Connect with us

Bota

16 të vrarë në luftimet midis Armenisë dhe Azerbajxhanit

Published

on


Luftimet midis Armenisë dhe Azerbajxhanit kanë shpërthyer rreth rajonit separatist të Nagorno-Karabakut dhe Ministria e Mbrojtjes së Armenisë thotë se dy helikopterë të Azerbajxhanit janë rrëzuar.
Zëdhënësi i ministrisë Shushan Stepanyan gjithashtu tha se forcat armene goditën tre tanke azerbajxhanase.

Armenia gjithashtu pretendon se dy helikopterë azerbajxhanas u rrëzuan dhe tre tanke azerbajxhanase u goditën nga artileria, por Ministria e Mbrojtjes e Azerbajxhanit hodhi poshtë këtë pretendim.
Luftime të ashpra shpërthyen në mëngjes në rajonin që ndodhet brenda Azerbajxhanit por ka qenë nën kontrollin e forcave etnike armene të mbështetura nga Armenia që nga viti 1994 në fund të një lufte separatiste. Nuk ishte menjëherë e qartë se çfarë i shkaktoi luftimet, më të rëndat që nga përleshjet në korrik të vrara 16 njerëz nga të dy palët dhe dhjetëra të plagosur.

Autoritetet e Nago-Karabakut raportuan se granatimet goditën kryeqytetin e rajonit të Stepanakert dhe qytetet Martakert dhe Martuni. Zëdhënësi i Ministrisë së Mbrojtjes së Armenisë Artsrun Hovanisyan gjithashtu tha se granatimet e Azerbajxhanit goditën brenda territorit armenë afër qytetit të Vardenis.

Presidenti i Azerbajxhanit Ilham Aliyev urdhëroi vendosjen e ligjit ushtarak në disa rajone të vendit dhe bëri thirrje për një shtetrrethimi në qytetet e mëdha.

Në një fjalim televiziv drejtuar kombit, Aliyev tha se “ka humbje midis forcave azerbajxhanase dhe popullsisë civile si rezultat i bombardimeve armene”, por nuk dha detaje të tjera. Ai gjithashtu pretendoi se “shumë njësi të pajisjeve ushtarake të armikut janë shkatërruar”.

Kryeministri i Shqipërisë Edi Rama, kryetari i Organizatës për Sigurinë dhe Bashkëpunimin në Evropë, u bëri thirrje palëve të ndalojnë luftimet. Negociatat e pasuksesshme prej kohësh për zgjidhjen e statusit të territorit janë kryer nën kujdesin e OSBE-së.

Kryeministri armen Nikoll Pashinian sot tha se vendi mund të rishikojë nëse do të njohë Nago-Karabakun si të pavarur. Një veprim i tillë ka të ngjarë të pengojë negociatat e mëtejshme. Lajmi u prit ashpër në Turqi, një aleat i ngushtë i Azerbajxhanit.
Zëdhënësi i partisë në pushtet i Turqisë Omer Çelik shkroi në Twitter: “Ne dënojmë ashpër sulmin e Armenisë ndaj Azerbajxhanit. Armenia ka bërë edhe një herë një provokim, duke injoruar ligjin. ”
Ai premtoi se Turqia do të qëndronte pranë Azerbajxhanit dhe se Armenia po luan me zjarr dhe po rrezikon paqen rajonale.
Në Vatikan, Papa Françesku tha sot se ai po lutej për paqe midis dy vendeve, duke i nxitur ata që të “kryenin veprime konkrete të vullnetit të mirë dhe vëllazërisë” për të arritur një zgjidhje paqësore përmes dialogut.

Nagorno-Karabak – një rajon rreth 4,400 kilometra katrorë, afërsisht sa madhësia e shtetit amerikan Delaware – shtrihet 50 kilometra nga kufiri armen.

Konflikti midis Armenisë dhe Azerbajxhanit filloi në shkurt 1988, kur rajoni autonom i Nagorno-Karabakut deklaroi shkëputjen nga Azerbajxhani.

Gjatë konfliktit 1992-1994, Azerbajxhani humbi kontrollin e Nagorno-Karabakut dhe shtatë rajoneve fqinje. Negociatat për një zgjidhje paqësore të konfliktit janë zhvilluar që nga viti 1992 brenda Grupit të Minsk të OSBE-së, të kryesuar nga Rusia, Shtetet e Bashkuara dhe Franca.

Click to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Bota

G7 shton kontributin për programin global të vaksinimit – COVAX – Alsat

Published

on

Udhëheqësit e G7-ës janë zotuar të rrisin bashkëpunimin për të luftuar pandeminë dhe të shtojnë kontributin e tyre në kuadër të programit global COVAX për shpërndarjen e vaksinave kundër COVID-19. Në një deklaratë të përbashkët të lëshuar pas një samiti virtual të mbajtur të premten (19 shkurt), udhëheqësit e G7-ës shpallën zotimin për ndarjen e 7.5 miliardë dollarëve.

Vendet e pasura janë nën presion për të siguruar vaksina edhe për vendet e varfëra.

Presidenti amerikan, Joe Biden, ka premtuar 4 miliardë dollarë ndihmë në kuadër të këtij fondi. Më 2021 do të dhurohen 2 miliardë, ndërsa gjatë dy viteve të ardhshme dy miliardë të tjera. Kancelarja gjermane, Angela Merkel tha se vendi i saj do të ndajë 1.2 miliardë dollarë shtesë.

“Pandemia nuk mbaron derisa të gjithë njerëzit në botë të vaksinohen”, u tha ajo gazetarëve. Edhe Bashkimi Evropian ka premtuar se do të shtojë kontributin.

