Connect with us

Shendetsi

Parandalimi ose menaxhimi i diabetit – gjithçka që duhet të dini

Published

on

Diabeti është gjendja kronike me rritjen më të shpejtë në SHBA dhe është vlerësuar se rastet e diabetit janë rritur në rreth 34.2 milion.

Nëse ju jeni diagnostikuar tashmë me diabet të tipit 2, keni para-diabet, ose thjesht doni të merrni nën kontroll sheqerin në gjak, çelësi për menaxhimin e diabetit është njohuria.

Rreth diabetit

Diabeti është një gjendje kur pankreasi nuk është më në gjendje të krijojë hormonin insulinë, ose trupi nuk mund të përdorë në mënyrë efektive insulinën që prodhon. Kur hamë ushqime që përmbajnë karbohidrate ato ndahen në glukozë (sheqer) në gjak. Insulina transferon glukozën nga gjaku në qelizat e mëlçisë dhe muskujve për energji. Për sa kohë që trupi juaj mund të vazhdojë me sasinë e insulinës që i nevojitet, nivelet e sheqerit në gjak qëndrojnë në intervalin e shëndetshëm.

Kur insulina nuk prodhohet ose nuk kontrollohet si duhet, ajo çon në ngritjen e niveleve të glukozës në gjak, e njohur gjithashtu si hiperglicemi. Me kalimin e kohës, kjo mund të shkaktojë komplikime në të gjithë trupin, të tilla si verbërimi, dëmtimi i veshkave, sëmundje të mishit të dhëmbëve dhe sëmundje të zemrës, transmeton Telegrafi.

Për shkak se diabeti është një sëmundje serioze, ai mund të ketë një ndikim të rëndësishëm në cilësinë e jetës dhe mund të zvogëlojë jetëgjatësinë. Ndërsa ne po flasim kryesisht për diabetin e tipit 2, ia vlen të dihet për llojet kryesore:

Diabeti tip 1

Kjo është një gjendje autoimune në të cilën sistemi imunitar aktivizohet për të shkatërruar qelizat në pankreas që prodhojnë insulinë. Është vlerësuar se diabeti i tipit 1 përbën 10 për qind të rasteve të diabetit dhe shfaqet më shpesh tek fëmijët e moshës shtatë deri në 12 vjeç. Ekspertët nuk e dinë se çfarë e shkakton këtë reagim autoimun dhe nuk është i lidhur me faktorët e stilit të jetës.

Diabeti tip 2

I njohur si një “sëmundje jetese”, diabeti i tipit 2 zhvillohet kur trupi bëhet rezistent ndaj efekteve normale të insulinës dhe/ose gradualisht humbet aftësinë për të prodhuar insulinë të mjaftueshme, duke çuar në nivele të larta të sheqerit në gjak.

Diabeti gestacional

Një formë e diabetit që ndodh gjatë shtatzënisë dhe shkaktohet sepse një nënë nuk mund të prodhojë mjaftueshëm insulinë – nevojat e një gruaje shtatzënë janë dy deri në tre herë më të larta se ato normale.

Diagnostikohet kur nivelet e sheqerit në gjak shfaqen për herë të parë gjatë shtatzënisë. Ndërsa zakonisht zhduket pasi të lindë foshnja, ai është një faktor rreziku për zhvillimin e para-diabetit dhe diabetit të tipit 2 më vonë.

Para – diabeti

Para – diabeti është një gjendje në të cilën nivelet e sheqerit në gjak janë më të larta se normale si rezultat i rezistencës ndaj insulinës, megjithëse nuk janë aq të larta sa të diagnostikohen si diabet i tipit 2.

Simptomat e para – diabetit përfshijnë etje ekstreme, urinim të shpeshtë, përgjumje dhe plagët shërohen ngadalë.

Çfarë është rezistenca ndaj insulinës?

