Connect with us

Entertainment

Brenda shtetit me rregullat më të rrepta për shkak të Covid-19

Published

on

Njerëzit në Republikën libaneze po jetojnë nën një nga bllokimet më të rrepta në të gjithë botën. Nën shtetrrethimin 24 orë, qytetarëve që nuk janë “punëtorë në punë thelbësore” iu është ndaluar të dalin nga shtëpitë e tyre që nga 14 janari.

CNN sjell disa rrëfime të qytetarëve në kryeqytet . njerëzit në Bejrut përshkruajnë ndjesitë e “lockdown-it”

Laila, studente

Disa ditë pas mbylljes 24-orëshe, u bë shumë e vështirë pasi unë dhe familja ime duhet të punojmë në të njëjtin mjedis. Edhe pse është mirë të kalojmë më shumë kohë me familjen, të gjithë kemi punën tonë dhe kur kemi takime online dëgjojmë njëri-tjetrin. Mund të jetë një shpërqendrim i vërtetë.

Ndonjëherë nuk mund të studioj mirë sepse stresohem me gjithë detyrat që po na japin. Padyshim që nuk është i njëjti studim në internet siç është në botën fizike, ku ne mund të bashkëveprojmë me mësuesen dhe ajo mund të shpjegojë gjërat një për një.

Më mungojnë shumë miqtë e mi edhe pse flasim në internet, dhe kohën e lirë mundohem ta mbush duke parë filma, duke luajtur piano, duke lexuar dhe kërcyer.

Walid Kanaan, 45 vjeç, parukier

Ky vit ka qenë jashtëzakonisht i vështirë psikologjikisht dhe ekonomikisht.

Unë jam pronar i dyqanit tim, por përsëri nuk mund ta blej atë. Unë paguaj pagën e punëtorëve, kështu që jam vërtet në gjendje të vështirë.

Ky bllokim po më bën shumë nervoz, jo për shkak të parave, por ku jemi tani. Njerëzit tani janë të përqendruar në mënyrën se si të ushqehen, jo si të jetojnë. Kush kujdeset për flokët e tyre ose si duken?

Nuk mund të dalim fare. Gruaja ime punon në bankë por nuk e di nëse do të ketë akoma punën e saj apo jo.

Paratë kanë avulluar nga banka, çmimet janë rritur dhe madje ne nuk mund të dalim.

Ne nuk i besojmë qeverisë që nëse sjellin një vaksinë do të jetë e sigurt. Lutemi vetëm që Zoti të na mbrojë.

Mouna Sleiman, 58 vjeçe, refugjate siriane

Ky bllokim i fundit ka qenë më i vështiri për mua. Jo vetëm që nuk mund të dal në punë, por unë dhe e gjithë familja ime u infektuam me koronavirus.

Të gjitha kursimet tona shkuan në teste dhe ilaçe për të luftuar sëmundjen. Të qëndrosh në shtëpi është e vështirë psikologjikisht dhe ekonomikisht.

Unë erdha në Bejrut në vitin 2012 nga lufta në Siri dhe jetoj këtu me vajzën time, burrin e saj dhe dy fëmijët e tyre. Punoj ditë për ditë për t’i mbështetur ata dhe për të mbështetur djalin tim dhe familjen e tij që janë ende në Alepo. Unë normalisht gatuaj për shumë familje, kështu që mund të siguroj para, por nëse më mungon një ditë, e bën më të vështirë mbulimin e shpenzimeve.

I lutem Zotit që kjo të marrë fund shpejt dhe ne mund të rifillojmë jetën si më parë. Kam një familje për tu kujdesur.

Ka qenë shumë e vështirë për ne, veçanërisht njerëzit në industrinë e hotelerisë që duhet të punojnë me mysafirë (njerëzit që vijnë nga jashtë shtetit janë të detyruar të qëndrojnë në karantinë në hotelet e miratuara nga qeveria).

Ne përballemi me probleme me disa prej tyre, kur ata nuk duan t’i binden rregullave, si kur bëhet fjalë për të mbajtur maska ​​ose për të marrë teste të detyrueshme Covid.

Izolimi është gjithashtu shumë e vështirë për ne sepse transferimet e minibusëve të hotelit për personelin janë pezulluar, kështu që më vjen shumë keq për punëtorët e hotelit të cilët duhet të ecin në shtëpi ose të qëndrojnë në vendin ku punojnë.

Disa prej nesh kanë humbur punën, të tjerët po përpiqen të paguhen. Drejtuesit në këtë hotel po përpiqen të bëjnë më të mirën, por kur jemi duke punuar gjatë pandemisë dhe kur merremi me njerëz që nuk e kuptojnë sa serioze është kjo, zhgënjehemi sepse ndihemi të pasigurt.

Roula Natour, instruktore në Universitetin Libanez

Personalisht nuk e kam problem që të jem në shtëpi, por kjo të largon nga jeta shoqërore, nga ndërveprimi shoqëror dhe më mungon zyrtarizimi i veshjes për të dalë.

