Connect with us

Sport

Formacionet e mundshme që priten nga Koeman dhe Zidan

Published

on

Barcelona do të presë sot pasdite Realin e Madridit në një El Clasico të pazakontë, që do të luhet pa praninë e tifozëve, por dy skuadrat janë gati të dhurojnë spektakël në fushë, për të synuar fitoren, por edhe për të kënaqur milionat e njerëzve që do të ndjekin sfidën nga ekrani.

Kështu trajneri holandez i Barcelonës, Ronald Koeman do të luajë El Clasicon e parë si trajner dhe përballë Realit të Madridit pritet t’i besojë formacionit që ka aktivizuar më së shumti këtë fillim sezon, me rreshtimin e zakonshëm 4-2-3-1.

Në mungesë të gjermanit Ter Stegen, në portë do të luajë Neto, ndërsa në mbrojtje të zakonshmit Pique-Lenglet do të mbrohen nga krahët me Sergi Roberton e Jordi Albën, por nëse ky i fundit nuk ia del të rikuperojë, është gati holandezi Dest.

Diga para mbrojtjes do të jetë e përbërë nga Busquets-De Jong, të cilët përveçse të bllokojnë lojën e kundërshtarëve, kanë edhe detyrën për të nxjerrë skuadrën në sulm.

Sa i përket dërgimit të topit në rrjetë, Koeman do t’u besojë lojtarëve si Ansu Fati, Coutinho e Griezmann, që do të luajnë pas shpinës së Messit, me kapitenin që do të ketë lirinë të lëvizë në të gjithë vijën e sulmit.

Një ndeshje mjaft e rëndësishme është kjo edhe për Zinedine Zidane, pasi Reali vjen pas dy humbjesh radhazi në shtëpi dhe një tjetër dështim do të komplikonte ndjeshëm të ardhmen e tij në pankinën e “Los Blancos”.

Për vetë rëndësinë e këtij takimi, trajneri francez pritet të heqë dorë nga eksperimentet e rotacioni dhe t’u besojë futbollistëve më me eksperiencë, ndonëse përballet me mungesa si ato të Carvajal e Eden Hazard.

Kështu në portë do të luajë belgu Courtois, ndërsa para tij qendra do të formohet nga dyshja e shumë sukseseve Sergio Ramos-Varane. Në krahun e majtë do të rikthehet francezi Mendy, që tregoi se e ka të vështirë të luajë në të djathtë, ndërsa vendin e Carvajal pritet ta marrë spanjolli Nacho, me Marcelon që do të niset nga stoli.

Në mesfushë Zidane do t’i besojë treshes me të cilën fitoi tre herë radhazi Ligën e Kampionëve, Casemiro-Kroos-Modric, të cilët kanë eksperiencën, grintën dhe cilësinë e duhur për të nxjerrë Realin nga ky moment i vështirë.

Sa i përket sulmit, këtë herë Karim Benzema do të ndihmohet nga Junior Vinicius dhe Marcos Asensio, dy futbollistë të rinj, të talentuar, që janë gati t’u japin madrilenëve shpejtësi dhe fantazi në manovrën sulmuese.

Alsat

Click to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Sport

Ronaldo pritet të rinovojë me Juventusin deri në vitin 2023

Published

on

Juventusi thuhet se është i përgatitur të rinovojë me Cristiano Ronaldon dhe ylli portugez mund të nënshkruajë një kontratë të re të vlefshme deri në qershor të vitit 2023.

Ronaldo mbush 36 vjeç nesër (e premte) dhe gazeta Tuttosport pretendon se ndihet gjithnjë e më shumë në qendër të ekipit të trajnerit Andrea Pirlo.

Hipoteza e një zgjatje të kontratës merr formë, pasi sulmuesi i Bianconerëve ka shënuar 22 gola në 23 ndeshje konkurruese këtë sezon.

Zonja e Vjetër është në epërsi 2-1 pas ndeshjes së parë kundër Interit në Coppa Italia, për t’u përballur me FC Porto në 16-tën e fundit të Ligës së Kampionëve dhe aktualisht shtatë pikë prapa liderit të Ligës Milan me një lojë në dorë.

Marrëveshja aktuale e Ronaldos skadon në qershor të 2022, por veterani thuhet se ka qenë mjaft i rëndësishëm për t’u shpërblyer me një marrëveshje të re me klubin Torino.

Ndryshe, Ronaldo u transferua te Juventusi në verën e vitit 2018 për 100 milionë euro, ndërsa deri më tani ka shënuar 87 gola në 112 paraqitje.

Alsat

Continue Reading

Sport

Barça u kualifikua në shtesë, Koeman: E pabesueshme, me këtë karakter edhe në La Liga

Published

on

Barça u kualifikua në shtesë, Koeman: E pabesueshme, me këtë karakter edhe në La Liga – Iliria News Agency

Alsat

Continue Reading

Sport

Bardhi me Levanten kualifikohen në gjysmëfinale të Kupës së Mbretit

Published

on

Enis Bardhi me skuadrën e tij Levanten janë kualifikuar në gjysmëfinale të Kupës së Mbretit, pasi sonte pas 120 minutave lojë arritën të eliminojnë Viljarealin me rezultat minimal 1:0.

Koha e rregullt u mbyll me barazim pa gola, ndërsa u deshën plus më shumë 30 minuta shtesë që Levante të gjejë golin e fitores dhe të kualifikimit përmes Roxherit.

Reprezentuesi i Maqedonisë së Veriut e nisi ndeshjen nga fillimi dhe luajti për plot 120 minuta.

Alsat

Continue Reading

Trending