Ndërsa mekanizmi prapa rezistencës ndaj insulinës nuk dihet ende plotësisht, mendohet se rezistenca ndaj insulinës ndodh kur qelizat e trupit bëhen më pak të prekura nga insulina. Kjo fillimisht bën që pankreasi të sekretojë më shumë insulinë për të mbajtur sheqerin në gjak në një nivel të sigurt. Me kalimin e kohës, pankreasi nuk është në gjendje të mbajë lirimin e insulinës shtesë për të vazhduar me rritjen e rezistencës së trupit dhe kjo është kur diabeti tip 2 mund të fillojë të zhvillohet.

Shkencëtarët besojnë se rezistenca ndaj insulinës shkaktohet kryesisht nga pesha e tepërt dhe mungesa e aktivitetit fizik. /Telegrafi/

Click to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Shendetsi

Dyndje para Gjykatës Civile në Shkup, qytetarët presin me orë të tëra për një dokument

Published

on

Dyndje të qytetarëve para Gjykatës Civile në Shkup janë bërë sot për të siguruar një dokument.

“Të paktën një metër rrini larg!
Vetëm neve na shtynë një metër a këta qëndrojnë këtu.
Mos u shtyni!
T’i a mos je më i mençuri nga të gjithë këtu sot?
Unë!
Po ju.
Unë për herë të parë po flas.

Radhë nuk po mund të mbajnë as gardianët, durimi i qytetarëve ka arritur kulmin dhe secili shtyhet për të hyrë brenda godinës. Në çdo fillim vit qytetarët që gëzojnë të drejtën e ndihmës për fëmijën e tretë, duhet të rinovojnë dëshminë se nuk e kanë humbur të drejtën e atësisë. E njëjta ka një afat kohor që të dorëzohet nëpër komunat përkatëse për të mos e humbur ndihmën financiare.

“Përderisa këtu rekomandimet po shkruajnë që distanca mes njerëzve duhet të mbahet 2 metra për shkak të masave anti kovid, radhë të gjata po vërehen këtu para Gjykatës Civile në Shkup”.

Qytetarët thonë se këto telashe janë paraqitur nga e hëna dhe pritjet janë më shumë dy orë secili.

“Kjo është katastrofë, ky kurrë s’ka qenë shtet dhe as që do bëhet ndonjëherë”.

“Duhet të na sjellin në shtëpi përmes postës e jo të na maltretojnë këtu të grumbullohemi, ashtu do ishte më lehtë përmes adresës dhe nuk do kishim rrezik nga infeksionet e virusit korona”.

“Aspak nuk është në rregull, shihe sa shumë popullsi ka këtu a brenda punojnë dy sportele megjithëse mbi 20 sportele tjera janë bosh. Edhe pse janë në orar të punës nuk iu ndihmojnë kolegëve të heqin kallaballëkun. Nuk është aspak në rregull”.

Kjo zonjë tha se radhën po e pret për nipin e saj, por aspak nuk pajtohet me trajtimin që po u bëhet.

“Ja po e sheh sa po mbajmë distancë, jemi të ngjitur njëri pas tjetrit, sportelet nuk punojnë atje. Hynë pa rend, i lëshojnë të tjerët vetëm se kanë njohur brenda, a ne do të presim këtu. Ja kjo është!”.

Nga Gjykata Themelore Civile Shkup thonë se stafi administrativ janë duke punuar me reduktime për shkak të rekomandimeve shëndetësore të mos përhapjes së virusit korona. Por, rregulli nuk po zbatohet edhe jashtë, ku qytetarët nuk mbajnë distancë dhe policia nuk është në gjendje të mbaj rendin.

Adnan Qaili

 

 

 

 

 

 

 

 


Continue Reading

Shendetsi

Aziri: Slogani “një shoqëri për të gjithë” vetëm farsë, në esencë jeni nacionalistë

