Connect with us

Sport

Kosova, para sfidës historike dhe gjasat për fitore – SHKUPI

Published

on

Përfaqësuesja e Kosovës do të luajë ‘ndeshjen e jetës’ në Shkup ndaj Maqedonisë së Veritur në kuadër të gjysmëfinales së ‘Play-Offit’ në Ligën e Kombeve.

– Advertisment –

Në Shkup pritet një ndeshje e vështirë, e cila do të ofrojë një luftë shumë e madhe. Sipas lojtarëve të disponueshëm, formës dhe fushës në shtëpi, Maqedonia ka një avantazh për të fituar.

Arsyeja? Fakti që Kosova nuk ka fituar pesë ndeshje radhazi. Për ata që nuk besojnë, mund të provoni me 2-3 gola, një opsion që duket realist nëse shikoni takimet e fundit të të dy skuadrave. Te Maqedonia mungesa e vetme do të jetë Elif Elmas, i cili është zëvendësuar me Ferhan Hasanin e HJK Helsinkit dhe shqiptari nga Tetova është në formë të mrekullueshme.

“Dardanët” kanë udhëtuar drejt Shkupit për përballjen e madhe ndaj Maqedonisë së Veriut. Sot, ata do të përballen me përfaqësuesen fqinje në stadiumin “Tose Proeski” me fillim nga ora 20:45 për një vend në finalen e ‘Play-Offit’ në Ligën e Kombeve.

Ekipi i drejtuar nga përzgjedhësi Bernard Shalland ka shumë mungesa për këtë përballje, pasi mungojnë yje si Vedat Muriqi, Milot Rashica, Hekuran Kryeziu, Amir Rrahmani dhe Samir Ujkani.

Përveç tyre, mungojnë edhe lojtarë tjerë si Besar Halimi, Idriz Voca dhe Bernard Berisha, i cili nuk është ftuar.

Megjithatë, Shalland dhe lojtarët janë gati për këtë përballje të madhe dhe optimizmi është i madh në taborin e “Dardanëve”.

Alsat

Click to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Sport

Ronaldo pritet të rinovojë me Juventusin deri në vitin 2023

Published

on

Juventusi thuhet se është i përgatitur të rinovojë me Cristiano Ronaldon dhe ylli portugez mund të nënshkruajë një kontratë të re të vlefshme deri në qershor të vitit 2023.

Ronaldo mbush 36 vjeç nesër (e premte) dhe gazeta Tuttosport pretendon se ndihet gjithnjë e më shumë në qendër të ekipit të trajnerit Andrea Pirlo.

Hipoteza e një zgjatje të kontratës merr formë, pasi sulmuesi i Bianconerëve ka shënuar 22 gola në 23 ndeshje konkurruese këtë sezon.

Zonja e Vjetër është në epërsi 2-1 pas ndeshjes së parë kundër Interit në Coppa Italia, për t’u përballur me FC Porto në 16-tën e fundit të Ligës së Kampionëve dhe aktualisht shtatë pikë prapa liderit të Ligës Milan me një lojë në dorë.

Marrëveshja aktuale e Ronaldos skadon në qershor të 2022, por veterani thuhet se ka qenë mjaft i rëndësishëm për t’u shpërblyer me një marrëveshje të re me klubin Torino.

Ndryshe, Ronaldo u transferua te Juventusi në verën e vitit 2018 për 100 milionë euro, ndërsa deri më tani ka shënuar 87 gola në 112 paraqitje.

Alsat

Continue Reading

Sport

Barça u kualifikua në shtesë, Koeman: E pabesueshme, me këtë karakter edhe në La Liga

Published

on

Barça u kualifikua në shtesë, Koeman: E pabesueshme, me këtë karakter edhe në La Liga – Iliria News Agency

Alsat

Continue Reading

Sport

Bardhi me Levanten kualifikohen në gjysmëfinale të Kupës së Mbretit

Published

on

Enis Bardhi me skuadrën e tij Levanten janë kualifikuar në gjysmëfinale të Kupës së Mbretit, pasi sonte pas 120 minutave lojë arritën të eliminojnë Viljarealin me rezultat minimal 1:0.

Koha e rregullt u mbyll me barazim pa gola, ndërsa u deshën plus më shumë 30 minuta shtesë që Levante të gjejë golin e fitores dhe të kualifikimit përmes Roxherit.

Reprezentuesi i Maqedonisë së Veriut e nisi ndeshjen nga fillimi dhe luajti për plot 120 minuta.

Alsat

Continue Reading

Trending