Connect with us

Entertainment

Vaksina e Oksfordit kundër Covid-19 siguron “mbrojtje të dyfishtë” – ALSAT-M

Published

on


Testet tek njerëzit të vaksinës kundër COVID-19 nga Universiteti i Oksfordit treguan rezultate të forta pozitive, e cila mund të jetë gati që në tetor nëse gjithçka shkon mirë.

Shkencëtarët e Oksfordit besojnë se ata kanë bërë një përparim në përpjekjen e tyre për gjetjen e vaksinës kundër COVID-19, tregon një raport i të përditshmes lokale “The Telegraph”.

Artikulli i të përditshmes sugjeron se shkencëtarët kanë zbuluar se gjilpëra shkakton një reagim që mund të ofrojë “mbrojtje të dyfishtë” kundër virusit dhe ajo gjeneron një reagim imunitar kundër sëmundjes.

Sipas raportit, “në fazën e parë të testeve tek njerëzit të vaksinës udhëheqëse botërore të Oksfordit kanë treguar se gjeneron një reagim imunitar kundër sëmundjes”.

Një burim i lartë citohet të ketë thënë se “mostrat e gjakut të marra nga një grup vullnetarësh në Mbretërinë e Bashkuar të cilët kanë marrë një dozë të vaksinës treguan se ai stimulon trupin të prodhojë si antitrupa ashtu edhe ‘vrasës të qelizave-T”.

Zbulimi është premtues sepse studime të veçanta kanë sugjeruar se antitrupat mund të zbehen brenda disa muajve ndërsa qelizat-T mund të qëndrojnë në qarkullim për vite me radhë.

Burimi, të cilin e përditshmja nuk e zbuloi tha se teksa ishte “jashtëzakonisht premtuese”, ende nuk është vërtetuar se vaksina e Oksfordit siguron një imunitet më të gjatë kundër sëmundjes.

“Mund t’iu them se ne e dimë se vaksina e Oksfordit përfshin të dyja bazat, ajo prodhon qelizën-T dhe reagon kundër antitrupave”, tha burimi për “The Telegraph”, duke shtuar se “deri më tani është shumë mirë”.

– “Para nesh mbetet një rrugë e gjatë”

Gjetjet erdhën nga prova klinike fillestare e fazës 1, e cila filloi me 500 vullnetarë në Oksford në prill. Testi tjetër që filloi me 5.000 individë gjithashtu vazhdon në Brazil, një nga vendet më të goditura, duke treguar rezultate pozitive.

Prodhuesi i barnave AstraZeneca ka nënshkruar me Universitetin e Oksfordit për të shpërndarë 2 miliardë doza të vaksinës sapo të dalë në përdorim.

Nëse gjithçka shkon mirë, vaksina mund të jetë e gatshme që në tetor, thuhet në raport./AA

Click to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Entertainment

“Forbes”: Çdo 17 orë, botës iu shtua një miliarder

Published

on

Kina, shtoi më shumë miliarderë në listë se çdo vend tjetër globalisht, me 210 të sapoardhur. Me 698 miliarderë gjithsej, Kina është gjithsesi pas Amerikës, e cila ende kryeson me 724 miliarderë.

Gjysma e miliarderëve të rinj të Kinës e bënë pasurinë e tyre nga kompanitë prodhuese ose teknologjike, duke përfshirë miliarderen femër Kate Wang, e cila bëri pasuri marramendëse me cigare elektronike.

Sipas Forbes, pavarësisht pandemisë, një rekord prej 493 miliarderësh të rinj u bashkuan në listë vitin e kaluar ose afërsisht një miliarder i ri çdo 17 orë. India kishte numrin e tretë më të lartë të miliarderëve, me 140.

Jeff Bezos, themeluesi dhe shefi ekzekutiv i Amazon, mbetet personi më i pasur në botë për të katërtin vit radhazi. Pasuria e tij neto u rrit me 64 miliardë dollarë në 177 miliardë dollarë vitin e kaluar.

Continue Reading

Entertainment

Pse u fajësua kapitenia e Egjiptit për bllokimin e Kanalit të Suezit?

Published

on

Femra e parë në Egjipt që ka marrë gradën kapitene është akuzuar se bllokoi Kanalin e Suezit, pavarësisht se ajo ndodhej në një tjetër anije dhe jo në Ever Given.

Marwa Elselehdar ndodhej në anijen Aida IV kur Ever Given bllokoi një nga rrugët kryesore të transportit detar në botë. Pavarësisht këtij fakti, në internet nisën të publikohen lajme të rreme se ishte 29-vjeçarja që kishte aksidentuar anijen gjigante në Suez.

Elselehdar ka reaguar duke thënë se nuk ka informacion kush nisi të përhapte lajme të rreme, por thekson se gjithçka ka ndodhur për ta dëmtuar atë, duke u vënë në shënjestër për shkak të gjinisë së saj.

“Isha e tronditur. Jam vënë në shënjestër mbase se jam femër e suksesshme në këtë fushë ose sepse jam nga Egjipti, por nuk jam e sigurt”, është shprehur 25-vjeçarja për BBC.

Ever Given bllokoi për 6 ditë me radhë nja nga rrugët me trafikun më të lartë detare pasi u aksidentua në Suez. Për lëvizjen e anijes u nevojit një operacion i gjerë, i cili bëri të mundur lëvizjen e anijes vetëm pas 6 ditësh.

 

 

Continue Reading

Entertainment

Brenda avionit supersonik të presidencës amerikane

Published

on

Prej kohësh kompani të ndryshme kanë nisur punën për të ndërtuar avionë supersonikë, me premtimin se udhëtimet e gjata transoqeanike do të kryhen brenda pak orësh.

Kësaj nisme duket se i është bashkuar edhe Forca Ajrore amerikane e cila ka arritur një marrëveshje me një kompani private për të ndërtuar një avion supersonik për Presidentin dhe pjesëtarë të tjerë të ekzekutivit.

Avioni supersonik mund të përdoret si Air Force One. Projekti 3D, u krye nga Prime Studios e cila tregon se dizajni i kabinës u frymëzua nga Dega Ekzekutive e SHBA-së.

Avioni i Exosonic duhet të jetë në gjendje të fluturojë me pothuajse dyfishin e shpejtësisë së zërit.

Continue Reading

Trending