Connect with us

Shendetsi

Tri receta me bazë çaji jeshil për të djegur dhjamin e zonës së barkut – ALSAT-M

Published

on


Djegia e yndyrave me çajin jeshil është e mundur sepse kjo pije stimulon metabolizmin dhe qetëson inflamacionin dhe vlen sidomos për yndyrat e barkut.
Çaji jeshil e ka origjinën në kulturën orientale dhe ndryshe nga çajrat e tjerë dallohet për mungesën e oksidimit gjatë procesit të përpunimit. Për ta përftuar, mblidhen gjethet e freskëta të cilat, pas një fazë tharjeje, presohen dhe bluhen.

Çaji jeshil është një përbërës i rëndësishëm për përmbajtjen e lartë të antioksdiantëve dhe mineraleve esenciale. Ka gjithashtu një efekt anti-inflamator dhe detoksfikues që ndihmon në eliminimin e toksinave të trupit.

3 receta për eliminimin e dhjamit të barkut me bazë çaj jeshil

1. Çaj jeshil dhe mente

Mentja është një prej përbërësve natyralë që fuqizon efektet e çajit jeshil në humbjen e yndyrës abdominale. Falë përmbajtjes së lartë të antioksidantëve dhe komponentëve anti-inflamatorë, kjo pije është e shkëlqyer nëse doni të humbni peshë.

Përbërësit
-1 filxhan ujë (250 ml)
-1 lugë gjelle çaj jeshil (15 g)
-5 gjethe menteje
-1 lugë gjelle mjaltë

Përgatitja:
Nxehni ujin dhe kur të fillojë të ziejë shtoni çajin jeshil dhe menten.
Ulni nxehtësinë dhe lëreni edhe për 5 minuta në zjarr.
Më pas hiqeni nga zjarri dhe prisni për 15 minuta.
Kur të jetë ftohur, kullojeni dhe ëmbëlsojeni me një lugë mjaltë.

Konsumi

Pijeni çajin esëll për 2 ose tre javë rresht.

Bëni një javë pushim dhe filloni nga e para.

2. Frulato me bazë çaji jeshil dhe avokado

Vetitë diutretike dhe deotksifikuese të këtij lëngun me bazë çaj jeshil dhe avokado janë një ndihmë e madhe në luftën kundra kileve të tepërta. Falë kombinimit të përbërësve energjikë, është ideal edhe për rritjen e rendimentit fizik dhe mendor.

Nga ana tjetër, duhet theksuar që ky lëng është një koncentrat antioksidantësh të fuqishëm dhe acidesh yndyrore që përmirësojnë aktivitetin metabolik. Favorizon formmin e masës muskulore dhe redukton urinë nervoze.

Përbërësit
-1 lugë kafeje çaj jeshil (5 gr)
-1/2 filxhan ujë (125 ml)
-1/2 avokado e pjekur
-1 banane e pjekur
-3 bajame
3. Pije me bazë çaji, ananas dhe guarana

Ananasi dhe guarana kanë efekte interesante në trup, si dhe përmirëosjnë kapacitetin e çajit jeshil për të djegur yndyrat abdominale. Ky kombinim i përbërësve detoksifikon gjakun dhe favorizon eliminimin e lëngjeve që mbajnë indet.

Nutrientët e gjendur në këtë kombinim përmirësojnë funksionet e veshkave dhe ato apatike, parandalojnë përkeqësimin e indeve të shkaktuar nga teprica e toksinave. Lufton kapsllëkun dhe zvogëlon inflamacionin e stomakut dhe kyçeve.
Përgatitja

Shtoni një lugë kafeje çaj jeshil në gjysmë filxhani ujë dhe vendoseni të ziejë.
Kur uji të marrë valë, shuani zjarrin dhe lëreni në infuzion për 15 minuta.
Më pas, kullojeni çajin me një sitë dhe shtojeni në gotën e frulatorit.
Shtoni tulin e gjysmë avokadoje, një banane të prerë në kubikë dhe bajamet.
Fruloni gjithçka për disa sekonda derisa të përftoni një pije homogjene pa kokrriza.

