Connect with us

Shendetsi

1182 raste të reja me COVID-19 dhe 25 viktima në 24 orët e fundit

Published

on

Në 24 orët e fundit janë kryer 3 109 teste te dyshuara për CoviD-19 dhe prej tyre 1182 kanë rezultuar pozitivë. Po ashtu në 24 orët e fundit kanë ndërruar jetë edhe 25 pacientë, ndërsa janë shëruar 707 persona.

Në Shkup janë regjistruar 544 raste të reja , Kumanovë-48, Shtip-31, Prilep-50, Tetovë-75, Strugë-27, Veles-41, Manastir-28, Ohër-38, Kavadar-30, Gostivar-66, Gjevgjeli-17, Strumicë- 22, Kriva Pallankë-8, Radovish-8, Krushevë-7, Koçani-13, Probishtip-9, Demir Hisar-3, Makedonski Brod-6, Berovë-4, Valandovë-12, Vinicë-8, Delçevë-4, Shën Nikollë-6, Kërçovë-55, Resnje-4, Negotinë-18.

Click to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Shendetsi

Zemaj: Klinikat dhe spitalet në Kosovë janë të mbushura

Published

on

Ministri i Shëndetësisë në Kosovë, Armend Zemaj së bashku me ushtruesin e detyrës së drejtorit të ShSKUK-së, Saudin Maliqin, ka vizituar klinikat e QKUK-së për të parë gjendjen sa i përket hapësirave dhe situatës me barna për trajtim të pacientëve me Covid 19.

Sipas Zemajt, personeli shëndetësor, në çdo klinikë dhe spital, përkundër lodhjes dhe ngarkesave, janë në krye të detyrës.

“Kërkova që pacientët të kenë trajtimin e duhur, të mos ketë mungesa, as të hapësirave, as barnat e Listës esenciale dhe atyre të protokolleve, oksigjeni dhe çdo gjë tjetër për trajtimin efikas të pacientëve. Klinikat dhe spitalet janë të mbushura, personeli shëndetësor është tejet i angazhuar, por jeta e qytetarëve tanë është më e vlefshme se çdo gjë tjetër. Të gjithë së bashku duke ruajtur njeri-tjetrin, ruajmë familjet tona, sistemin shëndetësor dhe Republikën e Kosovës. Bashkë ia dalim”, ka shkruar ai.

Continue Reading

Shendetsi

Qeveria afgane fajëson talibanët për sulmet me raketa në Kabul

Published

on

Qeveria e Afganistanit ka fajësuar talibanët për sulmet me dhjetëra raketa që goditën zona të banuara në Kabul më 21 nëntor, duke lënë të vrarë të paktën tetë persona dhe plagosur dhjetëra të tjerë, shkruan REL.

Sulmet ndodhën vetëm disa orë para se sekretari amerikan i Shtetit, Mike Pompeo është paraparë që të takohet në Katar me ekipet negociatore të talibanëve dhe Qeverisë afgane, në përpjekje për të rinisur bisedimet e paqes.

Po ashtu, këto sulme vijnë vetëm dy ditë para mbajtjes së një konference të donatorëve për Afganistanin, që do të mbahet në Gjenevë.

Ministri i Brendshëm i Afganistanit, Tariq Arian tha se “talibanët kanë sulmuar me 24 raketa” në pesë qarqe të Kabulit, përfshirë edhe zona ku janë të vendosura ambasadat e huaja.

Ai i përshkroi këto sulme me raketa “si shenjë të qartë të mposhtjes nga ana e talibanëve” duke shtuar se “do të marrim hakmarrje për këtë akt të tmerrshëm”.

Talibanët kanë mohuar se qëndrojnë prapa sulmeve me raketa.

Grupi militant, Shteti Islamik (IS) ka marrë përgjegjësinë për sulmin në Kabul.

Continue Reading

Shendetsi

Shqipëri,13 viktima dhe 737 raste të reja me koronavirus

Published

on

Vijon të mbetet e rëndë situata me Covid-19 në Shqipëri. Në 24 orët e fundit janë regjistruar 13 të vdekur dhe 737 raste të reja pozitive në 2470 testime të kryera.

Aktualisht në 3 spitalet COVID, po trajtohen 443 pacientë, 10 në terapi intensive, 5 pacientë janë të intubuar.

Në 24 orët e fundit janë shëruar 414 qytetarë, duke e çuar numrin e të shëruarve 15.469 që nga fillimi i epidemisë.

Shqipëria që nga fillimi pandemisë ka realizuar gjithsej 170.764 testime, ndërsa janë regjistruar gjithsej 32.196 raste em Cvoid-19. Numri i të shëruarve me statistikat e sotme shkon në 15.469. Vendi aktualisht ka 16.042 raste aktive, ndërsa betejën me koronavirusin e ri deri më tani e kanë humbur 685 persona.

Continue Reading

Trending