Connect with us

Showbiz

Legjenda e muzikës ‘country’, Jerry Jeff Walker vdes në moshën 78 vjeçare

Published

on

Jerry Jeff Walker, një këngëtar dhe kompozitor i muzikës ‘country’, i njohur për shkrimin e hitit “Mr. Bojangles”, ka vdekur në moshën 78 vjeçare.

Vdekja e Walker u konfirmua për Fox News të shtunën nga ish-zëdhënësi i tij, John T. Davis.

Davis tha se Jerry vdiq të premten pas një beteje me kancerin e fytit dhe sëmundjeve të lidhura ‘për disa vjet’.

Jerry Jeff Walker (Foto: Getty Images)

Ai ishte i njohur më së shumti për “Mr. Bojangles”, të cilin e shkroi pasi u takua me një interpretues në New Orleans në 1965, sipas një nekrologjie të marrë nga Fox News.

Familja e tij ka vendosur të mos bëjë një deklaratë në këtë kohë, tha ish-zëdhënësi i tij.

“Mr. Bojangles” është regjistruar dhe interpretuar nga një numër i madh muzikor, duke përfshirë Bob Dylan, Harry Belafonte, King Curtis, Dolly Parton, Nitty Gritty Dirt Band dhe Nina Simone.

Jerry Jeff Walker (Foto: Getty Images)

Lindur Ronald Clyde Crosby më 16 mars 1942, në Oneonta, N.Y., Walker ishte një fëmijë i vetëm i rritur nga babai i tij Mel dhe nëna Alma.

Ai filloi të krijonte muzikë si adoleshent para se thuhet se u bashkua me Gardën Kombëtare pasi mbaroi shkollën e mesme. Ylli i ‘country’ gjithashtu jetoi në Florida Keys dhe në New Orleans, ku mori emrin e tij artistik.

Jerry Jeff ka lënë pas gruan e tij prej 46 vjetësh, Susan Walker, një djalë, Django dhe një vajzë, Jessie. /Telegrafi/

Jerry Jeff Walker (Foto: Getty Images)