Connect with us

Shendetsi

Afrika regjistron mbi 10 mijë raste të reja me Covid-19

Published

on

Në kontinentin e Afrikës ka arritur në rreth 2 milion e 187 mijë numri i të diagnostikuarve me Covid-19.

Sipas faqes së internetit “Worldometer”, e cila përpilon informacionet më të fundit mbi pandeminë, me 10.397 raste të reja në 24 orët e fundit numri i rasteve në gjithë kontinentin është rritur në 2.187.333 ndërsa numri i viktimave me 263 vdekje të reja arrin në 52.083. Numri më i lartë i viktimave nga COVID-19 deri më sot në kontinent është regjistruar në Afrikën e Jugut me 21.535, ndërsa në Egjipt janë regjistruar 6.650 dhe në Marok 5.846 vdekje.

Në Sejshelle dhe Eritrea nuk është raportuar asnjë vdekje me burim nga COVID-19. Vendet me numrin më të madh të rasteve në kontinent janë Afrika e Jugut me 790.004 raste e cila pasohet nga Maroku me 356.336 dhe Egjipti me 115.911 raste.

Deri më tani në Afrikë janë shëruar 1.853.296 persona të infektuar.