COVAX është një projekt global për blerjen dhe shpërndarjen vaksinave për së paku 20 për qind të popullatës së rrezikuar në secilin vend.

Plani është hartuar për t’iu mundësuar vendeve të varfra të arrijnë hapin në vaksinim, përballë vendeve të pasura.

Vendet e G7-ës janë Shtetet e Bashkuara, Gjermania, Japonia, Britania, Franca, Kanadaja dhe Italia.

Sipas të dhënave të Universitetit Johns Hopkins, me seli në SHBA, deri më tani, të paktën 110 milionë njerëz janë infektuar me koronavirusin e ri dhe më shumë se 2.4 milionë kanë vdekur në gjithë botën.

Continue Reading

Bota

Danimarka forcon kufizimet në kufirin gjerman – Alsat

Published

on

Danimarka do të shtrëngojë kufizimet e saj në kufirin gjerman, pas rritjes së rasteve COVID-19 në një lokalitet në kufi me mbretërinë skandinave, njoftoi sot Ministria daneze e Drejtësisë.

“Për shkak të situatës epidemiologjike në Flensburg (Gjermania veriore), qeveria ka vendosur të rrisë përpjekjet e saj në kufirin Danimarkë-Gjermani, ku policia, ndër të tjera, do të mbyllë një numër vendkalimesh kufitare dhe të kalojë përmes kontrollit të kufirit të intensifikuar në mënyrë të konsiderueshme”, tha ministria në një deklaratë, raporton ATSh.

Që nga mesnata e së shtunës (ora lokale), autoritetet do të mbyllin një duzinë postash kufitare.

Në Gjermani, me të cilën mbretëria ndan gati 70 kilometra kufij tokësorë, kryetarja e Flensburgut, Simone Lange, tregoi se të gjitha infektimet e reja të zbuluara në qytetin e saj ditët e fundit, pra 80, kanë të bëjnë me variantin B.1.1.7 të virusi, që u shfaq në Britaninë e Madhe dhe që konsiderohet të jetë më ngjitës.

Si rezultat, banorët do t’u nënshtrohen kufizimeve më të ashpra me zbatimin e një ndalimqarkullimi nate nga e shtuna, fillimisht për një javë.

Continue Reading

Bota

CNN: Të harruar nga BE, vendet e Ballkanit mbështeten në vaksinën ruse dhe kineze – Alsat

Published

on

CNN i ka kushtuar një analizë të gjatë çështjes së vaksinës dhe faktit që ende nuk është shpërndarë në shumë vende të botës, duke përfshirë këtu dhe Ballkanin Perëndimor.

Në një kohë kur Mbretëria e Bashkuar po feston se 15 milionë persona kanë marrë dozën e parë, ndërsa në BE janë shpërndarë 23 milionë vaksina, shumë vende të tjera europiane nuk kanë marrë asgjë.

Kosova, Mali i Zi dhe Bosnje Hercegovina janë ende në pritje të ngarkesave të para, ndërsa në Shqipëri dhe Maqedoninë e Veriut procesi i vaksinimit deri në këto momente ka qenë i limituar.

Vendet e Ballkanit Perëndimor konsiderohen aleatë kyçë dhe anëtarë të mundshëm në të ardhmen të Bashkimit Europian, por janë lënë jashtë nga plani i bllokut për furnizimin e menjëhershëm me vaksina.

BE ka siguruar deri në këto momente 2.3 miliardë doza vaksina dhe ka premtuar se do të ndajë disa prej tyre me vendet e tjera. Gjithashtu ka caktuar një fond prej 85 milionë dollarësh për rajonin e Ballkanit Perëndimor për të blerë vaksina në një të ardhme, por në një kohë kur shpërndarja ka qenë e ngadaltë dhe me vonesa, këto vende janë akoma në pritje.

Dhe si vende relativisht të pasura, të paktën në kontekstin global, këto vende nuk janë gjithashtu përparësi në programet e hartuara për të ndihmuar vendet më të varfra të botës.

Ato janë bërë pjesë e programit COVAX, i cili ka si qëllim të bëjë më të barabartë aksesin te vaksinat për të gjithë botën, por furnizimi i kufizuar i skemës nënkupton që fokusi i saj kryesor janë 92 vende me të ardhura të ulëta dhe të mesme që nuk mund të përballojnë vaksinat pa financim dhe vendet e Ballkanit Perëndimor nuk janë ndër ato. Si anëtare me vetëfinancim në COVAX, ato do të marrin 850,000 doza të vaksinave të ndryshme, por se kur këto mund të mbërrijnë është e ende paqartë.

Përballë një pritje të gjatë, Serbia mori kontrollin e situatës dhe kërkoi vaksinat diku tjetër. Kina dhe Rusia ishin gati të ndihmonin. Qeveria serbe deri në këto momente ka marrë nga Kina 1.5 milionë doza të vaksinës Sinopharm, duke e katapultuar vendin prej 7 milionë banorësh në krye të garës globale të vaksinimit. Sipas të dhënave zyrtarë rreth 1 milionë qytetarë janë vaksinuar kundër Covid-19 në Serbi që 19 janari, kur nisi dhe zyrtarisht vaksinimi.

Ditët e fundit, Serbia ka ndihmuar dhe disa nga vendet fqinje si Maqedonia e Veriut dhe Mali i Zi, duke iu dhënë atyre dhe disa sasi simbolike vaksinash. Ndërkohë, Bashkimi Europian ka premtuar se do ta ndihmojë rajonin me blerjen e vaksinave antiCovid, por pa dhënë detaje.

Continue Reading

Trending