Connect with us

Sport

Një nga luftëtarët më të mëdhenj në artet marciale përfundoi karrierën me humbje – Bota Sot

Published

on

Legjendari Anderson Silva nuk arriti ta përfundonte karrierën e tij në artet marciale me një fitore, pasi u mund nga Uriah Hall në luftën e tij të fundit.

Dy raundet e para të kësaj lufte ishin të barabarta. Sipas votave të gjyqtarëve, raundi i parë i takoi Silvas, ndërsa Hall ishte pak më i mirë në të dytin.

Në fund të raundit të tretë, Hall filloi të dominonte tetëkëndëshin, goditjet e tij po bëheshin më precize, duke i shkaktuar dëme gjithnjë e më shumë brazilianit të njohur.

Hall vazhdoi dominimin, derisa në raundin e katërt e hodhi në tokë, duke detyruar gjyqtarin të ndalonte luftën.

“Merimanga” kështu u tërhoq nga MMA në moshën 46 vjeçare me 34 fitore dhe 11 humbje.

Ai mori titullin e peshave të mesme në UFC në vitin 2006 dhe e mbajti atë për shtatë vjet, deri në humbjen e tij nga Chris Weidman.

Në pesë vitet e fundit të karrierës së tij, ai dështoi dy herë në testet doping.

Alsat