Connect with us

Entertainment

Zbulohet bakteri që ushqehet me metale – ALSAT-M

Published

on


Shkencëtarët kanë zbuluar një lloj bakteri që ushqehet dhe merr kalori nga metalet.

Më parë dyshohej se këto lloj bakteresh ekzistonin për më shumë se njëqind vjet, por kjo kurrë nuk është provuar.

Mikrobiologët nga Instituti i Teknologjisë në Kaliforni – Caltech kanë zbuluar aksidentalisht bakteret pasi kryen disa eksperimente të tjera duke përdorur mangan, një element kimik.

Jared Leadbetter, profesor i mikrobiologjisë mjedisore në Caltech në Pasadena, la një kavanoz qelqi të mbuluar me një substancë që të tretej në ujë dhe shkoi për të punuar në kampus. Kur u kthye, ai gjeti kavanozin të mbuluar me materiale të errëta, shkruan CNN.

“Mendova se çfarë është? Fillova të pyesja veten nëse do të mund të ishin përgjegjëse mikrobet për këtë, kështu që ne në mënyrë sistematike bëmë teste për ta kuptuar, “tha Leadbetter në një njoftim për shtyp.

Studiuesit zbuluan se ‘veshja’ e zezë e gjetur në kavanoz ishte mangani i oksiduar, i cili u prodhua nga baktere të zbuluara rishtas që me shumë mundësi u gjetën në ujin e rubinetit.

“Ka prova që” të afërmit “e këtyre krijesave banojnë në ujërat nëntokësore, dhe një pjesë e ujit të pijshëm në Pasadena është pompuar nga ujërat lokale,” tha ai.

Në një studim të ri të botuar në revistën ‘Nature’ të martën, shkencëtarët vërejnë se këto janë bakteret e para që përdorin manganin si një burim energjie.

Hulumtimi i ri zbulon gjithashtu se bakteret mund të përdorin mangan për një proces të quajtur kimio-sintezë, i cili konverton dyoksidin e karbonit në biomasa.

Shkencëtarët besojnë se rezultatet do t’i ndihmojnë të kuptojnë më mirë ujërat nëntokësore, por misteri mbetet se si dhe pse materiali është krijuar aty.

Click to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Entertainment

Humbi gruan nga COVID-19, kolegët gjermanë ndihmojnë shqiptarin dhe foshnjën e porsalindur

Published

on

Një shqiptar i Kosovës i cili jeton në Gjermani humbi gruan e infektuar me Covid vetëm pak pas lindjes.

30 vjeçari pas humbjes së bashkëshortes u gjend i vetëm me një foshnjë të sapolindur por fati deshi që kolegët e tij në kompaninë Odenwäller nga Butterstadt të mos e braktisin dhe ti qëndrojnë sa më pranë për të kaluar këtë situatë të vështirë.

Kolegët kanë filluar një fushatë ndihme për babain e ri i mbetur i vetëm me djalin e tij të sapolindur.

Mediat gjermane bëjnë me dije se fatkeqësia për familjen shqiptare nisi pas infektimit të dy prindërve të foshnjës me Covid, ku gruaja ishte në muajin e 7 të shtatzanisë.

Përkeqësimi i gjendjes së nënës bëri që mjekët të ndërhyjnë dhe të sjellin në jetë foshnjën. Djali peshonte vetëm 980 gramë në lindje, dhe pas prerjes cezariane, nëna e re vihet në koma artificiale në mënyrë që ajo të vazhdojë të furnizohet me oksigjen.

Por, pavarësisht kujdesit të mirë mjekësor në Spitalin Universitar të Frankfurtit, gjendja e saj po përkeqësohej dukshëm duke humbur betejën.

Continue Reading

Entertainment

Vetura luksoze që askush nuk e dëshironte

Published

on

Ka kaluar saktësisht një çerek shekulli nga prezantimi i makinës së fundit të pasagjerëve të markës së famshme nfa Çekia.

Tatra është një emër me një histori të pasur që daton që nga shekulli i 19-të.

 

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Ky prodhues çek i makinave luksoze i mbijetoi Luftës së Dytë Botërore dhe pushtimit gjerman, dhe më pas periudhës së pasluftës dhe autoriteteve komuniste, për t’iu nënshtruar përfundimisht gjatë tranzicionit në vitet 1990.

Sot është i njohur për prodhimin e kamionëve dhe automjeteve ushtarake.

Ky vit shënon një çerek shekulli që nga premiera e makinës së fundit të pasagjerëve që mban emërtimin Tatra. Ai është një model 700, bazuar në paraardhësin e tij, Tatra 613.

Kjo veturë është bërë për vetëm tre vjet, deri në vitin 1999, dhe në atë periudhë u prodhuan më pak se 100 kopje. Mundësohej nga një motor me benzinë ​​V8.

 

Continue Reading

Entertainment

Insekti nga Kosova bëhet lajm në botë

Published

on

Zbulimi i insektit “Potamophylax coronavirus” në Kosovë është bërë lajm botëror.

Pak ditë pasi profesori i shkencave në degën e biologjisë, Halil Ibrahimi, njoftoi për zbulimin dhe u shpreh se ky insekt jeton vetëm në Bjeshkët e Nemuna, për të ka shkruar edhe mediumi i njohur për zbulime shkencore “Phys.org”.

Duke iu referuar publikimit në revistën prestigjioze “Boidiversity Data Journal”, kjo faqe ka shkruar se pas analizave molekulare dhe morfologjike ishte kuptuar se është specie në të cilën shkenca s’kishte pasur qasje më herët.

Continue Reading

Trending