Connect with us

Showbiz

Michael Jordan dhuron dy milionë dollarë nga dokumentari i tij për të ushqyer amerikanët në nevojë gjatë pandemisë

Published

on

“The Last Dance” është dokumentari që tregon më së miri jetën e Michael Jordan si i shpallur gjashtë herë kampion i Chicago Bulls. Tani, disa të ardhura nga dokumentari fitues i Çmimit ‘Emmy’ do të shkojnë drejt pjatave të nxehta për të uriturit e kombit.

Të mërkurën, ai falënderoi kompaninë e veshjeve “Airness” për një dhuratë prej dy milionë dollarësh për organizatën, e cila vjen ndërsa pandemia po shtyn një numër të tepruar amerikanësh në sigurinë ushqimore, shkruan CNN.

“Në këto kohë sfiduese dhe në një vit vështirësie të paimagjinueshëm për shkak të COVID-19, është më e rëndësishme se kurrë të ndalosh dhe të falënderosh”, tha 14-herë fituesi i NBA All-Star në një status në Twitter.

“Unë jam krenar që po dhuroj të ardhura shtesë nga ‘The Last Dance’ për ‘Feeding America’ dhe bankat anëtare të saj të ushqimit në Carolinas dhe Chicago”, tha Jordan.

Dokumentari me 10 pjesë i ESPN për një nga basketbollistët më të mëdhenj në histori erdhi si një tërheqje e mirëpritur në muajin prill, afër fillimit të pandemisë.

“The Last Dance” solli qindra orë pamje që dokumentonin ngritjen e Bulls në dominimin total në vitet 1990, me një fokus të veçantë në sezonin 1997-1998, kur Jordan & Co fitoi të gjashtë tituj e fundit.

Seriali dokumentar debutoi në qershor, por pasi Covid-19 detyroi një pauzë në sezonin NBA dhe oferta të tjera sportive, ESPN ngriti lëshimin për të mbushur boshllëkun e programimit.

Koha e dhurimit të MJ është e shkëlqyeshme, pasi organizata ‘Feeding America’ paralajmëroi në fillim të këtij muaji se më shumë se 54 milionë amerikanë së shpejti mund të përballen me pasiguri ushqimore – një numër që rivalizon statistikat e recesionit.

Kjo është afërsisht 16 për qind e popullsisë, më shumë se 1 në 6 amerikanë. Shuma përfaqëson afërsisht 17 milionë më shumë njerëz sesa ishin të uritur para shpërthimit të coronavirusit, vlerëson ‘Feeding America’.

“Ajo që kemi parë ka qenë, për fat të keq, një nivel i qëndrueshëm i nevojës shumë të rritur që kur filloi pandemia”, tha Katie Fitzgerald, zyrtari kryesor operativ i organizatës jofitimprurëse.

“Rreth 40 për qind e njerëzve që po paraqiten për shpërndarjen e ushqimit nuk është dashur kurrë më parë të mbështeten në ndihmën ushqimore bamirëse”.

Në prill, Departamenti i Bujqësisë i SH.B.A.-së tha se kishte lënë mënjanë më shumë se 1.7 miliardë dollarë për të ndihmuar bankat e ushqimit në krizën e atëhershme. /Telegrafi/

Showbiz

Ylli i “Gilligan’s Island”, Dawn Wells ndërron jetë në moshën 82 vjeçare

Published

on

Dawn Wells, e cila luajti Mary Ann Summer, ka ndërruar jetë në moshën 82 vjeçare.

Ajo ka vdekur të mërkurën në mëngjes në Los Angeles nga COVID-19, sipas publicistit të saj.

Aktorja ka qenë e pranishme në “Gilligan’s Island” për tre sezone me radhë, nga 1964 deri në 1967.

Foto: NBC

Për rolin e Mary Ann, ajo mundi 350 aktore të tjera, përfshirë këtu Raquel Welch.

Wells ka qenë pjesë edhe e shumë filmave të tjerë si: “Silent But Deadly”, “Return to Boggy Creek”, “The Harlem Globetrotter”, “Super Sucker”, “American Christmas” etj.

Ylli amerikan po ashtu ka qenë e martuar me Larry Rosen nga 1962 deri në 1967. /Telegrafi/

Foto: Getty Images

Continue Reading

Showbiz

Nora Istrefi me biznes të ri

Published

on

Këngëtarja e njohur shqiptare, Nora Istrefi, ka korrur ndër vite suksese të mëdha në profesionin e saj.

Ajo përmes rrjeteve sociale ka bërë të ditur se ka hapur një biznes të ri, që është krejtësisht i ndryshëm nga ajo që ka bërë.

Krijuesja e hitit “Anna” ka njoftuar fansat për një studio të re për fotografi, duke qenë se ishte dëshirë e kamotshme.

Nora Istrefi (Foto: Instagram)

Ky është postimi i plotë i artistes Nora Istrefi (pa ndërhyrje):

“Duke mare per baze qe kam perfunduar fakultetin e dizajnit te modes ,gjithemone me mu ka flejt deshira per te bere edhe dicka ma shume se muzika !

Po e nisi kete vit te ri me nje bisnes te vogel qe lidhet ngushte me fushat e mia te jetes ,perkatesisht me fotografine!

Nisur nga vetja dhe Renee, e di qe cdo nene do deshironte nje set fotografik gjate shtatzanise, te foshjnes se posalindur, me foshjen por edhe me komplet familjen !

Jam munduar dhe po mundohem te krijoj skena te bukura me ekipen time, momente te paharushme per me te dashurit tone.. Shpresoj do ju pelqej dhe do gjeni imagjinaten tuaj ne setet tona dhe projektet ne vazhdimësi”. /Telegrafi/

Continue Reading

Showbiz

Vëllai i Dua Lipës feston ditëlindjen e 15-të, këngëtarja i bën një dedikim të veçantë

Published

on

Ditën e sotme (e mërkurë) feston ditëlindjen e 15-të vëllai i këngëtares Dua Lipa, Gjin Lipa.

Artistja shqiptare me këtë rast i ka bërë një dedikim të veçantë, ku ndërkohë ka zgjedhur edhe disa imazhe të tyre të përbashkëta të realizuara ndër vitesh.

25 vjeçarja në fotografitë që zgjodhi përfshihet edhe motra e Duas, Rina Lipa, e cila vite më parë ka bërë debutimin si fashioniste.

Foto: Instagram

“Urime ditëlindjen për vëllain tim të dashur, Gjin Lipa. 15! Ju jeni më qesharaku, më i miri, më i sjellëshmi e më i kujdesshmi dhe jam shumë krenare për ty. Të dua dhe jam shumë me fat të jem motra jote”, ka thënë ajo.

Urimet për të vëllain e Lipës nuk munguan as nga fansat që numëron në rrjete sociale, duke marrë parasysh që vetëm në Instagram ka mbi 57 milionë.

Dua ndërkaq këtë vit ka qenë mjaft aktive me projekte muzikore, madje në mes të pandemisë solli albumin e dytë “Future Nostalgia”.

Albumi u prit shumë mirë dhe thuajse të gjitha këngët janë shndërruar në hite e me miliona klikime në YouTube. /Telegrafi/

Continue Reading

Trending