Connect with us

Maqedoni

Maqedoni-Bullgari, mblidhet Komisioni në përpjekje për kapërcimin e dallimeve

Published

on


Komisioni i përbashkët i ekspertëve të Maqedonisë së Veriut dhe Bullgarisë, në takim dyditor në Shkup, për t’i diskutuar dallimet rreth historisë. Nën presion politik për kompromis deri më 10 nëntor, si kusht që Sofja të mos e bllokojë fillimin e negociatave mes Shkupit e BE-së, nga komisioni priten rezultate konkrete lidhur me ngjarjet e shekullit 19 dhe fillimit të shekullit 20, lëvizjet kulturore e politike të asaj periudhe dhe në veçanti figurës së Goce Dellçevit. Priten rezultate konkrete edhe në çështjen e librave të historisë për filloristët, ndërsa në takimet e deritanishme komisioni ka arritur marrëveshje për 5 figura historike, edhe atë: Sh. Kirilin dhe Metodin, Sh. Klimentin, Sh. Naum i Ohrit, Car Samoili dhe Grigor Përliçevin. Ministri i Jashtëm, Osmani inkurajoi historianët të përafrojnë qëndrimet, në mënyrë që përfundimisht politikanët e dy vendeve t’iu japin fund dilemave eventuale të mbetura. Sipas tij, mos fillimi i negociatave me BE-në në dhjetor, do të ishte dështim si për Procesin e Berlinit, ashtu edhe për Unionin.

Çdo konsensus që do ta arrijë komisioni, vetëm do të na lirojë nga energjia negative dhe do të na afrojë. Jemi anëtare e NATO-s, kemi vendim për fillim të negociatave me BE-në dhe absolutisht duhet të kemi vetëbesim rreth atyre që i vlerësojmë si vlera dhe atë që duhet ta kalojmë. Nuk ka arsye për t’u frikësuar. Nuk duhet të lejojmë emocione, agjenda të politikës ditore, recidivë të së kaluarës, ndërtim të ndjenjave anti-bullgare, këto dëmtojnë procesin – tha Bujar Osmani, Ministër i Jashtëm.

Ndryshe, kryeministri dhe kryediplomatja bullgare, Borisov e Zaharieva së fundmi thanë se Shkupi nuk mund ta vazhdojë rrugën drejt BE-së, nëse deri më 10 nëntor nuk arrin kompromis me Sofjen për gjuhën maqedonase dhe historinë e përbashkët. Ndërsa Brukseli pret të dyfishohen përpjekjet për tejkalimin e dallimeve, në mënyrë që negociatat të fillojnë deri në fund të vitit.

Anesa Saliu

Maqedoni

Me 23 shkurt aktgjykimi për rastin “Monstra” – Alsat

Published

on

Aktgjykimi për rastin “Montsra” është caktuar për me 23 shkurt, transmeton Alsat. Sot në gjykimin për rastin “Monstra” pala mbrojtëse paraqiti fjalët përfundimtare. Mbrojtja e të akuzuarve përsëriti qëndrimin se rasti është i montuar dhe se të akuzuarit nuk janë autorët e vërtetë të vrasjes së pesëfishtë në Liqenin e Smillkovës. Avokatët e viktimave nga ana tjetër kërkuan dënim maksimal për të akuzuarit, pasi siç thanë u dëshmuan veprat penale.


Continue Reading

Maqedoni

20 viktima dhe 350 raste të reja me COVID në 24 orët e fundit – Alsat

Published

on

Ministria e Shëndetësisë njofton se në 24 orët e fundit janë kryer 2 291 testime të dyshuara për Covid-19 dhe prej tyre 350 kanë rezultuar pozitivë me Koronavirus, ose 15% e testeve të bëra. Po ashtu në 24 orët e fundit kanë ndërruar jetë edhe 20 pacientë të tjerë, ndërsa janë shëruar 266 persona.

Continue Reading

Maqedoni

Ekspertët: Vodno të mbrohet me ligj të posaçëm, nuk mjafton shpallja si zonë e mbrojtur – Alsat

Published

on

Profesorët e Fakultetit të Pylltarisë nuk pajtohen që Vodno të shpallet zonë e mbrojtur. Kërkojnë shkallë më të lartë të mbrojtjes duke miratuar ligj të veçantë për Vodnon, përgatitjen e një plani hapësinor për malin, plan për menaxhim, me të cilin mali do ta mbrojë Shkupin.

Vodno duhet të mbrohet e jo të jetë zonë e mbrojtur. Për shkak se, funksioni kryesor i Vodnos është siguria, mbrojtja nga reshjet dhe vërshimet – deklaroi Makedonka Stojanovska- profesoreshë universitare.

Të kemi tampon sigurie afër kufirit me Planin e Përgjithshëm Urbanistik që të mbrohet në mënyrë rigoroze, çdo veprimtari e paligjshme atje të dënohet ekskluzivisht vetëm me burg, që të parandalohet kapadaillëku. E dimë që Vodno mbrohet nga ligji i miratuar në vitin 2004. Pastaj, është zonë e sigurisë, zonë për ta mbrojtur qytetin nga vërshimet. Është një zonë shumë e rëndësishme – u shpreh Ivan Blinkov- profesor universitar.

Organizatat joqeveritare gjithashtu kërkojnë që Vodno të mos shpallet zonë e mbrojtur, duke argumentuar se mali nuk do ta ketë mbrojtjen e nevojshme.

Në mënyrë që të shmangen ngjarjet si përmbytja e vitit 1952, të mos ndodhë rastësisht përsëri sikur që ndodhi në Stajkovcë në vitin 2016, tani në Vodno, në kohë të ndryshimit të klimës në të cilën jetojmë sot, ku shirat e rrëmbyeshëm do të jenë shumë më të shpeshta dhe intensive, ne nuk duhet të lejojmë vendim të tillë tani ku mbrojtja e vetme e Vodno do të jetë biodiversiteti – tha Tatjana Stojanovska, “E dua Vodnon”.

Sipas planit për të mbrojtur biodiversitetin, një pjesë e Vodnos duhet të menaxhohet nga qyteti i Shkupit.

Sa më shpejt të jetë e mundur, pas shpalljes, do të vendoset regjim për mbrojtjen e zonave të përcaktuara. Situata do të monitorohet, do të zhvillohet një plan menaxhimi kurse ne do të vazhdojmë të rrisim ndërgjegjësimin e publikut – deklaroi Nikolla Naumoski- shef kabineti në Qytetin e Shkupit.

Të gjitha këto qëndrime të ekspertëve janë shprehur në debatin publik të organizuar nga Ministria e Mjedisit mbi propozimin për të shpallur Vodnon zonë të mbrojtur.

Igor Stefanovski


Continue Reading

Trending