Connect with us

Sport

Maqedonia e Veriut-Kosova, përballja e sotme për të bërë histori

Published

on

Sonte në stadiumin ‘Tose Proeski’ në Shkup luhet ndeshja gjysmëfinale e Play Off të Ligës së Kombeve, mes Maqedonisë dhe Kosovës.

Përkundër mungesave të lojtarëve kryesor si Vedat Muriqi dhe Amir Rrahmani, te Kosova janë optimistë, dhe fitorja mbetet synimi i vetëm.

Për trajnerin e Kosovës, Bernard Challandes kjo sfidë me Maqedoninë e Veriut është më shumë se një ndeshje futbolli.

‘Për mendimin tim nuk bëhet fjalë vetëm për një ndeshje kualifikuese, është diçka tjetër sepse jemi në Kosovë, në shtetin e ri të Kosovës dhe skuadra e futbollit është shumë e rëndësishme për këtë vend dhe njerëzit e saj. Kemi parë që shumë lojtarë kanë nënshkruar kontrata favorizuese me klube të mirë, por ata nuk duhet të harrojnë kurrë rrënjët e Kosovës dhe çfarë do të thotë të luash me fanelën e Kosovës’- tha Challandes.

Përkundër mungesave, trajneri i kombëtares së Kosovës i beson këtij formacioni të mundshëm: Muric, Vojvoda, Aliti, Dreshevic, Kololli, Berisha, Shala, Zhegrova, Celina, Zeneli, Nuhiu.

Trajneri i Maqedonisë së Veriut Igor Angelovski tha se lojtarët e tij duhet të kenë kujdes dhe ta respektojnë Kosovën.

“Kjo është një ndeshje historike për futbollin e Maqedonisë së Veriut, sepse ne nuk kemi qenë kurrë deri në këtë fazë. Duhet ta respektojmë Kosovën dhe të kemi kujdes ngase ata treguan kualitetet e tyre gjatë kualifikimeve. Por, kemi besim tek skuadra jonë. Unë shpresoj të arrijmë në finale. Kjo është një mundësi e artë për ne. I sigurojë tifozët tanë se do të japim maksimumin për të fituar”, theksoi Angelovski.

Ndeshja mes Maqedonisë dhe Kosovës luhet me fillim nga ora 20:45. Kjo ndeshje fillimisht ka pasur të luhet në muajin mars, por shpërthimi i COVID-19, ka bërë që ndeshja të shtyhet deri më datën 8 tetor. Fituesi i këtij takimi, në gjysmëfinale luan ndaj fituesit të sfidës tjetër, Gjeorgji – Bjellorusi. (INA)

Alsat

Click to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Sport

Ronaldo pritet të rinovojë me Juventusin deri në vitin 2023

Published

on

Juventusi thuhet se është i përgatitur të rinovojë me Cristiano Ronaldon dhe ylli portugez mund të nënshkruajë një kontratë të re të vlefshme deri në qershor të vitit 2023.

Ronaldo mbush 36 vjeç nesër (e premte) dhe gazeta Tuttosport pretendon se ndihet gjithnjë e më shumë në qendër të ekipit të trajnerit Andrea Pirlo.

Hipoteza e një zgjatje të kontratës merr formë, pasi sulmuesi i Bianconerëve ka shënuar 22 gola në 23 ndeshje konkurruese këtë sezon.

Zonja e Vjetër është në epërsi 2-1 pas ndeshjes së parë kundër Interit në Coppa Italia, për t’u përballur me FC Porto në 16-tën e fundit të Ligës së Kampionëve dhe aktualisht shtatë pikë prapa liderit të Ligës Milan me një lojë në dorë.

Marrëveshja aktuale e Ronaldos skadon në qershor të 2022, por veterani thuhet se ka qenë mjaft i rëndësishëm për t’u shpërblyer me një marrëveshje të re me klubin Torino.

Ndryshe, Ronaldo u transferua te Juventusi në verën e vitit 2018 për 100 milionë euro, ndërsa deri më tani ka shënuar 87 gola në 112 paraqitje.

Alsat

Continue Reading

Sport

Barça u kualifikua në shtesë, Koeman: E pabesueshme, me këtë karakter edhe në La Liga

Published

on

Barça u kualifikua në shtesë, Koeman: E pabesueshme, me këtë karakter edhe në La Liga – Iliria News Agency

Alsat

Continue Reading

Sport

Bardhi me Levanten kualifikohen në gjysmëfinale të Kupës së Mbretit

Published

on

Enis Bardhi me skuadrën e tij Levanten janë kualifikuar në gjysmëfinale të Kupës së Mbretit, pasi sonte pas 120 minutave lojë arritën të eliminojnë Viljarealin me rezultat minimal 1:0.

Koha e rregullt u mbyll me barazim pa gola, ndërsa u deshën plus më shumë 30 minuta shtesë që Levante të gjejë golin e fitores dhe të kualifikimit përmes Roxherit.

Reprezentuesi i Maqedonisë së Veriut e nisi ndeshjen nga fillimi dhe luajti për plot 120 minuta.

Alsat

Continue Reading

Trending