Connect with us

Bota

Policia në Gjermani do të lejohet të lexojë mesazhet e koduara në biseda – Alsat

Published

on

Grupet parlamentare të partive unioniste, CDU/CSU dhe SPD ranë dakord për një kompromis për ligjin federal të policisë. Siç mund të shihet në një dokument që përmban çështjet kryesore, Policia Federale do të ketë më shumë kompetenca.

Kjo përfshin, ndër të tjera, monitorimin e diskutueshëm të telekomunikimit në burim – d.m.th. monitorimin e komunikimit të koduar, që regjistrohet para ose pasi të jetë koduar. Kjo mundëson leximin e mesazheve në shërbimet e koduara të bisedave (chat). Të ndaluara mbeten edhe më tej kontrollet përmes internetit dhe dallimi elektronik i fytyrës.

Sipas gazetës, Policia Federale në të ardhmen – “si pasojë e rastit Anis Amri” (atentatit në tregun e Krishtlindjeve në Berlin në dhjetor 2016)  – mund të kryejë vetë ndjekje penale (pra jo të presë t’i kryejë ato policia e landeve) në rast të “qëndrimit të paligjshëm” në Gjermani. Asaj i jepet e drejta të shqiptojë dëbime nga territori shtetëror ose të marrë mostra gjaku. Deri tani, këto i lejoheshin t’i bënte vetëm policia e landeve federale. E re është edhe kompetenca për të trajtuar shkeljet që kanë të bëjnë me përdorimin e dronave ose të treguesve me lazer.

Versioni i mëparshëm i ligjit qe hartuar më 1994

Partitë unioniste dhe SPD diskutuan gjatë për ndryshimin e ligjit aktual, i cili është hartuar në vitin 1994. Ministri Federal i Brendshëm, Horst Seehofer (CSU) fillimisht donte ta paraqiste në pranverë në kabinet ndryshimin e Ligjit të Policisë Federale në kabinet. Në radhë të parë ai synonte zgjerimin kompetencave të nëpunësve të policisë, në mënyrë që ata të jenë në gjendje të reagojnë ndaj rreziqeve të reja me metoda moderne të ndjekjes teknike.

Projekti i parë parashikonte gjithashtu dallim të fytyrës në shkallë të gjerë, të automatizuar, në aeroporte dhe në stacione trenash, por kjo u refuzua nga Ministria e Drejtësisë e drejtuar nga socialdemokraët.

Nënkryetari i grupit parlamentar të partive unioniste, Thorsten Frei tha në “Frankfurter Allgemeine Zeitung” se ishte një shenjë pozitive që grupet parlamentare e arritën marrëveshjen në nivelin parlamentar më pak se një vit para zgjedhjeve të ardhshme federale. Ai foli për një “akt vlerësimi ndaj nëpunësve të policisë”. Nënkryetari i grupit parlamentar të SPD, Dirk Wiese, tha: “Në fund, secila nga palët ishte e gatshme të bënte kompromis, kështu që tani në tryezë kemi një rezultat i mirë për punonjësit e policisë.”

Click to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Bota

G7 shton kontributin për programin global të vaksinimit – COVAX – Alsat

Published

on

Udhëheqësit e G7-ës janë zotuar të rrisin bashkëpunimin për të luftuar pandeminë dhe të shtojnë kontributin e tyre në kuadër të programit global COVAX për shpërndarjen e vaksinave kundër COVID-19. Në një deklaratë të përbashkët të lëshuar pas një samiti virtual të mbajtur të premten (19 shkurt), udhëheqësit e G7-ës shpallën zotimin për ndarjen e 7.5 miliardë dollarëve.

Vendet e pasura janë nën presion për të siguruar vaksina edhe për vendet e varfëra.

Presidenti amerikan, Joe Biden, ka premtuar 4 miliardë dollarë ndihmë në kuadër të këtij fondi. Më 2021 do të dhurohen 2 miliardë, ndërsa gjatë dy viteve të ardhshme dy miliardë të tjera. Kancelarja gjermane, Angela Merkel tha se vendi i saj do të ndajë 1.2 miliardë dollarë shtesë.

“Pandemia nuk mbaron derisa të gjithë njerëzit në botë të vaksinohen”, u tha ajo gazetarëve. Edhe Bashkimi Evropian ka premtuar se do të shtojë kontributin.

COVAX është një projekt global për blerjen dhe shpërndarjen vaksinave për së paku 20 për qind të popullatës së rrezikuar në secilin vend.

Plani është hartuar për t’iu mundësuar vendeve të varfra të arrijnë hapin në vaksinim, përballë vendeve të pasura.

Vendet e G7-ës janë Shtetet e Bashkuara, Gjermania, Japonia, Britania, Franca, Kanadaja dhe Italia.

Sipas të dhënave të Universitetit Johns Hopkins, me seli në SHBA, deri më tani, të paktën 110 milionë njerëz janë infektuar me koronavirusin e ri dhe më shumë se 2.4 milionë kanë vdekur në gjithë botën.