Unë kam dhënë mësim në universitet për gati 20 vjet, dhe ndërsa është më e lehtë të japësh mësime në internet teksa rri i qetë në shtëpi, është më e vështirë të përgatitesh. Ne jemi me fat që sektori i mësimdhënies ka vazhduar në krahasim me sektorët e tjerë, por niveli i arsimit ka ardhur duke u ulur për sa i përket jo të gjithë studentëve që vijojnë mësimet për shkak të mungesës së teknologjisë ose motivimit.

Për sa i përket përgatitjes, është më e vështirë të përgatitesh, dhe nganjëherë ndihesh sikur po flet me veten tënde kur ka ndërveprim minimal me studentët.

Studentët e vitit të parë gjithashtu nuk po përfitojnë nga përvoja e ndërveprimit real që marrin nga të qenit në universitet.

Burimi: CNN


Click to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Entertainment

Hapet virtualisht letra e rrallë e vulosur 300 vjet më parë

Published

on

Një letër e shkruar më 31 korrik 1697, nuk arriti kurrë të mbërrijë te marrësi i saj. Letra u gjet, në Holandë, midis viteve 1689 dhe 1706, në një arkë druri me 577 letra të tjera të padërguara dhe të mbyllura, të cilat u ruajtën në një muze në Hagë. Deri më tani këto letra nuk u hapën asnjëherë për të mos dëmtuar teknikën e veçantë të mbylljes që ato kishin. Në ato kohë të largëta, kur mungonte zarfi dhe kode të ndryshme të sigurisë, hartuesve të letrave iu duhej të përdornin një teknike të specifike të mbylljes së letrës, një lloj palosjeje të ndërlikuar që ruante privatësinë e tekstit shkrimor. Megjithatë, një ekipi kërkimor ka gjetur një mënyrë për të lexuar një nga letrat pa e shpalosur atë. Kjo është arritur duke përdorur një skaner me rreze X dhe algoritme kompjuterike. Teknika zbuloi përmbajtjen e letrës që është një kërkesë nga dërguesi ndaj kushëririt të tij një tregtar francez, për një kopje të njoftimit mbi vdekjen e Daniel Le Pers. Përmbajtja duket jo dhe aq e rëndësishme, por studiuesit thanë se letra jep një pasqyrë interesante të jetës sociale të njerëzve të zakonshëm të asaj kohe.

Continue Reading

Entertainment

Qyteti më i ftohtë në botë

Published

on

Qyteti më i ftohtë në botë, Jakuc shënoi një rekord të ri, me temperatura nën minus 40 gradë për thuajse dy muaj rresht. Ky qytet rus që është shtëpi e rreth 300 mijë banorëve, është njëkohësisht qyteti më i madh në botë i ndërtuar mbi acar të përhershëm. Por këto temperatura të ulëta janë normale për banorët. Vetëm nëse temperaturat shkojnë në minus 50 ose minus 55 gradë, mbyllen kopshtet dhe shkollat. Jakuc është qyteti më i ftohtë mbi tokë, ndërsa fshati fqinj, Ojmjakon konsiderohet si vendi më i ftohtë i banuar ndonjëherë. Ojmjakon njihet si “Poli i të ftohtit”, me acar prej minus 77.2 gradë celsius, ku jetojnë rreth 500 banorë.

Continue Reading

Entertainment

Pamje mahnitëse, qyteti rus i mbuluar me akull dhe borë

Published

on

Disa vendbanime të qytetit Vorkuta në Republikën Komi të Federatës Ruse, janë shndërruar në qyteza fantazmë, ndërsa të kapluar nga bora dhe akulli mahnisin me pamjen, transmeton Anadolu.

Vorkuta ishte një ndër qytetet më të rëndësishme në fushën e minierës gjatë periudhës së Bashkimit të Republikave Socialiste Sovjetike (BRSS).

Ndërsa pas shpërbërjes së BRSS-së zonat e qytetit Vorkuta filluan të përjetojnë ditë të vështira në fushën e minierës.

Gjithashtu edhe moti jashtëzakonisht i ftohtë në rajon me temperatura deri në minus 50 gradë dhe papunësia kanë shkaktuar migrim.

Migrimi që ndodh gati çdo vit, pas vitit 2013 disa vendbanime i ka shndërruar në qyteza fantazmë.

Në rajonin Sementnozavodsky, në largësi prej 19 kilometrash nga qendra e qytetit Vorkuta, sipërfaqet e brendshme dhe të jashtme të apartamenteve të braktisura, dyshemetë, shkallët dhe kutitë e postës, ishin të mbuluara me akull.

Gjithashtu edhe makinat në një kantier në largësi prej 5 kilometrash nga Vorkuta, u mbuluan me borë.

Continue Reading

Trending