Connect with us

Showbiz

Mbretëresha Elizabeta del për herë të parë nga izolimi pas shtatë muajsh – duket elegante me pallton e saj ngjyrë rozë

Published

on

Mbretëresha po kryen sot angazhimin e saj të parë publik jashtë një rezidence mbretërore në shtatë muaj, pasi për herë të fundit doli jashtë kur pandemia nuk kishte kapluar globin.

94-vjeçarja u bashkua me nipin e saj, Dukën e Kembrixhit në Laboratorin e Shkencës dhe Teknologjisë së Mbrojtjes (Dstl) në Porton Down afër Salisbury për të takuar shkencëtarët që ofrojnë mbështetje jetësore në përgjigjen e Mbretërisë së Bashkuar ndaj shpërthimit të virusit Covid-19.

Dyshja mbretërore po njiheshin gjithashtu me stafin e përfshirë në reagimin e shpejtë ndaj sulmit të helmimit Novichok në Salisbury në vitin 2018, shkruan DailyMail.

Është hera e parë që Mbretëresha ka ndërmarrë një dalje jashtë rezidencës mbretërore, jashtë familjes së saj të stafit të reduktuar – të quajtur HMS Bubble – për të kryer detyrat e saj si krere e shtetit që para periudhës së bllokimit.

Madhëria e saj fluturoi për në vendin e caktuar me një helikopter, ndërsa Princi William arriti me veturë.

Mbretëresha nderoi kapitenin Sir Tom Moore për mbledhjen e fondeve në korrik në zonën e Kalasë Windsor, ku ajo gjithashtu ruajti një mini-distancë shoqërore me njerëzit përreth.

Ajo kaloi periudhën e izolimit në rezidencën e Berkshire për sigurinë e saj, por ka qenë e zënë pas dyerve të mbyllura, duke kryer audienca telefonike, video-thirrje dhe duke shkruar letra zyrtare.

Masat paraprake të rritura të sigurisë u morën përpara vizitës për të mbrojtur Mbretëreshën kundër coronavirusit.

Të 48 personat që duhej të viheshin në kontakt të ngushtë me mbretëreshën dhe dukën u testuan për COVID-19 nga Dstl.

Grupet e vogla të atyre që morën pjesë në vizitën mbretërore u detyruan të qëndronin dy metra larg për shkak të distancimit shoqëror.

Mbretëresha arriti gjithashtu veçmas nga William.

Një zëdhënëse e Pallatit Buckingham tha: “Këshillat specifike janë kërkuar nga familja mjekësore dhe palët përkatëse, dhe të gjitha masat e nevojshme paraprake të marra, duke punuar ngushtë me Dstl”.

Por fejesa në Salisbury vjen mes një ringjalljeje të virusit, pasi vendi lufton me një valë të dytë dhe kufizime më të rrepta për disa zona.

Mbretëresha, djali i madh i së cilës është Princi i Uellsit ishte i infektuar me coronavirus në valën e parë të pandemisë COVID-19.

Ajo e siguroi vendin se virusi do të kapërcehej, duke u thënë njerëzve që ishin në izolim: “Ne do të takohemi përsëri”. /Telegrafi/

Showbiz

Ylli i “Gilligan’s Island”, Dawn Wells ndërron jetë në moshën 82 vjeçare

Published

on

Dawn Wells, e cila luajti Mary Ann Summer, ka ndërruar jetë në moshën 82 vjeçare.

Ajo ka vdekur të mërkurën në mëngjes në Los Angeles nga COVID-19, sipas publicistit të saj.

Aktorja ka qenë e pranishme në “Gilligan’s Island” për tre sezone me radhë, nga 1964 deri në 1967.

Foto: NBC

Për rolin e Mary Ann, ajo mundi 350 aktore të tjera, përfshirë këtu Raquel Welch.

Wells ka qenë pjesë edhe e shumë filmave të tjerë si: “Silent But Deadly”, “Return to Boggy Creek”, “The Harlem Globetrotter”, “Super Sucker”, “American Christmas” etj.

Ylli amerikan po ashtu ka qenë e martuar me Larry Rosen nga 1962 deri në 1967. /Telegrafi/

Foto: Getty Images

Continue Reading

Showbiz

Nora Istrefi me biznes të ri

Published

on

Këngëtarja e njohur shqiptare, Nora Istrefi, ka korrur ndër vite suksese të mëdha në profesionin e saj.

Ajo përmes rrjeteve sociale ka bërë të ditur se ka hapur një biznes të ri, që është krejtësisht i ndryshëm nga ajo që ka bërë.

Krijuesja e hitit “Anna” ka njoftuar fansat për një studio të re për fotografi, duke qenë se ishte dëshirë e kamotshme.

Nora Istrefi (Foto: Instagram)

Ky është postimi i plotë i artistes Nora Istrefi (pa ndërhyrje):

“Duke mare per baze qe kam perfunduar fakultetin e dizajnit te modes ,gjithemone me mu ka flejt deshira per te bere edhe dicka ma shume se muzika !

Po e nisi kete vit te ri me nje bisnes te vogel qe lidhet ngushte me fushat e mia te jetes ,perkatesisht me fotografine!

Nisur nga vetja dhe Renee, e di qe cdo nene do deshironte nje set fotografik gjate shtatzanise, te foshjnes se posalindur, me foshjen por edhe me komplet familjen !

Jam munduar dhe po mundohem te krijoj skena te bukura me ekipen time, momente te paharushme per me te dashurit tone.. Shpresoj do ju pelqej dhe do gjeni imagjinaten tuaj ne setet tona dhe projektet ne vazhdimësi”. /Telegrafi/

Continue Reading

Showbiz

Vëllai i Dua Lipës feston ditëlindjen e 15-të, këngëtarja i bën një dedikim të veçantë

Published

on

Ditën e sotme (e mërkurë) feston ditëlindjen e 15-të vëllai i këngëtares Dua Lipa, Gjin Lipa.

Artistja shqiptare me këtë rast i ka bërë një dedikim të veçantë, ku ndërkohë ka zgjedhur edhe disa imazhe të tyre të përbashkëta të realizuara ndër vitesh.

25 vjeçarja në fotografitë që zgjodhi përfshihet edhe motra e Duas, Rina Lipa, e cila vite më parë ka bërë debutimin si fashioniste.

Foto: Instagram

“Urime ditëlindjen për vëllain tim të dashur, Gjin Lipa. 15! Ju jeni më qesharaku, më i miri, më i sjellëshmi e më i kujdesshmi dhe jam shumë krenare për ty. Të dua dhe jam shumë me fat të jem motra jote”, ka thënë ajo.

Urimet për të vëllain e Lipës nuk munguan as nga fansat që numëron në rrjete sociale, duke marrë parasysh që vetëm në Instagram ka mbi 57 milionë.

Dua ndërkaq këtë vit ka qenë mjaft aktive me projekte muzikore, madje në mes të pandemisë solli albumin e dytë “Future Nostalgia”.

Albumi u prit shumë mirë dhe thuajse të gjitha këngët janë shndërruar në hite e me miliona klikime në YouTube. /Telegrafi/

Continue Reading

Trending