Connect with us

Maqedoni

Carovska fajëson drejtorët e shkollave për problemet me mësimin online

Published

on


Edhe 13 shkolla fillore morën leje për ndjekjen e pjesërishme të mësimit me prezencë fizike, ndërsa 25 të tjera janë refuzuar. Qeveria në senacën e fundit shqyrtoi gjthësejt 39 kërkesa të dorëzuara nga shkollat filore më 5 dhe 6 tetor. Në mesin e shkollave që pjesërisht u lejua të zhvillojë mësimin me prani fizike janë edhe shkollat perfierike të fshatit Çiflik dhe Sveta Petka, komuna e Sopishtes, ku për disa ditë u bojkotua mësimi nga ana e nxënësve dhe mësimdhënësve. Pavarësisht që këto shkolla kishin kërkuar që mësimi me prezencë fizike të lejohet deri në klasën e nëntë, Qeveria dha leje vetëm për klasat e katërta dhe të pesta. Gjithashtu, Komisionit për shqyrtimin e kërkesave pjesërisht ka dhënë leje edhe për një shkollë fillore të muzikës, për realizimin e pjesës praktike të mësimit.

Ministrja e Arsimit, Mila Carovska tha se po rritet numri i nxënësnve që po përfshihen në mësimin online. Sipas saj, 87 % e nxënësve pa problem po ndjekin mësimin nga distanca. Për problemet në shkolla për të cilat ka raportuar Alsat, Carovska tha se është rezultat i menaxhimit të dobët të drejtorëve.

“ Kjo po tejkalohet nga dita në ditë. Është një problem që e dimë nga dita e parë se kemi nxënës të cilët nuk mund të kyqen. Kyçja në Tims askund nuk është problem, thjesht bëhet fjalë për kushtet teknike që shkolla duhet ti sigurojë dhe ti menaxhoj në nivel ditor. Në momente të këtilla tregohen menaxherët e mirë, në këtë rast pozita e drejtorit është pozitë menaxhuese- deklaroi Mila Carovska, minister e Arsimit.

Pavarësisht deklratave pozitive të ministres Carovska, probleme të shumta po shoqërojnë nxënësit dhe mësimdhënësit gjatë realizimit të mësimit online. Nga anketat e realizuara nga Alsat mësimdhënësit ankohen për mungesë të kushteve për punë ndërsa nxënësit thonë se nuk po realizohen të gjitha orët mësimore të parapara me orarin shkollor.

Melihate Rustemi                     

Maqedoni

Me 23 shkurt aktgjykimi për rastin “Monstra” – Alsat

Published

on

Aktgjykimi për rastin “Montsra” është caktuar për me 23 shkurt, transmeton Alsat. Sot në gjykimin për rastin “Monstra” pala mbrojtëse paraqiti fjalët përfundimtare. Mbrojtja e të akuzuarve përsëriti qëndrimin se rasti është i montuar dhe se të akuzuarit nuk janë autorët e vërtetë të vrasjes së pesëfishtë në Liqenin e Smillkovës. Avokatët e viktimave nga ana tjetër kërkuan dënim maksimal për të akuzuarit, pasi siç thanë u dëshmuan veprat penale.


Continue Reading

Maqedoni

20 viktima dhe 350 raste të reja me COVID në 24 orët e fundit – Alsat

Published

on

Ministria e Shëndetësisë njofton se në 24 orët e fundit janë kryer 2 291 testime të dyshuara për Covid-19 dhe prej tyre 350 kanë rezultuar pozitivë me Koronavirus, ose 15% e testeve të bëra. Po ashtu në 24 orët e fundit kanë ndërruar jetë edhe 20 pacientë të tjerë, ndërsa janë shëruar 266 persona.

Continue Reading

Maqedoni

Ekspertët: Vodno të mbrohet me ligj të posaçëm, nuk mjafton shpallja si zonë e mbrojtur – Alsat

Published

on

Profesorët e Fakultetit të Pylltarisë nuk pajtohen që Vodno të shpallet zonë e mbrojtur. Kërkojnë shkallë më të lartë të mbrojtjes duke miratuar ligj të veçantë për Vodnon, përgatitjen e një plani hapësinor për malin, plan për menaxhim, me të cilin mali do ta mbrojë Shkupin.

Vodno duhet të mbrohet e jo të jetë zonë e mbrojtur. Për shkak se, funksioni kryesor i Vodnos është siguria, mbrojtja nga reshjet dhe vërshimet – deklaroi Makedonka Stojanovska- profesoreshë universitare.

Të kemi tampon sigurie afër kufirit me Planin e Përgjithshëm Urbanistik që të mbrohet në mënyrë rigoroze, çdo veprimtari e paligjshme atje të dënohet ekskluzivisht vetëm me burg, që të parandalohet kapadaillëku. E dimë që Vodno mbrohet nga ligji i miratuar në vitin 2004. Pastaj, është zonë e sigurisë, zonë për ta mbrojtur qytetin nga vërshimet. Është një zonë shumë e rëndësishme – u shpreh Ivan Blinkov- profesor universitar.

Organizatat joqeveritare gjithashtu kërkojnë që Vodno të mos shpallet zonë e mbrojtur, duke argumentuar se mali nuk do ta ketë mbrojtjen e nevojshme.

Në mënyrë që të shmangen ngjarjet si përmbytja e vitit 1952, të mos ndodhë rastësisht përsëri sikur që ndodhi në Stajkovcë në vitin 2016, tani në Vodno, në kohë të ndryshimit të klimës në të cilën jetojmë sot, ku shirat e rrëmbyeshëm do të jenë shumë më të shpeshta dhe intensive, ne nuk duhet të lejojmë vendim të tillë tani ku mbrojtja e vetme e Vodno do të jetë biodiversiteti – tha Tatjana Stojanovska, “E dua Vodnon”.

Sipas planit për të mbrojtur biodiversitetin, një pjesë e Vodnos duhet të menaxhohet nga qyteti i Shkupit.

Sa më shpejt të jetë e mundur, pas shpalljes, do të vendoset regjim për mbrojtjen e zonave të përcaktuara. Situata do të monitorohet, do të zhvillohet një plan menaxhimi kurse ne do të vazhdojmë të rrisim ndërgjegjësimin e publikut – deklaroi Nikolla Naumoski- shef kabineti në Qytetin e Shkupit.

Të gjitha këto qëndrime të ekspertëve janë shprehur në debatin publik të organizuar nga Ministria e Mjedisit mbi propozimin për të shpallur Vodnon zonë të mbrojtur.

Igor Stefanovski


Continue Reading

Trending