Published

on

Deputeti i ASH-së Elmi Aziri sot kritikoi ashpër pushtetin aktual të udhëhequr nga LSDM-ja duke theksuar se slogani i kësaj partie “një shoqëri për të gjithë” është vetëm farsë dhe se në fakt kjo parti ka qenë dhe mbetet nacionaliste. Këto komente Aziri i bëri derisa iu përgjigj ministrit të brendshëm i cili kohë ë parë sipas tij ka deklaruar se opozita shqiptare nuk di se çfarë kërkon s ai përket ligjit për shtetësi.
“Ministri i Brendshëm dje përsëriti qëndrimin e tij se ne nuk dimë çfarë kërkojmë me ligjin për shtetësinë. Jo ministër, ne gjithsesi se e dimë se çfarë kërkojmë. Ne kërkojmë të drejtën themelore të çdo njeriu për shtetësi, ndërsa ju po udhëheqni një fushatë anti të drejtave të njeriut si duket të trashëguar nga sistemi i kaluar. Ne duam të heqim definicionet shovene që ekzistojnë në ligjin ekzistues. Për ne sot në RMV janë dy gjuhë zyrtare në pushtetin qendror ndërsa në atë lokal më shumë se dy gjuhë. Ndërsa ju duhet të respektoni ligjin për përdorimin e gjuhëve. Ne duam të nxjerrim nga sirtari këto qytetarë që ju i keni mbyllur dhe që çdo ditë ua vrisni perspektivën”, deklaroi Elmi Aziri, deputet i ASH-së, duke theksuar se slogani një shoqëri për të gjithë është vetëm farsë, për të shfrytëzuar për marrjen e votës ndërsa në esencë ngeleni nacionalistë.


Continue Reading

Shendetsi

Si të dalloni nëse tashmë keni kaluar coronavirusin

Published

on

Mënyra më e qartë për të kuptuar nëse keni pasur coronavirus është të bëni një test të antitrupave, megjithatë, ato nuk janë plotësisht të besueshme.

Dr. Dan Bunstone, kryeshefi mjekësor në Push Doctor tregon se si të dalloni nëse e keni pasur tashmë coronavirusin.

Nëse keni pasur simptoma të zakonshme – temperaturë të lartë, kollë të re të vazhdueshme dhe një ndryshim në shqisën tuaj të nuhatjes ose shijes – por nuk keni pasur një test për të kontrolluar, një test i antitrupave mund të jetë i dobishëm, shkruan Express.co.uk.

Dr. Bunstone tha: “Testet e antitrupave ekzistojnë, por nuk janë gjerësisht të disponueshme pasi ato vetëm do t’ju tregojnë se mund të keni pasur COVID-19 në ndonjë moment në të kaluarën. Ato nuk tregojnë kur keni pasur infeksionin, nëse tani jeni imun ndaj COVID-19, ose në të vërtetë sa kohë do të zgjasë ndonjë antitrup”.

Dr. Bunstone vuri në dukje se thjesht të dish që ke pasur virusin mund të jetë i dobishëm nga një perspektivë kurioziteti, por nuk ofron shumë më shumë në këtë fazë.

Si të dalloni nëse tashmë keni pasur coronavirus

Dr. Bunstone vuri në dukje se gati 20 për qind e njerëzve që kanë pasur COVID-19 nuk kishin asnjë simptomë. Sidoqoftë, shumica e njerëzve do të kenë pasur simptoma dhe ka disa shenja që mund të keni pasur tashmë virus pa e kuptuar.

Dr Bunstone shpjegoi: “Shumë sëmundje virale mund t’ju ​​lënë të ndiheni të lodhur deri në 12 javë pas infektimit. Simptomat e mundshme janë të gjera dhe nuk ka gjasa të shfaqen në të njëjtën mënyrë te secili individ, por zakonisht përfshijnë lodhje, dhimbje koke dhe dhimbje të muskujve ose nyjave”.

Është e rëndësishme të mbani mend se ndërsa coronavirusi është shqetësimi ynë kryesor tani, viruset e tjerë janë ende atje. Ndjenja e lodhjes për një periudhë të gjatë kohore mund të ndikojë në një virus tjetër – jo domosdoshmëritë COVID-19. Dr Bunstone përfundoi: “Nëse keni simptoma të vazhdueshme dhe nuk jeni të sigurt pse, sigurisht që ia vlen të kontrolloheni”. /Telegrafi/

Continue Reading

Trending