Konsumi
Pijeni këtë pije esëll, të paktën 30 minuta para se të hani mëngjes.
Nëse dëshironi, pijeni edhe pasdite në vend të vaktit të zemrës.
Pijeni të paktën 3 herë në javë.

Përbërësit:
-2 filxhanë ujë (500 ml)
-1 lugë gjelle çaj jeshil (15 g)
-1 fetë ananas të prerë
-1/2 lugë çaji pluhur guarana

Përgatitja:
Zieni ujin dhe sapo të marrë valë shtoni çajin jeshil, fetat e ananasit dhe pluhurin e guaranës.
Lëreni të ziejë për 5 minuta në zjarr të ulët dhe fikni zjarrin.
Prisni 15 minuta dhe kullojeni.

Konsumi
Pini një filxhan esëll nga ky çaj dhe pjesën tjetër pasdite vonë.
Pijeni të paktën 3 herë në javë ose për dy javë rresht./Living/

Click to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Shendetsi

Dyndje para Gjykatës Civile në Shkup, qytetarët presin me orë të tëra për një dokument

Published

on

Dyndje të qytetarëve para Gjykatës Civile në Shkup janë bërë sot për të siguruar një dokument.

“Të paktën një metër rrini larg!
Vetëm neve na shtynë një metër a këta qëndrojnë këtu.
Mos u shtyni!
T’i a mos je më i mençuri nga të gjithë këtu sot?
Unë!
Po ju.
Unë për herë të parë po flas.

Radhë nuk po mund të mbajnë as gardianët, durimi i qytetarëve ka arritur kulmin dhe secili shtyhet për të hyrë brenda godinës. Në çdo fillim vit qytetarët që gëzojnë të drejtën e ndihmës për fëmijën e tretë, duhet të rinovojnë dëshminë se nuk e kanë humbur të drejtën e atësisë. E njëjta ka një afat kohor që të dorëzohet nëpër komunat përkatëse për të mos e humbur ndihmën financiare.

“Përderisa këtu rekomandimet po shkruajnë që distanca mes njerëzve duhet të mbahet 2 metra për shkak të masave anti kovid, radhë të gjata po vërehen këtu para Gjykatës Civile në Shkup”.

Qytetarët thonë se këto telashe janë paraqitur nga e hëna dhe pritjet janë më shumë dy orë secili.

“Kjo është katastrofë, ky kurrë s’ka qenë shtet dhe as që do bëhet ndonjëherë”.

“Duhet të na sjellin në shtëpi përmes postës e jo të na maltretojnë këtu të grumbullohemi, ashtu do ishte më lehtë përmes adresës dhe nuk do kishim rrezik nga infeksionet e virusit korona”.

“Aspak nuk është në rregull, shihe sa shumë popullsi ka këtu a brenda punojnë dy sportele megjithëse mbi 20 sportele tjera janë bosh. Edhe pse janë në orar të punës nuk iu ndihmojnë kolegëve të heqin kallaballëkun. Nuk është aspak në rregull”.

Kjo zonjë tha se radhën po e pret për nipin e saj, por aspak nuk pajtohet me trajtimin që po u bëhet.

“Ja po e sheh sa po mbajmë distancë, jemi të ngjitur njëri pas tjetrit, sportelet nuk punojnë atje. Hynë pa rend, i lëshojnë të tjerët vetëm se kanë njohur brenda, a ne do të presim këtu. Ja kjo është!”.

Nga Gjykata Themelore Civile Shkup thonë se stafi administrativ janë duke punuar me reduktime për shkak të rekomandimeve shëndetësore të mos përhapjes së virusit korona. Por, rregulli nuk po zbatohet edhe jashtë, ku qytetarët nuk mbajnë distancë dhe policia nuk është në gjendje të mbaj rendin.