Continue Reading

Bota

Danimarka forcon kufizimet në kufirin gjerman – Alsat

Published

on

Danimarka do të shtrëngojë kufizimet e saj në kufirin gjerman, pas rritjes së rasteve COVID-19 në një lokalitet në kufi me mbretërinë skandinave, njoftoi sot Ministria daneze e Drejtësisë.

“Për shkak të situatës epidemiologjike në Flensburg (Gjermania veriore), qeveria ka vendosur të rrisë përpjekjet e saj në kufirin Danimarkë-Gjermani, ku policia, ndër të tjera, do të mbyllë një numër vendkalimesh kufitare dhe të kalojë përmes kontrollit të kufirit të intensifikuar në mënyrë të konsiderueshme”, tha ministria në një deklaratë, raporton ATSh.

Që nga mesnata e së shtunës (ora lokale), autoritetet do të mbyllin një duzinë postash kufitare.

Në Gjermani, me të cilën mbretëria ndan gati 70 kilometra kufij tokësorë, kryetarja e Flensburgut, Simone Lange, tregoi se të gjitha infektimet e reja të zbuluara në qytetin e saj ditët e fundit, pra 80, kanë të bëjnë me variantin B.1.1.7 të virusi, që u shfaq në Britaninë e Madhe dhe që konsiderohet të jetë më ngjitës.

Si rezultat, banorët do t’u nënshtrohen kufizimeve më të ashpra me zbatimin e një ndalimqarkullimi nate nga e shtuna, fillimisht për një javë.

Continue Reading

Bota

CNN: Të harruar nga BE, vendet e Ballkanit mbështeten në vaksinën ruse dhe kineze – Alsat

Published

on

CNN i ka kushtuar një analizë të gjatë çështjes së vaksinës dhe faktit që ende nuk është shpërndarë në shumë vende të botës, duke përfshirë këtu dhe Ballkanin Perëndimor.

Në një kohë kur Mbretëria e Bashkuar po feston se 15 milionë persona kanë marrë dozën e parë, ndërsa në BE janë shpërndarë 23 milionë vaksina, shumë vende të tjera europiane nuk kanë marrë asgjë.

Kosova, Mali i Zi dhe Bosnje Hercegovina janë ende në pritje të ngarkesave të para, ndërsa në Shqipëri dhe Maqedoninë e Veriut procesi i vaksinimit deri në këto momente ka qenë i limituar.

Vendet e Ballkanit Perëndimor konsiderohen aleatë kyçë dhe anëtarë të mundshëm në të ardhmen të Bashkimit Europian, por janë lënë jashtë nga plani i bllokut për furnizimin e menjëhershëm me vaksina.

BE ka siguruar deri në këto momente 2.3 miliardë doza vaksina dhe ka premtuar se do të ndajë disa prej tyre me vendet e tjera. Gjithashtu ka caktuar një fond prej 85 milionë dollarësh për rajonin e Ballkanit Perëndimor për të blerë vaksina në një të ardhme, por në një kohë kur shpërndarja ka qenë e ngadaltë dhe me vonesa, këto vende janë akoma në pritje.

Dhe si vende relativisht të pasura, të paktën në kontekstin global, këto vende nuk janë gjithashtu përparësi në programet e hartuara për të ndihmuar vendet më të varfra të botës.

Ato janë bërë pjesë e programit COVAX, i cili ka si qëllim të bëjë më të barabartë aksesin te vaksinat për të gjithë botën, por furnizimi i kufizuar i skemës nënkupton që fokusi i saj kryesor janë 92 vende me të ardhura të ulëta dhe të mesme që nuk mund të përballojnë vaksinat pa financim dhe vendet e Ballkanit Perëndimor nuk janë ndër ato. Si anëtare me vetëfinancim në COVAX, ato do të marrin 850,000 doza të vaksinave të ndryshme, por se kur këto mund të mbërrijnë është e ende paqartë.

Përballë një pritje të gjatë, Serbia mori kontrollin e situatës dhe kërkoi vaksinat diku tjetër. Kina dhe Rusia ishin gati të ndihmonin. Qeveria serbe deri në këto momente ka marrë nga Kina 1.5 milionë doza të vaksinës Sinopharm, duke e katapultuar vendin prej 7 milionë banorësh në krye të garës globale të vaksinimit. Sipas të dhënave zyrtarë rreth 1 milionë qytetarë janë vaksinuar kundër Covid-19 në Serbi që 19 janari, kur nisi dhe zyrtarisht vaksinimi.

Ditët e fundit, Serbia ka ndihmuar dhe disa nga vendet fqinje si Maqedonia e Veriut dhe Mali i Zi, duke iu dhënë atyre dhe disa sasi simbolike vaksinash. Ndërkohë, Bashkimi Europian ka premtuar se do ta ndihmojë rajonin me blerjen e vaksinave antiCovid, por pa dhënë detaje.

Continue Reading

Trending