Connect with us

Maqedoni

Pajisjet e shkatërruara të përgjimit në DSK kanë kushtuar 1.4 milion euro – Alsat

Published

on

Pajisjet e përgjimit të shkatërruara në DSK ka kushtuar 1.4 milion euro. Këtë e tregoi ekspertiza e prokurorisë në rastin “Target- Fortesa” e cila u prezantua në sallën e gjyqit. Ministria e atëhershme e Brendshme e udhëhequr nga VMRO- DPMNE në kulmin e skandalit të përgjimeve në vitin 2015 shkatërroi sistemin e përgjimeve. Shërbimet në atë kohë kishin llogaritur se pajisjet kushtojnë vetëm një denarë. Sot, avokatët mbrojtës vazhdimisht theksonin se sistemi ishte i vjetërsuar, ndërsa këtë e kanë treguar edhe vlerësimet e shërbimeve në Ministrinë e Brendshme që ishin bërë në vitin 2013. Avokati dhe burri i të akuzuarës Gordana Jankulloska, beson se nuk ka dëmtim të arkës së shtetit me shkatërrimin e pajisjeve për përgjimin e komunikimeve e cila u bë me nënshkrimin e Jankulloskës si Ministër i Policisë në vitin 2015.

“Sigurisht që nuk ekziston dëmi sepse, siç thashë, nuk ka asnjë vlerë përdorimi i asaj pajisje dhe pretendimet e tilla të ekspertit, mund të them se janë paushall dhe nuk mbështeten nga asnjë parametër objektiv”, tha Vllatko Ilievski, avokat i Jankulloskës.

Prokuroria në mënyrë shtesë propozoi prova materiale dhe e shpjegoi raportin izraelit mbi “furgonët e verdhë” që në gjykimet e mëparshme i përmendi i akuzuari Sasho Mijallkov, duke shpjeguar se në vend përgjimet i kanë bërë shërbimet e huaja. Gjykimi për shkatërrimin e pajisjeve dhe përgjimet e paligjshme nga viti 2008 deri në 2015 ngadalë po arrin në fund.  Mbetet vetëm edhe prokuroria ta marrë edhe deklaratën e ekspertit të palës mbrojtëse dhe fjalët përfundimtare. Në rastin “Target- Fortesa” të akuzuar janë ish drejtori i DSK-së, Sasho Mijallkov, ish ministrja e brendshme Gordana Jankulloska, agjentët e arratisur Goran Grujevski dhe Nikolla Boshkovski dhe shtatë persona të tjerë të policisë sekrete. Sipas aktakuzës, mbi 5 mijë numra telefoni ose rreth 20,000 qytetarë janë përgjuar në mënyrë të paligjshme.

Bojan Stojanovski


Maqedoni

Me 23 shkurt aktgjykimi për rastin “Monstra” – Alsat

Published

on

Aktgjykimi për rastin “Montsra” është caktuar për me 23 shkurt, transmeton Alsat. Sot në gjykimin për rastin “Monstra” pala mbrojtëse paraqiti fjalët përfundimtare. Mbrojtja e të akuzuarve përsëriti qëndrimin se rasti është i montuar dhe se të akuzuarit nuk janë autorët e vërtetë të vrasjes së pesëfishtë në Liqenin e Smillkovës. Avokatët e viktimave nga ana tjetër kërkuan dënim maksimal për të akuzuarit, pasi siç thanë u dëshmuan veprat penale.


Continue Reading

Maqedoni

20 viktima dhe 350 raste të reja me COVID në 24 orët e fundit – Alsat

Published

on

Ministria e Shëndetësisë njofton se në 24 orët e fundit janë kryer 2 291 testime të dyshuara për Covid-19 dhe prej tyre 350 kanë rezultuar pozitivë me Koronavirus, ose 15% e testeve të bëra. Po ashtu në 24 orët e fundit kanë ndërruar jetë edhe 20 pacientë të tjerë, ndërsa janë shëruar 266 persona.

Continue Reading

Maqedoni

Ekspertët: Vodno të mbrohet me ligj të posaçëm, nuk mjafton shpallja si zonë e mbrojtur – Alsat

Published

on

Profesorët e Fakultetit të Pylltarisë nuk pajtohen që Vodno të shpallet zonë e mbrojtur. Kërkojnë shkallë më të lartë të mbrojtjes duke miratuar ligj të veçantë për Vodnon, përgatitjen e një plani hapësinor për malin, plan për menaxhim, me të cilin mali do ta mbrojë Shkupin.

Vodno duhet të mbrohet e jo të jetë zonë e mbrojtur. Për shkak se, funksioni kryesor i Vodnos është siguria, mbrojtja nga reshjet dhe vërshimet – deklaroi Makedonka Stojanovska- profesoreshë universitare.

Të kemi tampon sigurie afër kufirit me Planin e Përgjithshëm Urbanistik që të mbrohet në mënyrë rigoroze, çdo veprimtari e paligjshme atje të dënohet ekskluzivisht vetëm me burg, që të parandalohet kapadaillëku. E dimë që Vodno mbrohet nga ligji i miratuar në vitin 2004. Pastaj, është zonë e sigurisë, zonë për ta mbrojtur qytetin nga vërshimet. Është një zonë shumë e rëndësishme – u shpreh Ivan Blinkov- profesor universitar.

Organizatat joqeveritare gjithashtu kërkojnë që Vodno të mos shpallet zonë e mbrojtur, duke argumentuar se mali nuk do ta ketë mbrojtjen e nevojshme.

Në mënyrë që të shmangen ngjarjet si përmbytja e vitit 1952, të mos ndodhë rastësisht përsëri sikur që ndodhi në Stajkovcë në vitin 2016, tani në Vodno, në kohë të ndryshimit të klimës në të cilën jetojmë sot, ku shirat e rrëmbyeshëm do të jenë shumë më të shpeshta dhe intensive, ne nuk duhet të lejojmë vendim të tillë tani ku mbrojtja e vetme e Vodno do të jetë biodiversiteti – tha Tatjana Stojanovska, “E dua Vodnon”.

Sipas planit për të mbrojtur biodiversitetin, një pjesë e Vodnos duhet të menaxhohet nga qyteti i Shkupit.

Sa më shpejt të jetë e mundur, pas shpalljes, do të vendoset regjim për mbrojtjen e zonave të përcaktuara. Situata do të monitorohet, do të zhvillohet një plan menaxhimi kurse ne do të vazhdojmë të rrisim ndërgjegjësimin e publikut – deklaroi Nikolla Naumoski- shef kabineti në Qytetin e Shkupit.

Të gjitha këto qëndrime të ekspertëve janë shprehur në debatin publik të organizuar nga Ministria e Mjedisit mbi propozimin për të shpallur Vodnon zonë të mbrojtur.

Igor Stefanovski


Continue Reading

Trending