Connect with us

Shendetsi

Hulumtim i pabesueshëm: Truri i njeriut mund t’i parashikojë gjërat pak milisekonda para se të ndodhin

Published

on

A keni pasur ndonjëherë ndjenjën që tërësisht keni parashikuar diçka pak para se të ndodhte ajo gjë?

Nuk është fjala për superfuqi, por për mekanizmin e trurit i cili u mundëson njerëzve të jenë shumë më të suksesshëm, transmeton Telegrafi.

Hulumtuesit e Universitetit të Kalifornisë Barkeley kanë studiuar se si njerëzit mund t’i parashikojnë disa gjëra në jetë dhe kanë zbuluar që truri i ka dy mekanizma për matje të kohës, të cilët mundësojnë parashikime afatshkurtra, shkruan IFL Science.

Truri i njeriut ka dy “orë” të brendshme që parashikojnë të ardhmen tonë të menjëhershme.
Në këtë përfundim ka dalë një studim i ri nga Universiteti i Kalifornisë, Berkeley, i cili sugjeron se lidhjet tona nervore parashikojnë milisekondat e ardhshme.

Një nga “orët” mbështetet në përvojat e kaluara, ndërsa tjetra varet nga ritmi, por të dyja janë vendimtare për mënyrën se si ne e “lundrojmë” botën.

Këto orë të inkorporuara u lejojnë njerëzve të dinë se kur duhet ta shtypni pedalin e përshpejtuesit në një makinë para se drita të jetë e gjelbër dhe funksioni njohës së kohëzgjatjes na lejon gjithashtu të dimë saktësisht se kur duhet të nisim të këndojmë gjatë një kënge.

Dy “orët” e brendshme u zbuluan pasi ekspertët studiuan saktësinë e kohës paraprake mes njerëzve me sëmundjen e Parkinsonit.

Për më tepër, rezultatet e tyre sugjerojnë se nëse një nga këto orë nervore është gabim, tjetra mund të marrë kontrollin automatikisht.

“Ne kemi treguar se pacientët me degjenerim cerebral kanë një çrregullim në përdorimin e shenjave jo-ritmike, ndërsa ata me degjenerim të ganglioneve bazale të shoqëruara me sëmundjen e Parkinsonit kanë një çrregullim në përdorimin e shenjave ritmike”, tha autori i studimit, Richard Ivri.

Gjetjet e studimit, të publikuara online në revistën “Proceedings of the National Academy of Sciences”, ofrojnë një perspektivë të re rreth asaj se si njerëzit llogarisin kur ta bëjnë një lëvizje. /Telegrafi/

Click to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Shendetsi

Shkencëtarët u kanë dhënë përgjigje përfundimtare prindërve: Përse bebet na buzëqeshin

Published

on

Pak gjëra në jetë ofrojnë aq shumë lumturi sa buzëqeshja e parë e një bebeje

Sipas një studimi të shkencëtarëve të Kalifornisë nga Universiteti i San Diegos, foshnjat duket se e kuptojnë në mënyrë të përsosur se si duam që ato të na bëjnë të lumtur.

Shkencëtarët pohojnë se foshnjat me vetëdije qeshin me nënat e tyre, sepse ato presin që nënat t’ua kthejnë me të njëjtën shprehje të fytyrës.

Në të vërtetë, bebet e vendosin këtë lloj komunikimi me nënën, sepse e duan ta shohin se si buzëqesh, transmeton Telegrafi.

Bebet kanë treguar sjellje specifike kur nënat e tyre kanë buzëqeshur në krahasim me sjelljen kur kanë pasur shprehje serioze të fytyrës.

Bebet u kanë buzëqeshur nënave kur nënat duke i shikuar drejt në sy kanë buzëqeshur, gjë që shkencëtarët edhe e kanë pritur.

Në një situatë kur nënat e buzëqeshura tashmë (nga më të hershmet) i janë kthyer foshnjës së tyre, ka ndodhur e kundërta: foshnjat nuk ua kanë kthyer gjestin.

Në të vërtetë, bebet kanë kthyer qeshjen vetëm kur ajo ka qenë spontane dhe ekskluzivisht e drejtuar dhe e dedikuar atyre.

Shkencëtarët të cilët zhvilluan eksperimentin gjithashtu konfirmuan se është e nevojshme të luani me foshnjat, në mënyrë që ato të buzëqeshin.

Studimet kanë treguar prej kohësh që fëmijët mësojnë duke imituar. Perceptimi i tyre është shumë i mprehtë që nga mosha e hershme dhe gjithçka që bëhet me ta zgjon te fëmija përgjigje neurologjike.

Pra, nëse bebja sheh që nëna është e lumtur derisa e shikon atë, do ta kopjojë, nëse të rriturit me dorë marrin lodrën, të njëjtën gjë do ta bëjë edhe fëmija. /Telegrafi/

Continue Reading

Shendetsi

COVID-19: Pse duhet t’i lani duart gjashtë deri në dhjetë herë në ditë

Published

on

Larja e duarve është një nga mënyrat më të mira për të mbrojtur veten dhe të afërmit nga sëmundjet. Është një mësim mjaft i thjeshtë që marrin edhe shumica e nxënësve të klasave të para – lani duart siç duhet, me sapun. Tani, është parë si një nga mënyrat për të mposhtur COVID-19.

Këto kohë coronavirusi, bota i ka kushtuar një rëndësi të madhe larjes së duhur të duarve. Na kujton se një nga mënyrat më efektive për të ndaluar përhapjen e një sëmundjeje është gjithashtu një nga më të thjeshtat.

