Connect with us

Maqedoni

Ndryshimi i Rregullores së Kuvendit, të enjten në rend dite – Alsat

Published

on

Pushteti është i gatshëm të votojë ndryshimin e Rregullores edhe pa prezencën dhe mbështetjen e opozitës. Beson se deri të enjten, deputetët e shumicës që kanë pasur vendim për izolim ose kanë qenë të infektuar do të kthehen në Kuvend, sepse tashmë ndihen mirë.

Nëse kthehemi të shohim atë që ka ndodhur në të kaluarën, edhe në 2008-tën edhe në 2013-tën kur është ndryshuar Kushtetuta, posaçërisht në 2013-tën e dini se Rregullorja është ndryshuar kur opozita ka qenë jashtë Kuvendit. Unë në periudhën e kaluar gjatë gjithë kohës kam bërë thirrje që të arrijmë konsensus sepse bëhet fjalë për ndryshim të Rregullores ashtu siç e bëjnë të gjithë vendet demokratike”-tha Jovan Mitrevski, koordinator i grupit parlamentar të LSDM-së.

VMRO-DPMNE-ja nuk tregon nëse do të marrë ose jo pjesë në seancën ku do të diskutohen ndryshimet në Rregullore. Nuk mbështet ndryshimin e Rregullores pa konsensus.

Ne shikojmë përpjekjen që diçka të bëhet jashtë marrëveshjes konsensuale. Reagimet e grupeve parlamentare të opozitës i shihni. Arsyeja e vetme është se numri prej 62 deputetësh nuk është I mjaftueshëm për funksionimin e Kuvendit edhe në kushte normale dhe jo më në një situatë të këtillë”-pohoi Nikolla Micevski, koordinator i grupit parlamentar të VMRO-DPMNE-së.

Nëse votohen ndryshimet, partia e Mickoskit do t’i kontestojë në Gjykatën Kushtetuese.

Sigurisht. Nuk do të ishte gjë e mençur që diçka që është në kundërshtim me Kushtetutën ta lejojmë të kalojë ashtu”-tha Nikolla Micevski, koordinator i grupit parlamentar të VMRO-DPMNE-së.

Ndërkaq jozyrtarisht, nga koalicioni Aleanca për Shqiptarët dhe Alternativa mësojmë se do të marrin pjesë në seancë por janë në përgatitje të shumë amendamenteve. Qëllimi, sipas tyre, është që të pengohet miratimi i ndryshimeve.

Kreu i Kuvendit Talat Xhaferi propozoi ndryshimin e Rregullores së Kuvendit për t’u mundësuar votim “online” deputetëve që kanë vendim për izolim. Deri tani nuk dihet nëse për këtë do të nevojiten furnizime publike, sa do të kushtojë dhe sa do të zgjasë procedura e zbatimit, në rast se ndryshimet miratohen.

Fatlume Dervishi

Maqedoni

Me 23 shkurt aktgjykimi për rastin “Monstra” – Alsat

Published

on

Aktgjykimi për rastin “Montsra” është caktuar për me 23 shkurt, transmeton Alsat. Sot në gjykimin për rastin “Monstra” pala mbrojtëse paraqiti fjalët përfundimtare. Mbrojtja e të akuzuarve përsëriti qëndrimin se rasti është i montuar dhe se të akuzuarit nuk janë autorët e vërtetë të vrasjes së pesëfishtë në Liqenin e Smillkovës. Avokatët e viktimave nga ana tjetër kërkuan dënim maksimal për të akuzuarit, pasi siç thanë u dëshmuan veprat penale.


Continue Reading

Maqedoni

20 viktima dhe 350 raste të reja me COVID në 24 orët e fundit – Alsat

Published

on

Ministria e Shëndetësisë njofton se në 24 orët e fundit janë kryer 2 291 testime të dyshuara për Covid-19 dhe prej tyre 350 kanë rezultuar pozitivë me Koronavirus, ose 15% e testeve të bëra. Po ashtu në 24 orët e fundit kanë ndërruar jetë edhe 20 pacientë të tjerë, ndërsa janë shëruar 266 persona.

Continue Reading

Maqedoni

Ekspertët: Vodno të mbrohet me ligj të posaçëm, nuk mjafton shpallja si zonë e mbrojtur – Alsat

Published

on

Profesorët e Fakultetit të Pylltarisë nuk pajtohen që Vodno të shpallet zonë e mbrojtur. Kërkojnë shkallë më të lartë të mbrojtjes duke miratuar ligj të veçantë për Vodnon, përgatitjen e një plani hapësinor për malin, plan për menaxhim, me të cilin mali do ta mbrojë Shkupin.

Vodno duhet të mbrohet e jo të jetë zonë e mbrojtur. Për shkak se, funksioni kryesor i Vodnos është siguria, mbrojtja nga reshjet dhe vërshimet – deklaroi Makedonka Stojanovska- profesoreshë universitare.

Të kemi tampon sigurie afër kufirit me Planin e Përgjithshëm Urbanistik që të mbrohet në mënyrë rigoroze, çdo veprimtari e paligjshme atje të dënohet ekskluzivisht vetëm me burg, që të parandalohet kapadaillëku. E dimë që Vodno mbrohet nga ligji i miratuar në vitin 2004. Pastaj, është zonë e sigurisë, zonë për ta mbrojtur qytetin nga vërshimet. Është një zonë shumë e rëndësishme – u shpreh Ivan Blinkov- profesor universitar.

Organizatat joqeveritare gjithashtu kërkojnë që Vodno të mos shpallet zonë e mbrojtur, duke argumentuar se mali nuk do ta ketë mbrojtjen e nevojshme.

Në mënyrë që të shmangen ngjarjet si përmbytja e vitit 1952, të mos ndodhë rastësisht përsëri sikur që ndodhi në Stajkovcë në vitin 2016, tani në Vodno, në kohë të ndryshimit të klimës në të cilën jetojmë sot, ku shirat e rrëmbyeshëm do të jenë shumë më të shpeshta dhe intensive, ne nuk duhet të lejojmë vendim të tillë tani ku mbrojtja e vetme e Vodno do të jetë biodiversiteti – tha Tatjana Stojanovska, “E dua Vodnon”.

Sipas planit për të mbrojtur biodiversitetin, një pjesë e Vodnos duhet të menaxhohet nga qyteti i Shkupit.

Sa më shpejt të jetë e mundur, pas shpalljes, do të vendoset regjim për mbrojtjen e zonave të përcaktuara. Situata do të monitorohet, do të zhvillohet një plan menaxhimi kurse ne do të vazhdojmë të rrisim ndërgjegjësimin e publikut – deklaroi Nikolla Naumoski- shef kabineti në Qytetin e Shkupit.

Të gjitha këto qëndrime të ekspertëve janë shprehur në debatin publik të organizuar nga Ministria e Mjedisit mbi propozimin për të shpallur Vodnon zonë të mbrojtur.

Igor Stefanovski


Continue Reading

Trending