndodhet në një periudhë kur të gjithë qytetarët duhet të jenë të kujdesshëm.
Evi Shkopi

Click to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Maqedoni

Me 23 shkurt aktgjykimi për rastin “Monstra” – Alsat

Published

on

Aktgjykimi për rastin “Montsra” është caktuar për me 23 shkurt, transmeton Alsat. Sot në gjykimin për rastin “Monstra” pala mbrojtëse paraqiti fjalët përfundimtare. Mbrojtja e të akuzuarve përsëriti qëndrimin se rasti është i montuar dhe se të akuzuarit nuk janë autorët e vërtetë të vrasjes së pesëfishtë në Liqenin e Smillkovës. Avokatët e viktimave nga ana tjetër kërkuan dënim maksimal për të akuzuarit, pasi siç thanë u dëshmuan veprat penale.


Continue Reading

Maqedoni

20 viktima dhe 350 raste të reja me COVID në 24 orët e fundit – Alsat

Published

on

Ministria e Shëndetësisë njofton se në 24 orët e fundit janë kryer 2 291 testime të dyshuara për Covid-19 dhe prej tyre 350 kanë rezultuar pozitivë me Koronavirus, ose 15% e testeve të bëra. Po ashtu në 24 orët e fundit kanë ndërruar jetë edhe 20 pacientë të tjerë, ndërsa janë shëruar 266 persona.

Continue Reading

Maqedoni

Ekspertët: Vodno të mbrohet me ligj të posaçëm, nuk mjafton shpallja si zonë e mbrojtur – Alsat

Published

on

Profesorët e Fakultetit të Pylltarisë nuk pajtohen që Vodno të shpallet zonë e mbrojtur. Kërkojnë shkallë më të lartë të mbrojtjes duke miratuar ligj të veçantë për Vodnon, përgatitjen e një plani hapësinor për malin, plan për menaxhim, me të cilin mali do ta mbrojë Shkupin.

Vodno duhet të mbrohet e jo të jetë zonë e mbrojtur. Për shkak se, funksioni kryesor i Vodnos është siguria, mbrojtja nga reshjet dhe vërshimet – deklaroi Makedonka Stojanovska- profesoreshë universitare.

Të kemi tampon sigurie afër kufirit me Planin e Përgjithshëm Urbanistik që të mbrohet në mënyrë rigoroze, çdo veprimtari e paligjshme atje të dënohet ekskluzivisht vetëm me burg, që të parandalohet kapadaillëku. E dimë që Vodno mbrohet nga ligji i miratuar në vitin 2004. Pastaj, është zonë e sigurisë, zonë për ta mbrojtur qytetin nga vërshimet. Është një zonë shumë e rëndësishme – u shpreh Ivan Blinkov- profesor universitar.

Organizatat joqeveritare gjithashtu kërkojnë që Vodno të mos shpallet zonë e mbrojtur, duke argumentuar se mali nuk do ta ketë mbrojtjen e nevojshme.

Në mënyrë që të shmangen ngjarjet si përmbytja e vitit 1952, të mos ndodhë rastësisht përsëri sikur që ndodhi në Stajkovcë në vitin 2016, tani në Vodno, në kohë të ndryshimit të klimës në të cilën jetojmë sot, ku shirat e rrëmbyeshëm do të jenë shumë më të shpeshta dhe intensive, ne nuk duhet të lejojmë vendim të tillë tani ku mbrojtja e vetme e Vodno do të jetë biodiversiteti – tha Tatjana Stojanovska, “E dua Vodnon”.

Sipas planit për të mbrojtur biodiversitetin, një pjesë e Vodnos duhet të menaxhohet nga qyteti i Shkupit.

Sa më shpejt të jetë e mundur, pas shpalljes, do të vendoset regjim për mbrojtjen e zonave të përcaktuara. Situata do të monitorohet, do të zhvillohet një plan menaxhimi kurse ne do të vazhdojmë të rrisim ndërgjegjësimin e publikut – deklaroi Nikolla Naumoski- shef kabineti në Qytetin e Shkupit.

Të gjitha këto qëndrime të ekspertëve janë shprehur në debatin publik të organizuar nga Ministria e Mjedisit mbi propozimin për të shpallur Vodnon zonë të mbrojtur.

Igor Stefanovski


Continue Reading

Trending