Kur coronavirusi shpërtheu për herë të parë në skenën globale, la miliarda njerëz të mbyllur në shtëpi. Dihej pak për të dhe mënyrat për t’u marrë me të. Sidoqoftë, një mënyrë për ta mposhtur është brenda një mundësie të lehtë: Lani duart siç duhet. Është një nga rekomandimet e para të Organizatës Botërore të Shëndetësisë (OBSH) për të mposhtur virusin, shkruan Gulf News.

Kjo këshillë vazhdon deri më sot. Edhe para COVID-19, është një nga mënyrat më të rëndësishme për të luftuar transmetimin e infeksioneve.

Sot ( e enjte) me 15 tetor, shënohet Dita Globale e Larjes së Duarve.

Çfarë është dita globale e larjes së duarve?

Larja e duarve është një pjesë e rëndësishme e jetës sonë të përditshme, saqë i kushtohet një ditë e tërë. Çdo vit më 15 tetor, bota feston Ditën Globale të Larjes së Duarve. Këtë vit, me pandeminë COVID-19 që luan një rol kaq të madh në jetën tonë, Dita Globale e Larjes së Duarve ka më shumë kuptim tani sesa ka pasur më parë. Tema e Ditës Globale të larjes së duarve 2020 është “Higjiena e duarve për të gjithë”, e cila është një ditë që përqendrohet në ngritjen e vetëdijes për vënien e ujit dhe sapunit në dispozicion globalisht, veçanërisht në vendet publike, shkolla dhe institucionet e kujdesit shëndetësor.

Sa herë në ditë duhet të lani duart tuaja?

Gjashtë deri në dhjetë herë në ditë.

Sipas statistikave, larja e duarve mbi gjashtë herë në ditë ka qenë e lidhur me rrezik më të ulët të infeksionit. Një studim i kryer nga ‘University College London’ (UCL) botuar në Wellcome Open Research tregoi provat e para empirike që larja e rregullt e duarve mund të zvogëlojë rrezikun personal të marrjes së infeksionit coronavirus. Ajo mbështetet në të dhëna nga tri grupe të njëpasnjëshme të dimrit (2006 deri në 2009) të studimit “Flu Watch” në mbarë Mbretërinë e Bashkuar, kryesuar nga Sarah Beale, një studiuese e doktoratës dhe autorja e parë mbi studimin.

“Duke qenë se COVID-19 duket se demonstron mekanizma të ngjashëm transmetimi me virusët sezonalë, këto zbulime mbështesin mesazhe të qarta të shëndetit publik rreth efekteve mbrojtëse të larjes së duarve gjatë pandemisë”, tha Beale.

Kur janë momentet kryesore për të larë duart?

Ju mund të ndihmoni veten dhe të dashurit tuaj të qëndrojnë të shëndetshëm duke larë duart shpesh, veçanërisht gjatë këtyre kohërave kryesore kur ka të ngjarë të merrni dhe përhapni mikrobe:

  • Para, gjatë dhe pas përgatitjes së ushqimit

  • Para se të hani ushqim

  • Para dhe pas kujdesit për dikë në shtëpi që është i sëmurë me të vjella ose diarre

  • Para dhe pas trajtimit të një prerjeje ose plage

  • Pas përdorimit të tualetit

  • Pas ndërrimit të pelenave ose pastrimit të një fëmije që ka përdorur tualetin

  • Pas fryrjes së hundës, kollitjes ose teshtitjes

  • Pasi të keni prekur një kafshë, ushqim për kafshë ose mbeturina kafshësh

  • Pas prekjes së plehrave

Pra, pavarësisht nëse ka apo jo një virus, gjithmonë duhet të lani duart. /Telegrafi/

Continue Reading

Shendetsi

Studimi i ri tregon se trupi ka imunitet ndaj coronavirusit për disa muaj

Published

on

Tre raporte të reja tregojnë se imuniteti i coronavirusit mund të zgjasë për muaj – dhe ndoshta edhe më gjatë.

Gjetjet sugjerojnë që shumë, nëse jo shumica, njerëz që shërohen nga infeksioni janë të mbrojtur për të paktën një periudhë kohe. Ata gjithashtu sugjerojnë se vaksina e re mund të jetë në gjendje të mbrojë njerëzit për më shumë se vetëm disa javë, raporton CNN.

Një studim zbuloi se njerëzit prodhojnë antitrupa që mbrojnë kundër infeksionit dhe zgjasin të paktën pesë deri në shtatë muaj, transmeton Telegrafi.

“Ne konkludojmë se antitrupat neutralizuese prodhohen në mënyrë të qëndrueshme për të paktën 5-7 muaj pas infektimit me SARS-CoV-2”, tha për CNN-in, Deepta Bhattacharya, imunobiologe e Universitetit të Kolegjit të Mjekësisë së Arizonës.

Qelizat B që krijon antitrupa, pjekën në ato që quhen qelizat plazmatike, tha Bhattacharya. “Në përgjithësi, ju merrni një ton plazma qelizash jetëshkurtra”, tha ai.

“Ata prodhojnë një ton antitrupash”. Por këto nuk janë antitrupa që bëjnë shumë për të mbrojtur trupin nga virusi. Ekipi ka testuar afër 30 mijë njerëz dhe ka shikuar disa që janë testuar dy-tre herë.

Një ekip kanadez përdori teste të pështymës dhe kishte gjetje të ngjashme. Pacientët e tyre kishin antitrupa IgG që zgjatën deri në 115 ditë pasi kishin zhvilluar simptomat e para. /Telegrafi/

Continue Reading

Trending