Connect with us

Sport

Vendosja e qëllimeve në karate! – Bota Sot

Published

on

Vendosja e qëllimeve siguron drejtim në jetë, ndihmon në sqarimin e misionit tuaj personal dhe vendimmarrës, pra është një nga çelësat e suksesit në jetën e secilit.

Sepse vedosja e qëllimeve ju jep një fokus të përcaktuar në atë që është me të vërtetë e rëndësishme, dhe lejon më shumë kontrollë të udhëtimit tuaj të ardhshëm, duke ju ndihmuar të parashikoni dhe përgatiteni për sfidat e ardhshme.

Vendosja e qëllimeve në karate është motivuese dhe frymëzuese,psh:

Qëllimi juaj mund të përfshijë arritjen e një brezi të zi , garimin më të mirë personal, mësimin e sa më shumë teknikave dhe kata-ve,arritjen e ushtrimeve të forcës,elasticitetin, qëndrueshmërinë,dhe triumfin tuaj në gara kombëtare dhe ndërkombëtare!

Pra, vendosja e qëllimeve mund t’ju ndihmojë të mbani motivimin dhe vrullin tuaj në ushtrime për arritjen e sukseseve.

Prandaj sporti i karatesë i ndihmon fëmijët të vlerësojnë aftësitë e tyre dhe kufizimet e tyre,sepse shumica e njerëzve, përfshirë shumë të rritur ende nuk i kuptojnë aftësitë e tyre,dhe përmes sportit të karate-së, ata e kuptojnë se atë që mund të arrijnë mendërisht, ata gjithashtu mund ta arrijnë edhe fizikisht.

Kjo i ndihmon ata të mësojnë të vendosin qëllime realiste që përputhen me aftësitë e tyre në moshë të re,poashtu kjo i ndihmon ata të kenë sukses edhe më vonë në jetë, sepse ata do të ndjekin vetëm qëllimet realiste.

Sepse numri dhe larmia e qëllimeve janë të pafundme por shtytja, motivimi dhe ndjenja e arritjeve në karate është optimiste dhe mund të zbatohen lehtësisht edhe në të gjitha aspektet e tjera të jetës tuaj.

Autori është trajner i KK Kastrioti nga Ferizaj

Alsat

Click to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Sport

Ronaldo pritet të rinovojë me Juventusin deri në vitin 2023

Published

on

Juventusi thuhet se është i përgatitur të rinovojë me Cristiano Ronaldon dhe ylli portugez mund të nënshkruajë një kontratë të re të vlefshme deri në qershor të vitit 2023.

Ronaldo mbush 36 vjeç nesër (e premte) dhe gazeta Tuttosport pretendon se ndihet gjithnjë e më shumë në qendër të ekipit të trajnerit Andrea Pirlo.

Hipoteza e një zgjatje të kontratës merr formë, pasi sulmuesi i Bianconerëve ka shënuar 22 gola në 23 ndeshje konkurruese këtë sezon.

Zonja e Vjetër është në epërsi 2-1 pas ndeshjes së parë kundër Interit në Coppa Italia, për t’u përballur me FC Porto në 16-tën e fundit të Ligës së Kampionëve dhe aktualisht shtatë pikë prapa liderit të Ligës Milan me një lojë në dorë.

Marrëveshja aktuale e Ronaldos skadon në qershor të 2022, por veterani thuhet se ka qenë mjaft i rëndësishëm për t’u shpërblyer me një marrëveshje të re me klubin Torino.

Ndryshe, Ronaldo u transferua te Juventusi në verën e vitit 2018 për 100 milionë euro, ndërsa deri më tani ka shënuar 87 gola në 112 paraqitje.

Alsat

Continue Reading

Sport

Barça u kualifikua në shtesë, Koeman: E pabesueshme, me këtë karakter edhe në La Liga

Published

on

Barça u kualifikua në shtesë, Koeman: E pabesueshme, me këtë karakter edhe në La Liga – Iliria News Agency

Alsat

Continue Reading

Sport

Bardhi me Levanten kualifikohen në gjysmëfinale të Kupës së Mbretit

Published

on

Enis Bardhi me skuadrën e tij Levanten janë kualifikuar në gjysmëfinale të Kupës së Mbretit, pasi sonte pas 120 minutave lojë arritën të eliminojnë Viljarealin me rezultat minimal 1:0.

Koha e rregullt u mbyll me barazim pa gola, ndërsa u deshën plus më shumë 30 minuta shtesë që Levante të gjejë golin e fitores dhe të kualifikimit përmes Roxherit.

Reprezentuesi i Maqedonisë së Veriut e nisi ndeshjen nga fillimi dhe luajti për plot 120 minuta.

Alsat

Continue Reading

Trending