Connect with us

Maqedoni

Ahmeti: Nuk ika nga gazetarët, kisha takim

Published

on


Kreu i BDI-së Ali Ahmeti tha sot se nuk kam ikur nga gazetarët pas marrjes në pyetje në ndërtesën e PSP-së, për rastin “Regjistrimi”. Ai tha se ka pasur një agjendë dhe takimet i kanë filluar në orën 10, kur ishte planifikuar të vinte para prokurores Fatime Fetai dhe të thoshte atë që di për regjistrimin e dështuar në vitin 2011.

Ahmeti, një ditë pas marrjes në pyetje në prokurori, theksoi se ka treguar se situata në atë kohë ishte e vështirë dhe e tensionuar dhe kishte përmasa etnike. Si deputetë në Kuvend, kanë ranë dakord që regjistrimi të ndalet në mënyrë që të mos krijohen probleme.
Megjithëse Ahmeti nuk e gjen përgjegjësinë personale për regjistrimin e dështuar, dhe pretendon se ndalimi i regjistrimit të popullsisë është një vendim i Kuvendit. Prokuroria për dështimin e procesit të regjistrimit i dyshon kreun e BDI-së dhe të arratisurin NikoLla Gruevski. Prokuroria vlerëson se dëmi në buxhet me ndalimin e procesit është 2.8 milion euro. Sidoqoftë, Ahmeti ka një pozicion shumë të favorshëm dhe përfundimisht procedura kundër tij mund të ndalet. Arsyeja është se prokuroria me Ligjin e ri për Prokurorinë nuk do të jetë në gjendje të përdorë bisedat e përgjuara si dëshmi, të cilat hapën hetimin e “Regjistrimit”, bazuar në bisedat e përgjuara midis Ahmetit dhe Kryeministrit të atëhershëm, Gruevski. Derisa prokuroria ka për detyrë të zbulojë pse dështoi regjistrimi, BDI tani ka rënë dakord me partnerin e ri të koalicionit LSDM, për një regjistrim të ri të popullsisë në pranverën e ardhshme.
Bojan Stojanovski

Click to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Maqedoni

Me 23 shkurt aktgjykimi për rastin “Monstra” – Alsat

Published

on

Aktgjykimi për rastin “Montsra” është caktuar për me 23 shkurt, transmeton Alsat. Sot në gjykimin për rastin “Monstra” pala mbrojtëse paraqiti fjalët përfundimtare. Mbrojtja e të akuzuarve përsëriti qëndrimin se rasti është i montuar dhe se të akuzuarit nuk janë autorët e vërtetë të vrasjes së pesëfishtë në Liqenin e Smillkovës. Avokatët e viktimave nga ana tjetër kërkuan dënim maksimal për të akuzuarit, pasi siç thanë u dëshmuan veprat penale.


Continue Reading

Maqedoni

20 viktima dhe 350 raste të reja me COVID në 24 orët e fundit – Alsat

Published

on

Ministria e Shëndetësisë njofton se në 24 orët e fundit janë kryer 2 291 testime të dyshuara për Covid-19 dhe prej tyre 350 kanë rezultuar pozitivë me Koronavirus, ose 15% e testeve të bëra. Po ashtu në 24 orët e fundit kanë ndërruar jetë edhe 20 pacientë të tjerë, ndërsa janë shëruar 266 persona.

Continue Reading

Maqedoni

Ekspertët: Vodno të mbrohet me ligj të posaçëm, nuk mjafton shpallja si zonë e mbrojtur – Alsat

Published

on

Profesorët e Fakultetit të Pylltarisë nuk pajtohen që Vodno të shpallet zonë e mbrojtur. Kërkojnë shkallë më të lartë të mbrojtjes duke miratuar ligj të veçantë për Vodnon, përgatitjen e një plani hapësinor për malin, plan për menaxhim, me të cilin mali do ta mbrojë Shkupin.

Vodno duhet të mbrohet e jo të jetë zonë e mbrojtur. Për shkak se, funksioni kryesor i Vodnos është siguria, mbrojtja nga reshjet dhe vërshimet – deklaroi Makedonka Stojanovska- profesoreshë universitare.

Të kemi tampon sigurie afër kufirit me Planin e Përgjithshëm Urbanistik që të mbrohet në mënyrë rigoroze, çdo veprimtari e paligjshme atje të dënohet ekskluzivisht vetëm me burg, që të parandalohet kapadaillëku. E dimë që Vodno mbrohet nga ligji i miratuar në vitin 2004. Pastaj, është zonë e sigurisë, zonë për ta mbrojtur qytetin nga vërshimet. Është një zonë shumë e rëndësishme – u shpreh Ivan Blinkov- profesor universitar.

Organizatat joqeveritare gjithashtu kërkojnë që Vodno të mos shpallet zonë e mbrojtur, duke argumentuar se mali nuk do ta ketë mbrojtjen e nevojshme.

Në mënyrë që të shmangen ngjarjet si përmbytja e vitit 1952, të mos ndodhë rastësisht përsëri sikur që ndodhi në Stajkovcë në vitin 2016, tani në Vodno, në kohë të ndryshimit të klimës në të cilën jetojmë sot, ku shirat e rrëmbyeshëm do të jenë shumë më të shpeshta dhe intensive, ne nuk duhet të lejojmë vendim të tillë tani ku mbrojtja e vetme e Vodno do të jetë biodiversiteti – tha Tatjana Stojanovska, “E dua Vodnon”.

Sipas planit për të mbrojtur biodiversitetin, një pjesë e Vodnos duhet të menaxhohet nga qyteti i Shkupit.

Sa më shpejt të jetë e mundur, pas shpalljes, do të vendoset regjim për mbrojtjen e zonave të përcaktuara. Situata do të monitorohet, do të zhvillohet një plan menaxhimi kurse ne do të vazhdojmë të rrisim ndërgjegjësimin e publikut – deklaroi Nikolla Naumoski- shef kabineti në Qytetin e Shkupit.

Të gjitha këto qëndrime të ekspertëve janë shprehur në debatin publik të organizuar nga Ministria e Mjedisit mbi propozimin për të shpallur Vodnon zonë të mbrojtur.

Igor Stefanovski


Continue Reading

Trending