Connect with us

Entertainment

Akademikja turke ia mësyn rrugës me motorin e saj për të eksploruar Afrikën

Published

on

Një akademike turke, e cila udhëtoi mijëra kilometra në dhjetëra vende në të gjithë Evropën dhe Azinë për një ëndërr të shëtisë botën me motor, do të eksplorojë vendet afrikane vetëm me motorin e saj për një projekt dokumentar.

Asil Ozbay nga Fakulteti i Shkencave Sportive i Universitetit Gedik të Stambollit bëri një udhëtim 60-ditor prej 15.200 kilometrash (9,444 milje) për të arritur në Khardung La, një kalim malor në Indi i njohur si maja e botës, me motorin e saj me moton e “Freedom Suits Women”.

Ajo bëri një udhëtim tjetër 60-ditor në Marok si dhe turne në shumë vende të tjera evropiane në vitin 2020.

Ozbay do të fillojë udhëtimin e saj në Afrikë të martën me një fluturim për në Kenia pasi ajo nuk mund të përdorte autostradën për arsye sigurie dhe pandemie.

Siç bëri në udhëtimet e saj të mëparshme, Ozbay planifikon të xhirojë dokumentarë që reflektojnë mbi fiset, jetën e fshatit dhe jetën e përditshme të kontinentit afrikan.