Connect with us

Maqedoni

“Kovid-19”, Filipçe: Nuk ka nevojë për masa kufizuese

Published

on


Tani për tani, nuk ka nevojë për masa të reja kufizuese, por nëse paraqitet nevoja, strategjia është që ato të synohen në lagje, komuna ose qytete të caktuara. Ky qëndrim i ministrit të Shëndetësisë, Venko Filipçe vjen tre ditë pas deklaratës së presidentit Stevo Pendarovski i cili tha se nuk mbështet masa të reja kufizuese kundër Kovid-19. Filipçe thotë se për momentin nuk ka vatra nga ku rrezikohet përhapje e pakontrolluar.

“Hapi i parë do të ishte masa më të buta kufizuese, ne njoftuam kufizimin e tubimeve publike, d.m.th një ndalim të plotë në disa komuna dhe rajone, me të cilin mënyra e transmetimit të virusit, i cili duhet të ndalet me kufizime të tilla. Më tej, maska në ambient të hapur të jetë e detyrueshme për të gjithë, tani për tani jo, por në periudhën e vjeshtës dhe dimrit kur njerëzit kanë nevojë të mbrohen nga ftohjet dhe gripi sezonal”, deklaroi Venko Filpçe, Ministër i Shëndetësisë.

Qendrat e disperzuara për Kovid-19 të paralajmëruara prej kohësh në 16 qytete të vendit po vonojnë, sepse edhe kredia nga Banka Botërore vonon gjithashtu.

“Në të kaluarën ata synonin ti ndanin plotësisht fizikisht pacientët me kovid, të njëjtat ekipe infektologësh dhe infermierësh të plotësuara me sistemin e rotacionit, dhe mjekët e rinj që duan të punojnë në këtë profesion, do të shpërndahen në ato qendra të kovidit”, u shpreh Venko Filpçe, Ministër i Shëndetësisë.

Ndërkohë, ende vazhdojnë analizat e brendshme që i bëjnë spitalet dhe klinikat mbi vdekshmërinë dhe tendencat e ardhshme të virusit korona. Vetëm ajo nga Klinika e Sëmundjeve Infektive është në fazën përfundimtare. Këto rezultate do të përdoren për të bërë analizën e qasjes, efekteve, terapinë dhe kohën e mbërritjes në spital në mënyrë që autoritetet shëndetësore të dinë se si të vazhdojnë të menaxhojnë situatën.

Alsat

Maqedoni

Me 23 shkurt aktgjykimi për rastin “Monstra” – Alsat

Published

on

Aktgjykimi për rastin “Montsra” është caktuar për me 23 shkurt, transmeton Alsat. Sot në gjykimin për rastin “Monstra” pala mbrojtëse paraqiti fjalët përfundimtare. Mbrojtja e të akuzuarve përsëriti qëndrimin se rasti është i montuar dhe se të akuzuarit nuk janë autorët e vërtetë të vrasjes së pesëfishtë në Liqenin e Smillkovës. Avokatët e viktimave nga ana tjetër kërkuan dënim maksimal për të akuzuarit, pasi siç thanë u dëshmuan veprat penale.


Continue Reading

Maqedoni

20 viktima dhe 350 raste të reja me COVID në 24 orët e fundit – Alsat

Published

on

Ministria e Shëndetësisë njofton se në 24 orët e fundit janë kryer 2 291 testime të dyshuara për Covid-19 dhe prej tyre 350 kanë rezultuar pozitivë me Koronavirus, ose 15% e testeve të bëra. Po ashtu në 24 orët e fundit kanë ndërruar jetë edhe 20 pacientë të tjerë, ndërsa janë shëruar 266 persona.

Continue Reading

Maqedoni

Ekspertët: Vodno të mbrohet me ligj të posaçëm, nuk mjafton shpallja si zonë e mbrojtur – Alsat

Published

on

Profesorët e Fakultetit të Pylltarisë nuk pajtohen që Vodno të shpallet zonë e mbrojtur. Kërkojnë shkallë më të lartë të mbrojtjes duke miratuar ligj të veçantë për Vodnon, përgatitjen e një plani hapësinor për malin, plan për menaxhim, me të cilin mali do ta mbrojë Shkupin.

Vodno duhet të mbrohet e jo të jetë zonë e mbrojtur. Për shkak se, funksioni kryesor i Vodnos është siguria, mbrojtja nga reshjet dhe vërshimet – deklaroi Makedonka Stojanovska- profesoreshë universitare.

Të kemi tampon sigurie afër kufirit me Planin e Përgjithshëm Urbanistik që të mbrohet në mënyrë rigoroze, çdo veprimtari e paligjshme atje të dënohet ekskluzivisht vetëm me burg, që të parandalohet kapadaillëku. E dimë që Vodno mbrohet nga ligji i miratuar në vitin 2004. Pastaj, është zonë e sigurisë, zonë për ta mbrojtur qytetin nga vërshimet. Është një zonë shumë e rëndësishme – u shpreh Ivan Blinkov- profesor universitar.

Organizatat joqeveritare gjithashtu kërkojnë që Vodno të mos shpallet zonë e mbrojtur, duke argumentuar se mali nuk do ta ketë mbrojtjen e nevojshme.

Në mënyrë që të shmangen ngjarjet si përmbytja e vitit 1952, të mos ndodhë rastësisht përsëri sikur që ndodhi në Stajkovcë në vitin 2016, tani në Vodno, në kohë të ndryshimit të klimës në të cilën jetojmë sot, ku shirat e rrëmbyeshëm do të jenë shumë më të shpeshta dhe intensive, ne nuk duhet të lejojmë vendim të tillë tani ku mbrojtja e vetme e Vodno do të jetë biodiversiteti – tha Tatjana Stojanovska, “E dua Vodnon”.

Sipas planit për të mbrojtur biodiversitetin, një pjesë e Vodnos duhet të menaxhohet nga qyteti i Shkupit.

Sa më shpejt të jetë e mundur, pas shpalljes, do të vendoset regjim për mbrojtjen e zonave të përcaktuara. Situata do të monitorohet, do të zhvillohet një plan menaxhimi kurse ne do të vazhdojmë të rrisim ndërgjegjësimin e publikut – deklaroi Nikolla Naumoski- shef kabineti në Qytetin e Shkupit.

Të gjitha këto qëndrime të ekspertëve janë shprehur në debatin publik të organizuar nga Ministria e Mjedisit mbi propozimin për të shpallur Vodnon zonë të mbrojtur.

Igor Stefanovski


Continue Reading

Trending