Connect with us

Entertainment

VIDEO | Peshku i çuditshëm tropikal 100 kile godet plazhin në të gjitha vendet…

Published

on

Temperaturat e nxehta rekord nuk janë e vetmja dukuri tropikale që duket se goditi shtetin Kastor. Anëtarët e plazhit në Oregon u shtangën pasi zbuluan një peshk ekzotik të egër 100 kile në bregun e rajonit veriperëndimor të shtetit.

“Një peshk i madh, i rrallë në Bregun e Oregonit, u gjet në Sunset Beach këtë mëngjes,” shkroi Akuariumi Seaside në një postim tashmë viral në Facebook, së bashku me disa fotografi të finit të gjatë 3 metra e gjysmë.

Seaside Aquarium

Për fat të mirë, punonjësit e akuariumit ishin në gjendje të përgjigjeshin shpejt dhe të rimerrnin ekzemplarët e ngordhur para se zogjtë të arrinin tek ajo.

Ata më pas transportuan gjetjen e pazakontë në akuariumin ku “njerëzit ishin të inkurajuar të vinin dhe të hidhnin një sy të këtij peshku të bukur por me pamje të çuditshme”.

Me shpresën për të përdorur Opah si një mjet arsimor, akuariumi po ruan krijesën shumëngjyrëshe në një frigorifer të madh derisa të fillojë viti shkollor, ku një shkollë me fat do të ndihmojë për ta zbërthyer atë.

 

 

Peshku me pamje të shkëlqyeshme është identifikuar si një Opah ose peshk hëne, një specie pelagjike e peshkut që banon në ujërat tropikale dhe të butë, ku ushqehet me krill dhe kallamar.

Seaside Aquarium