Connect with us

Shendetsi

Covid-19 në Kosovë, 391 të shëruar dhe 704 raste të reja

Published

on

Në Kosovë situata epidemiologjike vazhdon të mos ketë ndryshime, pasi autoritetet regjistrojnë me qindra raste të të infektuarve në baza ditore.

Të mërkurën Instituti Kombëtar i Shëndetësisë Publike tha se gjatë 24 orëve të fundit, nga 1.651 mostra të testuara, 704 kanë dalë pozitive në koronavirusin e ri, që e shkakton sëmundjen COVID-19.

Sipas raportit, gjatë kësaj periudhë janë shënuar edhe 9 raste të vdekjes që lidhen me sëmundjen COVID-19.

“Rastet e vdekjes janë nga komunat: Klinë 2 raste (84, 72 vjeç), Rahovec 2 (82, 76 vjeç), Drenas 1 ( 64 vjeç), Ferizaj 1 ( 81 vjeç), Gjakovë 1 ( 77 vjeç), Suharekë 1 ( 78 vjeç) dhe Prishtinë 1 ( 83 vjeç)”, thuhet në njoftim.

Të shëruar janë konfirmuar 391 pacientë. Aktualisht në Kosovë janë 13.168 raste aktive me koronavirusin e ri.

Që nga fillimi i pandëmisë në mesin e muajit mars në Kosovë janë regjistruar gjithsej 36.253 raste të të infektuarve me koronavirusin e ri, prej tyre 948 kanë vdekur ndërsa 22.137 janë shëruar.