Connect with us

Shendetsi

Punonjësja e spitalit përfundon në kujdes intensiv pas reagimit të rëndë alergjik nga vaksina Pfizer

Published

on

Një punëtore spitali pa histori paraprake të alergjive u pranua në kujdesin intensiv për shkak të një reagimi të rëndë që pësoi dhjetë minuta pasi bëri vaksinën e coronavirusit të Pfizer.

Punonjësja e paidentifikuar pësoi një reagim anafilaktik pak pasi mori injeksionin në një spital në Juneau, Alaska, të martën. Ajo nuk kishte histori paraprake të alergjive dhe nuk ishte alergjike ndaj vaksinave të tjera.

Gruaja filloi të skuqej dhjetë minuta pasi mori vaksinën, ajo u dërgua në dhomën e urgjencës në Spitalin Rajonal Bartlett në Junau pasi u përpoq të merrte frymë. Drejtoresha e dhomës së urgjencës Dr Lindy Jones tha se gruaja kishte një rrahje zemre të ngritur dhe një skuqje në fytyrë dhe në bust, shkruan Metro.

Gruaja u trajtua me antihistaminë të tjerë, përfshirë epinefrinën, të cilës ajo iu përgjigj. Por simptomat e pacientes shpejt filluan të rishfaqen, duke shtyrë mjekët që të fillojnë ta trajtojnë atë gjithashtu me steroid.

U bë një përpjekje për ta hequr gruan nga epinefina, por simptomat e saj shfaqeshin përsëri, para se të zgjidhej. Gruaja që atëherë është zhvendosur në kujdesin intensiv për vëzhgim. Dr Jones tha se gruaja tani është në një gjendje të qëndrueshme, raportoi Anchorage Daily News.

Ajo shtoi se pacientja është akoma e kënaqur që bëri vaksinën. Dr Jones tha: “Ajo ishte ende entuziaste që mori vaksinën dhe përfitimet që do t’i jepnin asaj në të ardhmen”.

Dy punonjës të kujdesit shëndetësor në Mbretërinë e Bashkuar pësuan një reaksion alergjik ndaj injeksionit Pfizer pasi iu dha javën e kaluar. Ata janë shëruar. Vaksina është testuar dhe analizuar gjerësisht, me ekspertë qeveritarë si në SHBA ashtu edhe në Britaninë e Madhe duke e konsideruar atë të sigurt.

Kjo i ka shtyrë ekspertët shëndetësorë të paralajmërojnë njerëzit me alergji të rëndë të shmangin vaksinimin. Zyrtarët shëndetësorë qeveritarë në Shtetet e Bashkuara dhe Mbretërinë e Bashkuar miratuan qëllimin e Pfizer për përdorim pas analizës së përpiktë të gjetjeve nga provat e qëllimit.

Efektet anësore më të këqija që ka të ngjarë të përjetohen nga kushdo që vaksinohet thonë dhimbjet dhe ethet. Injeksioni i Pfizer, i cili jepet në dy doza me 28 ditë larg, besohet të jetë rreth 94 për qind efektiv në parandalimin e një personi të sëmuret me coronavirus. /Telegrafi/