Connect with us

Shendetsi

Zemaj: Klinikat dhe spitalet në Kosovë janë të mbushura

Published

on

Ministri i Shëndetësisë në Kosovë, Armend Zemaj së bashku me ushtruesin e detyrës së drejtorit të ShSKUK-së, Saudin Maliqin, ka vizituar klinikat e QKUK-së për të parë gjendjen sa i përket hapësirave dhe situatës me barna për trajtim të pacientëve me Covid 19.

Sipas Zemajt, personeli shëndetësor, në çdo klinikë dhe spital, përkundër lodhjes dhe ngarkesave, janë në krye të detyrës.

“Kërkova që pacientët të kenë trajtimin e duhur, të mos ketë mungesa, as të hapësirave, as barnat e Listës esenciale dhe atyre të protokolleve, oksigjeni dhe çdo gjë tjetër për trajtimin efikas të pacientëve. Klinikat dhe spitalet janë të mbushura, personeli shëndetësor është tejet i angazhuar, por jeta e qytetarëve tanë është më e vlefshme se çdo gjë tjetër. Të gjithë së bashku duke ruajtur njeri-tjetrin, ruajmë familjet tona, sistemin shëndetësor dhe Republikën e Kosovës. Bashkë ia dalim”, ka shkruar ai.

Click to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Shendetsi

Murinjo: Ende s’jemi në garë për titullin

Published

on

Totenham Spurs triumfuan ndaj Man. Sitit me rezultat 2-0, ndërsa tekniku portugez, Hoze Murinjo, ka theksuar se janë duke luftuar që të fitojnë çdo ndeshje dhe nuk janë ende në kokurencë për titullin kampion në Premier Ligë.

Është mirë të jemi në maje, por ndoshta nesër do jemi prapë në vendin e dytë dhe sinqerisht nuk është problem për mua, jam i lumtur me evolucionin. Njerëzit nuk mund të presin që ne pas një edicioni të luftojmë për titull. Nuk jemi duke luftuar për titull, jemi duke luftuar që të fitojmë çdo ndeshje. Por, ne do humbim ndeshjet, do barazojmë disa. Nuk ka problem nëse Lesteri fiton nesër dhe jemi të vendin e dytë përsëri”, deklaroi Murinjo.

Me tabelën momentale, Totenham Spurs janë lider me 20 pikë, dy më shumë se Çellsi në vendin e dytë.

Continue Reading

Shendetsi

Video / Karasko vendos derbin në Madrid

Published

on

Atletiko Madridi ka arkëtuar tri pikë tejet të rëndësishme në terrenin vendas kundër Barcelonës. Për trajneri Diego Simeona ishte fitorja e parë në 15 përballjet e deritanishme në La Liga.

Dy skuadrat zhvilluan ndeshje të bukur, derisa mbrojtja defensive ishte në nivelin e lartë, duke mos lejuar konkretizimin e shumicës së rasteve. Karrasko realizoi golin e fitores pas një gabimi trashanik të Mark-Andrea Ter Stegen që la portën hapur duke iu afruar gjysmës së fushës në kohën shtesë të pjesës së parë (45+3).

Me këtë fitore, Atletiko ngritët në pozitën e dytë me 20 pikë, derisa Barcelona qëndron në të 10-tën me 11 pikë.

Continue Reading

Shendetsi

Italia, 692 viktima dhe 34,767 raste të reja me Covid-19

Published

on

Italia raportoi sot 34 767 raste të reja me COVID-19 në 24 orët e fundit, rreth 2 500 më pak se dje, duke e çuar totalin e tyre në 1 380 531.

Sipas të dhënave nga Ministria e Shëndetësisë, rritja e viktimave është 692, për një total prej 49 261 që nga fillimi i urgjencës.

Shtimi i numrit të pacientëve të pranuar në kujdesin intensiv COVID-19 po ngadalësohet, gjithashtu, me vetëm 10 persona të shtruar në pavijonet e reanimacionit në 24 orët e fundit, duke e çuar totalin e tyre në 3 758.

Aktualisht, pozitivë janë 791 746 persona, 14 570 më shumë në një ditë më parë.

Në nivel rajonal, është ende Lombardia ajo që regjistron rritjen më të lartë, me 8 853 raste në 24 orët e fundit, rreth 400 më pak se dje, e ndjekur nga Veneto (+3 567), Campania (+3 554), Piemonte (+2.886), Emilia Romana (+2 723) dhe Lazio (+2 658).

Continue Reading

Trending