Adnan Qaili

 

 

 

 

 

 

 

 


Continue Reading

Shendetsi

Aziri: Slogani “një shoqëri për të gjithë” vetëm farsë, në esencë jeni nacionalistë

Published

on

Deputeti i ASH-së Elmi Aziri sot kritikoi ashpër pushtetin aktual të udhëhequr nga LSDM-ja duke theksuar se slogani i kësaj partie “një shoqëri për të gjithë” është vetëm farsë dhe se në fakt kjo parti ka qenë dhe mbetet nacionaliste. Këto komente Aziri i bëri derisa iu përgjigj ministrit të brendshëm i cili kohë ë parë sipas tij ka deklaruar se opozita shqiptare nuk di se çfarë kërkon s ai përket ligjit për shtetësi.
“Ministri i Brendshëm dje përsëriti qëndrimin e tij se ne nuk dimë çfarë kërkojmë me ligjin për shtetësinë. Jo ministër, ne gjithsesi se e dimë se çfarë kërkojmë. Ne kërkojmë të drejtën themelore të çdo njeriu për shtetësi, ndërsa ju po udhëheqni një fushatë anti të drejtave të njeriut si duket të trashëguar nga sistemi i kaluar. Ne duam të heqim definicionet shovene që ekzistojnë në ligjin ekzistues. Për ne sot në RMV janë dy gjuhë zyrtare në pushtetin qendror ndërsa në atë lokal më shumë se dy gjuhë. Ndërsa ju duhet të respektoni ligjin për përdorimin e gjuhëve. Ne duam të nxjerrim nga sirtari këto qytetarë që ju i keni mbyllur dhe që çdo ditë ua vrisni perspektivën”, deklaroi Elmi Aziri, deputet i ASH-së, duke theksuar se slogani një shoqëri për të gjithë është vetëm farsë, për të shfrytëzuar për marrjen e votës ndërsa në esencë ngeleni nacionalistë.


Continue Reading

Shendetsi

Si të dalloni nëse tashmë keni kaluar coronavirusin

Published

on

Mënyra më e qartë për të kuptuar nëse keni pasur coronavirus është të bëni një test të antitrupave, megjithatë, ato nuk janë plotësisht të besueshme.

Dr. Dan Bunstone, kryeshefi mjekësor në Push Doctor tregon se si të dalloni nëse e keni pasur tashmë coronavirusin.

Nëse keni pasur simptoma të zakonshme – temperaturë të lartë, kollë të re të vazhdueshme dhe një ndryshim në shqisën tuaj të nuhatjes ose shijes – por nuk keni pasur një test për të kontrolluar, një test i antitrupave mund të jetë i dobishëm, shkruan Express.co.uk.

Dr. Bunstone tha: “Testet e antitrupave ekzistojnë, por nuk janë gjerësisht të disponueshme pasi ato vetëm do t’ju tregojnë se mund të keni pasur COVID-19 në ndonjë moment në të kaluarën. Ato nuk tregojnë kur keni pasur infeksionin, nëse tani jeni imun ndaj COVID-19, ose në të vërtetë sa kohë do të zgjasë ndonjë antitrup”.

Dr. Bunstone vuri në dukje se thjesht të dish që ke pasur virusin mund të jetë i dobishëm nga një perspektivë kurioziteti, por nuk ofron shumë më shumë në këtë fazë.

Si të dalloni nëse tashmë keni pasur coronavirus

Dr. Bunstone vuri në dukje se gati 20 për qind e njerëzve që kanë pasur COVID-19 nuk kishin asnjë simptomë. Sidoqoftë, shumica e njerëzve do të kenë pasur simptoma dhe ka disa shenja që mund të keni pasur tashmë virus pa e kuptuar.

Dr Bunstone shpjegoi: “Shumë sëmundje virale mund t’ju ​​lënë të ndiheni të lodhur deri në 12 javë pas infektimit. Simptomat e mundshme janë të gjera dhe nuk ka gjasa të shfaqen në të njëjtën mënyrë te secili individ, por zakonisht përfshijnë lodhje, dhimbje koke dhe dhimbje të muskujve ose nyjave”.

Është e rëndësishme të mbani mend se ndërsa coronavirusi është shqetësimi ynë kryesor tani, viruset e tjerë janë ende atje. Ndjenja e lodhjes për një periudhë të gjatë kohore mund të ndikojë në një virus tjetër – jo domosdoshmëritë COVID-19. Dr Bunstone përfundoi: “Nëse keni simptoma të vazhdueshme dhe nuk jeni të sigurt pse, sigurisht që ia vlen të kontrolloheni”. /Telegrafi/

Continue Reading

Trending